חלומות פז: 5 דרכים בהן עוזר הקנאביס לשינה מתוקה

אם נעשה סקר בקרב משתמשים קבועים בקנאביס, נגלה כנראה שרבים מהם צורכים את הצמח לפני השינה, בין אם כהרגל ובין אם כהכרח. מחקרים שנערכו במהלך השנים מסבירים כיצד בדיוק עוזרת לנו המריחואנה לשינה עמוקה ורציפה.

הקשר בין שינה טובה בלילה לבין יום מוצלח ופרודוקטיבי בבוקר שלמחרת לא נתון בספק. חוסר בשינה גורם לא רק לבריאות קלוקלת, כאבי ראש, חולשה וכו’, אלא מוביל גם לחוסר עירנות שבתורו מוביל לירידה משמעותית ביכולות הקליטה שלנו כמו גם ביכולות הייצור ורהיטות המחשבה.

שינה עמוקה

כחלק מבעיות השינה הנפוצות נוכל לשמוע על חריקת שיניים, תזוזות חוזרות במיטה, חוסר מנוחה ברגליים, חלומות בהקיץ ומחשבות שלא נותנות מנוח. במקרים מסויימים חוסר בשינה יכול אף להוביל למוות – על הכביש, בעבודה ואף מחלות קשות שעלולות להתפרץ בעקבות חולשה של המערכת החיסונית ועייפות מנטלית מתמשכת.

מחקרים כבר הראו בעבר כיצד המריחואנה תורמת לשינה איכותית ועמוקה וכיצד היא משמשת רבים הסובלים מאינסומניה בהתמודדותם עם נדודי שינה – זאת בזכות הקשר הביולוגי של הרכיבים בקנאביס (קנבינואידים) עם המערכת האחראית בין השאר על תהליך השינה (המערכת האנדוקנבינואידית).

לפניכם 5 דרכים בהן תורמת המריחואנה לשינה בריאה ועמוקה:

גם זה בטח יעניין אותך

הירדמות קלה ומהירה יותר

שינה עמוקה

מחקרים שנערכו בעבר מראים כיצד משפיעה המריחואנה על השינה וכיצד ה-THC, החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס, יכול להפחית משמעותית את הזמן הנדרש לסובלים מאינסומניה (נדודי שינה), כמו גם לבריאים, בתהליך ההירדמות.

מחקר קטן שפורסם בשנת 1973 מצא כי THC הפחית את זמן ההירדמות של 9 מטופלים הסובלים מאינסומניה בלמעלה משעה שלמה. עם זאת, ציינו החוקרים, יותר מדי THC עלול לגרום גם למצב הפוך שיקשה על הירדמות.

במחקר אחר שנערך בשנה שעברה (2013) נמצא כי קנאביס יעיל בהקלה על הירדמות מהירה בקרב נבדקים בריאים.

שינה ארוכה יותר

שינה עמוקה

מחקרים שנערכו בעבר (1, 2) מצאו כי שימוש ב-THC או ב-CBD לפני השינה עשוי להוביל לשינה ארוכה יותר. אחד המחקרים מצא שככל שנוטלים יותר THC, כך עולה משך השינה.

שינה עמוקה יותר

שינה עמוקה

אחת ההשפעות המעניינות ביותר של המריחואנה על השינה היא ההשפעה על מחזור השינה. מחקרים מראים כי THC מעלה את משך השינה בתדר נמוך, המוכר בשמו “שינה עמוקה” ונחווה לרוב בנמנומים קצרים.

חוקרים מאמינים כי התופעות המזיקות ביותר של מחסור בשינה, נגרמות כתוצאה מחוסר בשינה בתדר נמוך. לדוגמה, אחד המחקרים מצא שהפחתה של השינה בתדר נמוך יכולה לנבא לחץ דם גבוה בקרב גברים מבוגרים.

שנת REM קצרה יותר

שינה עמוקה

שנת REM, המוכרת בתור “שנת חלום”, היא שלב בשינה בו הפעילות המטבולית וקצב פעימות הלב עולים בחדות, ובולטים ריצודי העין המהירים, ובה בדרך כלל אנו חווים את החלומות.

המריחואנה משפיעה על שינת REM ומפחיתה את מחזוריותה, ולראייה, רבים מצרכני הקנאביס מעידים על הפחתה בכמויות החלומות אותם הם חווים.

על אף שטרם ידוע לאשורה האם קיצור שינת ה-REM הוא חיובי או שלילי, אלו שמפסיקים לצרוך קנאביס יכולים להעיד על עלייה משמעותית בכמות שינת החלומות ובהתאם – בכמות החלומות עצמם. התופעה הזו נעלמת בדרך כלל כעבור מספר ימים.

נשימה טובה יותר בשינה

שינה עמוקה

מריחואנה יכולה לעזור במיוחד לאלו הסובלים מדום נשימה חסימתי (Sleep Apnea). כ-25% מהגברים וכ-9% מהנשים סובלים מהתופעה, אשר גורמת בדרך כלל להפרעות נשימה במהלך השינה ונקשרה לתופעות בריאותיות קשות כגון סוכרת ובעיות לב.

למרבה הצער, התופעה כמעט ואינה מאובחנת או מטופלת, ורבים מאלו שניגשים לטיפול חודלים ממנו בשלב כזה או אחר, כשנאלצים לחבוש מסכה בכל לילה.

מריחואנה כאמור יכולה לעזור רבות להתמודדות עם תופעה מעיקה זו ומחקרים שנערכו בעבר ונערכים גם בימים אלו, מציגים תוצאות מבטיחות.

ראו גם: איך קנאביס עוזר לניצולי שואה
ראו גם: איך קנאביס עוזר לחולי סוכרת

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר