ח”כ השכל: “ארדן שיקר כדי להיפטר מהלחץ – אגיש הצעת חוק חדשה”

השר לבטחון פנים שיקר במסיבת העיתונאים על אי הפללה כדי להיפטר מהלחץ; משרדו מעוות את המלצות הועדה שדנה בניסוח הצעת החוק – כך טוענת ח”כ השכל המתכוונת להגיש הצעת חוק חדשה לאי הפללה. “יש לנו הוכחות שהמתווה מעוות את המלצות הועדה,” היא אומרת. מלשכתו של ארדן סירבו להגיב.

בסוף חודש יוני, לפני כשבועיים, היתה אמורה להיות מוגשת הצעת החוק הממשלתית של שר המשטרה גלעד ארדן לאי הפללת צרכני הקנאביס, במודל אותו כינה ‘אי הפללה באחריות’ אך שבפועל כלל אינו מבטל את ההפללה – אך ברגע האחרון הודיעה לשכתו כי יהיו עיכובים נוספים.

על פי תכניתו של ארדן אלו שייתפסו עם קנאביס לשימוש עצמי בפעם הראשונה או השנייה, יוכלו לצאת מההיתקלות עם קנס כספי של 1,000 ש”ח בפעם הראשונה או 2,000 ש”ח בפעם השנייה – במקום עם עיכוב ורישום פלילי כנהוג היום.

המודל של ארדן זכה לביקורות חריפות מהציבור, מחברי כנסת ואף מיושב הראש החדש של מפלגת העבודה אבי גבאי – בעיקר לאור העובדה שבפועל לא תוסר עבירת החזקת קנאביס לשימוש אישי מפקודת הסמים כלל.

לא פחות גרוע מכך, בכדי להמיר את הרישום הפלילי בקנס, יהיה על הקורבן להודות בפני השוטר בעבירת החזקת סמים מסוכנים – שתמשיך להיות עבירה פלילית על פי ספר החוקים. אם לא יודה, או במידה ונעשתה עבירה נוספת במקביל כמו העלבת עובד ציבור או העלמת ראיות – הטיפול ישאר פלילי לגמרי.

“לא אי הפללה”

הצעה זו של ארדן מתגבשת בימים אלו לאחר דיוני ועדות קודמות שנמשכו חודשים ארוכים ובסופן הגישו משרד המשפטים והמשרד לבטחון פנים דו”חות עם המלצות לדרכי פעולה אפשריות. בניגוד לדו”ח של משרד המשפטים שהמליץ על אי הפללה מוחלטת, המלצת הבט”פ היתה זהירה בהרבה ודווקא אותה קיבל ארדן.

גם זה בטח יעניין אותך

לאור העיוות של המושג ‘אי הפללה’ אף העלתה ח”כ שרן השכל להצבעה בכנסת הצעת חוק לאי הפללה “אמיתית” ללא תנאי הודאה וכיוצ”ב – הצעה שלא הצליחה לקבל את מירב הקולות, בעיקר בגלל מפלגות ‘יש עתיד’ ו’הרשימה המשותפת’. בנאום ההתנגדות של ארדן להצעת חוק זו הוא גם יצא נגד מעורבות מגזין קנאביס בהליכים.

“הצטערתי מאוד לשמוע על המתווה של גלעד ארדן לאכיפת החוק כלפי משתמשי קנאביס,” אומרת לנו כעת ח”כ השכל – שחזרה מעונש השעיה שהוטל עליה על ידי חבר מפלגתה ח”כ דוד ביטן לאחר שהעיזה להצביע בעד הצעת החוק שלה ונגד הוראת הקואליציה.

עם חזרת הכנסת מפגרת הקיץ ב-22 באוקטובר מבטיחה השכל שתגיש הצעת חוק חדשה לאי הפללה אמיתית. “המתווה שהציג ארדן עומד בניגוד להמלצות ועדת ארדן-השכל,” היא מסבירה. “ארדן לקח מהצעת החוק שלי רק את נושא הקנסות והכיל אותה על גבי החקיקה הנוכחית ולכן המתווה של ארדן הוא כלל לא אי הפללה.”

“ארדן שיקר”

השכל אף מגדירה את ארדן כמי ששיקר לציבור במצח נחושה – זאת לדבריה כדי להיפטר מהלחץ הציבורי העצום והמומנטום שהצליחו לצבור התומכים במסגרת קמפיין ‘הגיע הזמן, ארדן‘ של מגזין קנאביס ו’הצינור’.

“השר לביטחון פנים שיקר במסיבת העיתונאים שערך בתחילת השנה כדי להיפטר מן הלחץ הציבורי, תקשורתי שייצרנו,” היא אומרת כעת. “אני לא אשב מהצד ואתן למצב הזה לקרות. בתחילת מושב החורף אגיש מחדש את הצעת החוק המקורית שלי שתאפשר אי הפללה של צרכני קנאביס.”

השכל טוענת עוד כי במשרדו של ארדן מסרבים לחשוף את חוות הדעת שהוגשו בדיוני הועדות על ידי המשטרה והרשות למלחמה בסמים וקובעת כי יש בידיה הוכחות כי המתווה של ארדן מעוות את המלצות חברי הועדה.

“המשרד לבטחון פנים לא מוכן לחשוף את החוות דעת של המשטרה והרשות הלאומית למלחמה בסמים בטענה שאלו מסמכים סודיים,” אמרה. “לנו יש מסמכים מהועדה שמוכיחים שאכן המתווה מעוות את המלצות חברי הועדה.”

ההצעה החדשה של השכל, שתעלה כנראה להצבעה רק במהלך חודש נובמבר 2017 לאחר החזרה מפגרה, תכלול עונשי קנסות קלים בלבד על עבירות החזקה ושימוש עצמי בקנאביס – ללא תנאים נוספים או הגבלות של מספר הפעמים בהם נתפס הקורבן.

מלשכתו של ארדן סירבו לתת תגובה.

ראו עוד:
חשש בליכוד: ארדן יוביל לאובדן השלטון

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר