איך להפוך זרעי קנאביס מזכר לנקבה – בעזרת קליפות בננה

בלי הורמונים תעשייתיים ויקרים, וללא צורך במניפולציות שונות ומשונות – כך, יש המאמינים, תוכלו להפוך זרעי קנאביס זכריים חסרי תועלת לזרעי קנאביס נקביים שיפריחו את גינתכם.

מאת: איתי ל.

כידוע לכל מגדל, תהליך גידול הקנאביס מקבל תפנית בעייתית עוד בטרם תחילת הפרוצדורה, כאשר אנו אוחזים בזרעי הקנאביס המיועדים לשתילה. הסיבה היא שבעוד שצמח הקנאביס עשוי לצמוח כזכר חסר תועלת או כנקבה פורייה – המראה של זרעי שני המינים זהה לחלוטין.

בפועל, מין הצמח מתברר רק מספר שבועות לאחר המעבר לשלב הפריחה. בעוד שלקנאביס נקבי ישנה תפרחת, אותה ניתן לייבש ולעשן, לקנאביס שיצמח כזכר יש שימושים אחרים, אך עישון הוא איננו אחד מהם מאחר ומצויים בו מינונים נמוכים במיוחד של חומר פעיל THC.

מיותר לציין כי מפח הנפש הצפוי למגדל שהשקיע את כל מרצו בגידול עציץ זכר הוא עצום. אז, במידה וחשקה נפשכם בגידול ביתי, ובמידה ולא שמתם ידכם על זרעים נקביים הנמכרים בשוק זרעי הקנאביס העולמי, המדריך הזה הוא בשבילכם.

גנן גידל דגן עם אתן בגן

ה’אתן’ הינו תרכובת אורגנית המורכבת מפחמן ומימן, המהווה הורמון צמחי, ומצוי בטבע במצב צבירה גזי. תכונות האתן ידועות מזה אלפי שנים: עוד מאז נתגלה בימי המצרים הקדמונים אשר נהגו לחשוף פירות במצב בוסר לעשן מדורה, במטרה להביא להבשלתם. אותם מצרים למדו שניתן לנצל את האתן, הנוצר בעת תהליך הבעירה של עץ, למטרה זו ולשימושים דומים.

המבנה הכימי של ה'אתן'
המבנה הכימי של ה’אתן’
כיום ידוע למדע כי האתן הוא האחראי לתופעה הגורמנת לכך שבעת מגע עם רקמות צמח, הוא מוביל להבשלה מהירה ולגדילה והתארכות בלתי שגרתיים. בנוסף, לאחר שבשנת 1934 התגלה כי חלק ניכר מהצמחים מייצרים ‘אתן’ בכוחות עצמם, התברר כי קיים קשר בין כמות האתן לבין ויסות ושליטה של תהליכים הורמונליים. מאז נעשה שימוש נרחב בחומר זה בתעשיית הדשנים העולמית כהורמון המעודד צמיחה, הבשלה ובין היתר – גם האפשרות לשליטה במין היבול.

בהמשך לתגלית מ-1934, שחשפה שהצמחים מייצרים אתן בכוחות עצמם, גילו עוד כי בננות מייצרות כמויות גדולות של החומר ומשחררות אותו לאוויר, דבר המשפיע על הירקות והפירות הנמצאים בסמוך. ליתר דיוק, הגורם המרכזי בתהליך הוא הקליפה של הבננות, האחראית למרבית ייצור החומר.

האתן הרב שמשחררות הבננות גורם להן להבשיל, כאשכול, הרבה יותר מהר מאשר כבודדות. טיפ לבית: אם אתם לא מעוניינים לשמור את הבננות ולגלות יום אחד שכולן נהיו חומות ביחד, מומלץ לאכסן אותן ברחבי הבית בנפרד זו מזו, ובאופן זה הן ייחשפו לפחות אתן ותהליך הבשלתן יתארך.

תהליך הפמיניזציה (“הנקבה”)

ראשית יש לציין כי פרדיגמה זו מבוססת על ספרו של הבוטנאי רוברט א.נלסון “Hemp Husbandry” (“גידול המפ”), מתוך פרק 4 “בוטניקה והכלאות”:

“טיפול של זרעי קנאביס בגז אתילן (אתן) יגדיל את הסיכוי שיתקבל צמח נקבה בכ -50%. אתילן מופק על ידי צמחים מסוימים (למשל, בננות, מלפפונים ומלונים), ואת אלה ניתן לנצל בכדי לתמרן זרעי קנאביס בצורה פשוטה”

תהליך הפמיניזציה המוצע כאן הינו תהליך אורגני, המנצל את הימצאותן של קליפות בננה בשלות. התהליך מהווה פתרון פשוט, זול ויעיל ביותר עבור גנן שברשותו זרעים ממקור לא ידוע או לחילופין זרעים ממקור מהימן אך שאינם “נקביים” ועל כן הם בעלי פוטנציאל להתפתחות צמחים משני המינים.

טרם הנבטת הזרעים, הניחו בקופסא או שקית פלסטית אטומה קליפות בננה משתי בננות בשלות, באופן הבא:

1. קלפו כל בננה עד הסוף, כך שחלקי הקליפה ינותקו זה מזה.

פמיניזציה עם קליפת בננה - שלב ראשון

2. כל קליפה פצלו לשנים, כך שבסוף התהליך יישארו בידיכם שמונה רצועות קליפה נפרדות.

פמיניזציה עם קליפת בננה - שלב שני

3. עטפו כל קליפה בשכבה אחת של נייר מטבח או טישו (לספיגת הלחות שהקליפה מפרישה), והניחו את כל הקליפות בתוך הכלי.

פמיניזציה עם קליפת בננה - שלב שלישי

4. מעל הקליפות העטופות הנמצאות בתחתית הכלי שבחרתם למשימה, שימו שכבה אחת נוספת של נייר מטבח או טישו, הניחו את הזרעים המיועדים לגידול על הנייר וסגרו את המכסה.

פמיניזציה עם קליפת בננה - שלב רביעי

5. המשיכו בתהליך במשך ארבעה עשר ימים. לאחר כשבועיים בתנאים אלו, מינם של הצמחים העתידיים צפוי להיות נקבה.

שימו לב:

  • הקפידו לבדוק את הקליפות ולהחליפן כל שלושה ימים, בהתאם להבשלתן ולפני שהן נהיות חומות. אל תיתנו לקליפות להירקב ביחד עם הזרעים!
  • יש לאחסן את הכלי בארון סגור במקום חמים (טמפרטורת החדר ברוב ימי השנה תהיה בסדר).
  • יש לפתוח את הכלי על בסיס יומי למשך עשרים דקות, במטרה לאפשר ללחות עודפת להתפזר בחדר.
  • ניתן לבצע פעולה זו גם עם קליפות של פירות וירקות אחרים, כמו למשל מלפפון, תפוח ומלון.

חשוב לציין כי שיטה זו שנויה מאוד במחלוקת, ונכון להיום אין עדויות לכך שהפרדיגמה אכן עובדת.

ראו עוד:
הרמפרודיט: הכל על קנאביס דו מיני
למתחילים: איך לקנות זרעי קנאביס באמסטרדם
למגדל המתחיל: 8 טיפים להרחקת שוטרים
הקראק של הגראס: מבשלים BHO באמסטרדם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר