יעל גרמן מציגה: טרגדיה של טעויות

“משרד הבריאות ממשיך לפמפם את המסר על הגדלת מספר הרופאים ל-30 ומקפיד להתעלם מהבעיות האמיתיות בתחום” – שירן גונן מתעצבנת על שרת הבריאות יעל גרמן שהתארחה אתמול לראיון מקיף בתכנית “שאיפות גדולות” ונצמדה לטיעונים מנוגדים וחסרי בסיס.

מאת: שירן גונן

התלבטתי אם לכתוב “קומדיה” כי מדובר יותר בטרגדיה על חשבון הציבור הישראלי. מופע הבורות בו זכינו לצפות אמש במסגרת הראיון של שרת הבריאות יעל גרמן בפרק 5 של התכנית “שאיפות גדולות” עבר את גבול הסביר.

אמנם ליעל גרמן, שרת הבריאות מזה 10 חודשים, אין כל רקע מעשי או תיאורטי בבריאות, והיא אף מודה בפה מלא שכל הסיפור “נפל עליה” משום מקום, אבל טיעונים חסרי בסיס, חצאי אמיתות ושקרים כמו ששמעתי אתמול בראיון שנתנה לתכנית “שאיפות גדולות” – הם מעל ומעבר למתקבל משרת בריאות בישראל.

צפו בראיון המלא:

הראיון נפתח בכך שהשרה מגיבה על אחת השאלות המתבקשות בתחום הקנאביס הרפואי – שאלה אותה הפנה אליה יעקב כהן, אביו של ליאב בן ה-8 שקנאביס הציל את חייו – והיא “מדוע קנאביס אינו מוצע כטיפול לחולים ומדוע עליהם ללמוד בעצמם על יתרונות הקנאביס ולדרוש אותו בתוקף כדי לקבל אישור.”

תשובתה של גרמן לשאלה: “אני חושבת שאתה יודע את התשובה…” – לא גברת גרמן, איננו יודעים את התשובה. מעולם איש ממשרדך לא נתן תשובה לשאלה זו כפי שיעקב כהן עצמו אומר בזמן שמפנה את השאלה אלייך.

תשובה זו היא למעשה תמצית הראיון, שהיה די עקר ורדוד, לא נגע בנקודות המהותיות של תחום הקנאביס הרפואי בישראל ואיפשר לשרת הבריאות להתחמק מלספק הסברים ברורים לבעיות האמיתיות.

סיסמאות נבובות והתעסקות בתפל

משרד הבריאות, כפי הנראה בעצת מומחי שיווק למיניהם, מצליח (בשירות התקשורת המאולפת) להעביר מסרים של הצלחה כבירה לכאורה תוך כדי דילוג אלגנטי על כל מתן תשובה לשאלות הקשות באמת – שנמצאות כאן עוד מלפני שנים. במקום להתמודד עם הטענות על רשימת ההתוויות המצומצמת, על הקשיים בקבלת הרשיון גם לאלו שנמצאים בהתוויות ועל הבעיות הרבות שלאחר האישור (איסור עישון מחוץ לבית, איסור על נהיגה ברכב, בדיקה רבעונית שעולה מאות שקלים בכל חודש, הורדת המינונים, מעבר לאספקת שמן במקום תפרחת, הדרכות חובבניות, חומר לא איכותי ועוד ועוד בעיות מכאן ועד הודעה חדשה).

במקום לענות על כל השאלות הקשות שולח משרד הבריאות לכתבי הבריאות הבורים רשימת “הצלחות” אותן הם מצטטים כסומאים. “מספר הרופאים יגדל ל-30!”, “חולים סופניים מקבלים תוך 48 שעות!”, “קנאביס זה לא תרופה!” ועוד סיסמאות קבועות שנשמעות שוב ושוב מגורמי המשרד ובראשם שרת הבריאות גרמן.

עם זאת, בניגוד לפקידי המשרד שמרוויחים עשרות אלפי שקלים בחודש כדי לעשות בדיוק את זה, שרת הבריאות היא נבחרת ציבור אשר אמורה לייצג את טובת הציבור ולא להיות דוברת של אותם פקידים.

אף על פי כן, אמש בראיון זכינו לצפות במופע האימים הקבוע במסגרתו חזרה השרה על אותם טיעונים עקרים ולא סיפקה ולו הסבר אחד לשאלות הקשות באמת. זאת כמובן לצד טעויות מביכות, בורות מרגיזה וניצול ציני של חוסר ההבנה הציבורי של נושא זה.

טרגדיה של טעויות

“חולים אונקולוגיים (סרטן) בהחלט מקבלים הצעה לטיפול בקנאביס רפואי,” אומרת השרה, על אף שרק רגעים קודם לכן הסביר לה יעקב כהן, אביו של ליאב חולה הסרטן שלא כך הדבר. “המערכת מציעה את זה ונותנת בנדיבות רבה,” ממשיכה גרמן בהתעקשותה אך מודה ש”הנושא הזה נפל עליי”, ועוברת מיד לפרוט על רגשות הצופים עם סיפורים על כמה היא עוזרת לחולים מסכנים.

יעל גרמן
יעל גרמן – טעויות ובורות

“אני לא מאמינה בקונספירציות,” אומרת השרה בתשובה לשאלה האם היא חושבת שמאחורי המאבק לקנאביס רפואי עומדים תומכי הלגליזציה. לא חשוב שרק לפני פחות מחודש אמרה שפייגלין מנסה לעשות לגליזציה על גב החולים ולא משנה שלפני כמה חודשים אמרה שהמחאה נגדה היא קמפיין של מגדלי הקנאביס הרפואי.

לטענתה, הסיבה לקשיים במתן הקנאביס הרפואי (שניתן דווקא בקלות לדבריה ולכן לא ברור על אילו קשיים היא מדברת), הם שהרופאים לא יודעים כמה קנאביס הם צריכים לתת. כאשר שואל אותה אברי גלעד האם אם כך לא ראוי שהרופאים יעברו הכשרות מתאימות (ונעזוב את השאלה המתבקשת “אז איך אתם נותנים קנאביס ל-14,000 איש היום?”), תשובתה היא לא “אולי באמת צריך להכשיר רופאים” אלא “אולי באמת צריך להוציא את הנושא הזה מידיו של הרופא” – כלומר – נשב ונחכה עד שתגיע הלגליזציה ועד אז נצמצם את השימוש ככל הניתן.

“אין הוכחות שקנאביס לא גורם לנזק,” טוענת השרה תוך שימוש ב’אד איגנורנטיאם‘ (טיעון מתוך בורות בו נטען שבגלל שמשהו לא הוכח ככזב, הרי שהוא נכון), כאילו יש הוכחות שאקמול, אופטלגין או קפה שחור לא גורמים לנזק…

השיא הגיע כאשר שרת הבריאות טענה כי “אין לי ספק שקנאביס עוזר לחולי אונקולוגיה (סרטן) ולסובלים מכאבים” וכי “הקנאביס עוזר מאוד לאדם שאני מכירה” ועוד טיעונים המכירים בערכו של הקנאביס כטיפול אשר עלו מצדה של גרמן במהלך הראיון – אותם ניפצה ברגע אחד כשגיבתה את דבריו של רוני גמזו מנכ”ל משרדה שאמר ש”קנאביס זה פלסיבו” – כלומר קנאביס אינו באמת עוזר, אלא המטופלים פשוט “חושבים” שהוא עוזר. “רוני גמזו צודק. הוא אומר את האמת,” היא טוענת.

איך יכולה גרמן להגיד את זה אחרי שצפתה לא פעם בחולי אפילפסיה שנגמלו מהתקפים, חולי פרקינסון וטורט שחדלו מלרעוד ובסובלים מפוסט טראומה שמצליחים סוף סוף לישון קצת בלילה. איך היא יכולה להגיד את זה ולהתעלם מקיומה של המערכת האנדו-קנבינואידית בגוף, דקות לפני שהיא מציינת את פרופ’ רפאל משולם – מי שגילה את המערכת – לטובה. דיסוננס קוגנטיבי בתפארתו.

בורות קשה

גרמן בוחרת להתעלם מתכנית הקנאביס הרפואי החדשה בקנדה אשר במסגרתה קיבלו 51 חברות (במכרז) את הרשיון לגדל ולספק קנאביס רפואי לחולים, ובוחרת לקחת כדוגמה את הקנאביס הרפואי בהולנד – בירת הקופי-שופס של אירופה בה ניתן להשיג קנאביס משובח ממגוון זנים ברחוב מתחת לבית וללא אישור רופא. “הקנאביס הרפואי בהולנד קטן מאוד,” היא טוענת וכשאברי אומר לה שיש קופי שופס בהולנד, היא משיבה: “אז למה בכלל פתחו תכנית קנאביס רפואי בהולנד?” וטוענת שהמדינות “לא מעוניינות להתעסק עם הנושא של קנאביס רפואי”. זה שבגרמניה, בהולנד ובשאר מדינות אירופה מותר להחזיק כמויות של קנאביס לשימוש עצמי ואף לגדל בבית מבלי שהשוטרים יפרצו לדירה, את זה השרה בוחרת לשכוח. את זה שהמדינות בכל זאת רוצות לעזור לאלו שלא מעוניינים לקנות בקופי שופ או ברחוב באופן בלתי חוקי מייחסת השרה ל”חוסר רצון לקדם את הנושא”.

סיסמה נוספת עליה חוזרת השרה שוב ושוב היא הטענה שהרופאים מתלוננים וכלל אינם מעוניינים לטפל בקנאביס רפואי. דמגוגיה לשמה בהתחשב בעובדה שהצעת החוק של פייגלין מבקשת במפורש לאפשר לרופאים המעוניינים בכך(!) ואלו שעברו הכשרה מתאימה להיות אלו שמספקים קנאביס רפואי. היא צועקת חמאס כמו מנורה מקולקלת ברכב שלא מבינה שיש סיבה מדוע המנורה דולקת (חוסר בהדרכה, קשיים שמטיל משרד הבריאות על רופאים שכן עוזרים, זלזול בהמלצות הרופאים מצד פקידי המשרד ועוד ועוד סיבות שגורמות לכך שגם לרופאים נמאס). יש בעיה ובמקום למצוא פתרון גרמן שוברת את הכלים.

כמו בכל נושא עליו דיברה, גם בעניין המעבר של ענף הקנאביס הרפואי לחברת “שראל” מציגה גרמן טיעונים מנוגדים. מצד אחד היא טוענת ש”שראל עושה זאת ללא מטרות רווח” ושאנחנו צריכים להגיד לה תודה שהיא מוכנה לעזור לנו. “היא הולכת לעשות את זה ללא תמורה, חוץ משהיא תגבה איזושהי תמורה,” מסבירה גרמן.

יובל לנדשפט אבי בוסקילה שראל
יובל לנדשפט מנהל יק”ר (ימין) עם אבי בוסקילה מנכ”ל חברת “שראל” (שמאל)

“זה לא תקין שהמטופל נמצא בקשר עם המגדל,” אומרת גרמן ולא ברור על איזה קשר היא מדברת כאשר המטופלים היום מקבלים את הקנאביס במרכז חלוקה באברבנאל ללא קשר למגדלים (למעט בתיקון עולם). גרמן מרמזת עוד לקונספירציה (למרות שקודם אמרה שלא מאמינה בקונספירציות) לפיה מגדלי הקנאביס יגרמו למטופלים לקבל כמויות גדולות יותר כדי להגדיל את רווחיהן – טענה מגוחכת לכל הדעות בהתחשב בכך שהיחידי שקובע כמה יקבל המטופל הוא משרד הבריאות עצמו לאחר המלצת רופא מומחה – ללא כל קשר למגדלים.

“היית רוצה שכשאתה צריך אנטיביוטיקה אתה תלך לטבע כדי לקבל את זה,” שואלת השרה כאילו אינה מכירה את הקשרים בין חברות התרופות לרופאים ואינה מכירה את הלחץ המופעל עליהם (לחץ בדמות חופשות, כנסים, עטים מעוטרים ומחזיקי ניירות למשרד וגם סתם התפרצות לחדר ושכנוע מילולי) כדי שימכרו את התרופה הנכונה ובמינון הגבוה ביותר.

בהמשך מרמזת גרמן על כניסתה לשוק של ‘סאטיבקס’ – “תרופה” המיוצרת ממיצוי של שני רכיבים מתוך הקנאביס (CBD ו-THC) אשר נמכרת בכ-3,000 ש”ח. “אתה תראה שחברות התרופות ייכנסו לזה ויפיקו תרופה מקנאביס אותה ימכרו לחולים,” הסבירה.

את בורותה המוחלטת בנושא הרפואה בכלל מראה גרמן כשטוענת שקשה מאוד לקבל אנטיביוטיקה מהרופא “ככה סתם” ובורות קשה אף יותר בתחום הקנאביס היא מציגה כאשר אברי גלעד שואל אותה על המעבר מטיפול בפרחים לטיפול בשמן. “פרופ’ משולם טוען שהקנאביס הכי טוב בשאיפה, באדים,” היא אומרת ואינה מבינה כלל שאת השאיפה, האדים, מקבלים מחימום של התפרחת ולא של השמן שנספג דרך מערכת העיכול. טיעון זה מוכיח שגרמן היא אינה מרשעת, אלא פשוט בורה.

הראיון עוד ממשיך ואיתו טיעונים מופרכים נוספים, אבל התמונה היא די ברורה – מדובר בשרת בריאות שנכנסה לתפקידה ללא כל רקע מקצועי בנושא – בוודאי לא בתחום הקנאביס המתחדש והמסתורי – היא אינה שולטת בחומר ועסוקה בעיקר בדוברות וכיבוי שריפות. פקידי המשרד מנהלים את ההצגה למעשה ושולחים אותה לחייך למצלמות שם הציבור, אשר אינו מודע לפרטים, רואה אשה חייכנית שמעוניינת רק לעזור ומדמה לעצמו ש”הכל בסדר”.

משרד הבריאות ממשיך לפמפם את המסר על הגדלת מספר הרופאים ל-30 (מתוכם אולי שניים יהיו לחולים “רגילים” ולא לחולי סרטן בלבד) ומקפיד להתעלם מהבעיות האמיתיות בתחום כפי שפירטתי קודם לכן: רשימת ההתוויות המצומצמת, הקשיים בקבלת הרשיון גם לאלו שנמצאים בהתוויות ועל הבעיות הרבות שלאחר האישור (איסור עישון מחוץ לבית, איסור על נהיגה ברכב, בדיקה רבעונית שעולה מאות שקלים בכל חודש, הורדת המינונים, מעבר לאספקת שמן במקום תפרחת, הדרכות חובבניות, חומר לא איכותי ועוד ועוד בעיות מכאן ועד הודעה חדשה).

לחצו כאן לעוד טורים של שירן גונן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר