טוען...

יום הקנאביס מול הכנסת: “זה חג החירות האמיתי”

אירוע יום הקנאביס הבינלאומי שנערך מול הכנסת בירושלים, הראה שהמשטרה למדה את הלקח וכי המחאה האזרחית בעד קנאביס עלתה שלב. בצל החלטת האו”ם על רפורמת מדיניות הסמים, ייתכן ומדובר בתחילת סופו של עידן האיסור על קנאביס בישראל. כתבת סיכום:

השבוע (ד’) צוין בירושלים יום הקנאביס הבינלאומי (ה-20 באפריל), במהלכו נערך מול הכנסת אירוע “פיקניקנאביס” – ישיבת הקנאביס החופשי הראשונה בישראל, בה השתתפו במהלך היום כ-1,000 חובבי קנאביס ופעילי לגליזציה מכל רחבי הארץ.

בשל העובדה שמארגני האירוע כלל לא טרחו לבקש אישורים מהרשויות, והכריזו למעשה על משמרת מחאה למען הזכות הבסיסית לחופש הפרט, לפני האירוע היו קולות שקראו להימנע מההגעה בשל הפחד מעימותים עם המשטרה.

פיקניקנאביס 2016
אהבה וחירות ביום הקנאביס | צילום: אביתר שמיר

למרות החזון השחור, האירוע שהתקיים אתמול בגן הורדים לבש פנים של פיקניק המוני מלא בעשן וחיוכים, וכלל לא היה נראה כי במקום אפילו מתקיימת מחאה – מה שמעיד עוד יותר על כמה שהחוק האוסר על צריכת קנאביס הוא מיותר ולא ריאלי.

סוף עידן ההפללה?

אירוע הענק “ליל הבאנגים” שנערך בירושלים לפני שנתיים, ושהיווה עד כה את המדד העיקרי לפעילותה של המשטרה בנושא מחאת הקנאביס, כלל פרשים, סוסים, יס”מניקים, אלימות קשה, חסימה של כל הכבישים סביב גן הוורדים ועשרות מעצרים בגין עבירות של החזקה ושימוש עצמי וכן הפרעה לסדר הציבורי ועוד – מה שהרתיע אזרחים רבים מהגעה לפיקניק השנה.

באופן מפתיע, את פיקניק יום הקנאביס שנערך אמש בגן הורדים בחרה המשטרה רק לאבטח, עם שוטרים שניצבו ליד כל הכניסות לגן במטרה למנוע “התחממות” של האירוע והפעילים.

מעגל "קווא-קווא" המוני באמצע הפיקניק
מעגל “קווא-קווא” המוני באמצע הפיקניק

בפועל, למרות נוכחותם של השוטרים גם בתוך שטח הגן ואף בצמוד לגבולות הפיקניק, המדיניות שננקטה אתמול (למעט דיווחים בודדים על חיפושים שנערכו מחוץ לגן) הייתה של חיה ותן לחיות – כל עוד אין בלאגן ואלימות, לא ננקטים צעדים פליליים נגד המשתתפים.

התוצאות בשטח מראות כי שנתיים עברו – ומשהו בכל זאת השתנה. תגובת המשטרה לאירוע, או יותר נכון חוסר תגובתה, מראה כי הלקח ככל הנראה נלמד, והציבור שהגיע כדי להביע את עמדתו בצורה לגיטימית קיבל את היחס הראוי.

פיקניקנאביס 2016
תמונה: הצלם ישראל ורו, “ווינסטון”

במקביל להחלטת האו”ם על הפסקת מדיניות הפללת וענישת הצרכנים, היחס שהציגה המשטרה עשוי להעיד על שינוי במדיניות הקיימת, ואולי על תחילת סופו של עידן האיסור בישראל.

מחאה אזרחית כוללת

אדם המגיע לפיקניק שכולו מחאה בעד לגליזציה של קנאביס, מצפה למצוא במקום את הסטלן המצוי – עם ראסטות וחולצה של בוב מארלי או אחד מיורשיו. מלבד אורחי הפיקניק הרבים שכן מתאימים לתיאור זה, במקום נכחו גם אורחים רבים שכלל לא עונים לסטיגמה.

הגיוון שנראה לעין בכל פינה בקהל היה אחד מהמאפיינים היפים והבולטים ביותר באירוע: חוגגים מבוגרים, משפחות עם ילדים, סטלנים קלאסיים ואפילו סחים גאים שבאו לתמוך במחאה הירוקה לחופש.

פיקניקנאביס 2016
תמונה: הצלם ישראל ורו, “ווינסטון”

הגעתם של כל אותם אנשים לאירוע שכאמור אינו מאורגן, מסודר או מאושר בכל צורה מול הרשויות, מראה כי לראשונה הציבור הוא זה שמעצב את סדר היום, וכי המחאה הציבורית המסודרת בנושא הקנאביס עלתה לשלב חדש.

עם זאת, לאחר האירוע נשמעו קולות רבים שמתחו ביקורת על מספר המשתתפים הנמוך (פחות משליש מ”ליל הבאנגים”), והאשימו את הקהל בחוסר דבקות ועשייה למען המטרה.

למרות מספר המשתתפים הנמוך יחסית האירוע השיג את מטרתו ואף יותר – המחאה הישראלית בעד הלגליזציה התקדמה שלב נוסף קדימה, ובשנה הבאה סביר להניח שאירועי יום הקנאביס יחגגו בהוד והדר עם הרבה פחות פחדים.

ראו עוד:
“מריחואנה עושה אותנו אמהות טובות יותר”
הפגנת לגליזציה: מאות עישנו ג’וינטים מול הבית הלבן
מחאה קנדית: אקטיביסט שולח מיליון זרעי קנאביס בחינם

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר