כיוון בקמפוס: סטודנטים מתאגדים ללגליזציה

ארגון סטודנטים ארצי חדש הושק תחת השם “כיוון בקמפוס” וחבריו מקווים לשים את המאבק ללגליזציה של קנאביס בראש מעייניהם של הסטודנטים בישראל. “לפחות 40% מהסטודנטים צורכים קנאביס ואין סיבה שקולם לא יישמע,” הם אומרים ומבטיחים: “אנחנו נוביל את השינוי”.

התאחדות הסטודנטים – הגוף הרשמי המייצג את תלמידי האוניברסיטאות והמכללות בישראל – מעולם לא התייחסה לנושא רדיפת צרכני הקנאביס באופן רשמי, וזאת על אף שמדובר ככל הנראה באחת מאוכלוסיות צרכני הקנאביס הגדולות בישראל ולמרות סקר שפורסם בשנה שעברה ומצא ש-37% מהסטודנטים תומכים בלגליזציה מלאה.

יתרה מכך, בשבוע שעבר נחשפו תוצאות סקר שערכה הרשות למלחמה בסמים והציג נתוני צריכת קנאביס בקרב אוכלוסיות שונות בישראל. בסקר נמצא כי הסטודנטים עומדים בראש הרשימה עם לא פחות מ-40% שהשיבו כי צורכים קנאביס. נוכח העובדה כי בישראל מעל ל-300 אלף סטודנטים, נשאלת השאלה היכן ההשפעה של 40% מהם, 120,000 איש ואיש, שמקרבם מגיעים לא מעט מהקורבנות של אותה “מלחמה בסמים”.

“כיוון בקמפוס”

כעת, על אף התעלמותם של מנהיגי ההתאחדות, החליטו נציגי סטודנטים מאוניברסיטאות ומכללות בכל רחבי הארץ להתאגד תחת ארגון-גג אחד – “כיוון בקמפוס” – שיוביל את הסטודנטים כגוף למאבק ללגליזציה ולהפסקת הפללה.

כיוון בקמפוס
כיוון בקמפוס: סטודנטים מקדמים לגליזציה

בעיני איתי גרינברג מאוניברסיטת באר שבע, בצלאל חלימי מהאוניברסיטה העברית בירושלים ודודו מייסון ממכללת ספיר, מדובר בעיוות ובייצוג בלתי ראוי ועל כן הקימו את הארגון.

“נתוני צריכת הקנאביס בקרב סטודנטים הם ידועים ואינם סוד,” אומר גרינברג, סטודנט לביולוגיה. “הקנאביס הוא חלק בלתי נפרד מאורח החיים הסטודנטיאלי בישראל והעובדה שהנושא אינו על סדר היום בקמפוסים השונים הוא פשוט עיוות. אנחנו מאמינים שזו צריכה להיות אחת הדרישות המרכזיות של התאחדות הסטודנטים הארצית ושל כל אגודת סטודנטים בכל הארץ.”

איתי גרינברג
איתי גרינברג: “העובדה שהנושא אינו על סדר היום בקמפוסים השונים הוא פשוט עיוות”

חלימי, סטודנט לפילוסופיה, אומר: “מטרתנו היא לתת קול לאותם 80,000 סטודנטים לפחות שנמאס להם לפחד כשעוברת ברחוב ניידת משטרה, ולתרום בכך לזירוז תהליך התיקון החברתי הבלתי נמנע שעובר על החברה הישראלית – הפסקת מדיניות ההפללה הדרקונית שהופכת היום מליון אזרחים לפושעים.”

“אנחנו נוביל את השינוי”

מייסון, סטודנט לפילוסופיה, אומר: “יש כיום חדירה של משטרת ישראל לתוך חיי הסטודנטים בשל מדיניות ההפללה. סטודנטים מטבעם הם אנשים נורמטיביים שנמצאים בתקופת ביניים בחייהם ואך טבעי שקנאביס הוא חלק מאורח חייהם שכולל למידה, עבודה, ניהול אישי. המשטרה מודעת לכך ומנצלת זאת לביצוע חיפושים ללא צו ולהתעמרות באוכלוסיית הסטודנטים שמבחינתם התרופה האמיתית היא הקנאביס ולאו דווקא הריטלין. אנו מתכוונים להוביל שינוי.״

כשהשלושה נשאלים האם הם לא חוששים שהארגון יהפוך למקום בו “מתארגנים” על חומרים אסורים, הם מבהירים: “הארגון הוא של תאים סטודנטיאליים רשמיים ולגיטימיים וכל הפעולות במסגרתו מתנהלות על פי חוק. מה שאנשים עושים בחייהם הפרטיים הוא לא עניינו של הארגון, אך ליתר בטחון החלטנו שבכד’י למנוע בעיות כל ההתקשרויות בין החברים בארגון יהיה באמצעות אפליקציית המסרים ‘טלגרם’ – זאת בשל האפשרות להתקשרות חשאית בין המשתמשים. ברור שכראשי תאים לא נעסוק בכל פעולה שאינה חוקית.”

“הסטודנטים הבולטים הם צרכני הקנאביס”

נקודה מעניינת נוספת שהשלושה מעלים היא שצרכני הקנאביס אינם רק רוב כמותי אלא גם רוב איכותי בקרב הסטודנטים. “כל הסטודנטים המרכזים את חיי החברה, חיי הלילה ואף הסטודנטים המצטיינים – הם צרכני הקנאביס. את אלו הופכים לפושעים? זה לא רציני ולא מקובל.״

דקל-דוד עוזר
עו”ד דקל עוזר: “נקודת המפנה של המאבק ללגליזציה”

מקימי הארגון רתמו למאבקם את עו”ד דקל-דוד עוזר מחברת התקשורת והאסטרטגיה ‘רוטץ’. עו”ד עוזר, שהינו בעל ניסיון רב בפעילות חברתית וציבורית ובין השאר הקים את ארגון ‘דור האמת’ וניהל את קמפיין הבחירות האחרון של ‘עלה ירוק’. לדבריו “מדובר בארגון בעל פוטנציאל עצום אשר עשוי להיות נקודת המפנה של המאבק ללגליזציה כולו, מבחינת לגיטימיות חברתית ומבחינת כח ציבורי ופוליטי למאבק.”

מסר לסטודנטים והסטודנטיות בישראל? “אם את או אתה סטודנטים ורוצים להיות שותף, לקחת חלק באופן גלוי או שקט או אפילו לפתוח תא חדש בקמפוס – אנחנו מזמינים אותך להצטרף אל ‘כיוון בקמפוס’,” הם אומרים ומזמינים את התומכים להתרשם מהאתר החדש שהקימו בכתובת kivunbacampus.co.il ומדף הפייסבוק החדש שפתחו.

“צרו קשר עם רכזי התאים במוסד הלימודי שלכם,” הם מבקשים. “אם אין רכזים – שלחו לנו הודעה ובקשו להקים תא. כל שנדרש הוא רצון אמיתי לשנות.”

ראו עוד:
סטודנטים מממנים את הלימודים בעזרת גידול קנאביס
סטודנטים שתלו מריחואנה במכללת “שנקר”
מה שטבעי צריך להיות חוקי – סרטון סטודנטים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר