בגלל הלגליזציה: וושינגטון מבטלת את הקנאביס “הרפואי”

חדשות רעות לחולים במדינת וושינגטון: שוק הקנאביס לצרכי פנאי בוושינגטון, ארה”ב, שצמח מעבר לציפיות האופטימיות ביותר, בולע כעת את תעשיית הקנאביס הרפואי במדינה באמצעות חוק חדש, הקובע כי חנויות רפואיות בלבד לא יורשו לפעול אחרי יולי 2016.

“קנאביס רפואי” הוא מושג שנוצר לראשונה בשנת 1996 בקליפורניה, ארה”ב, למעשה רק בגלל חוקי האיסור על שימוש וסחר בקנאביס כבכל מוצר אחר. למרות שהסגולות הרפואיות של הקנאביס מוכרות מזה אלפי שנים, והוא אף חולק בארה”ב עצמה כסירופ נגד שיעול לילדים, תמיד נקרא הקנאביס רק ‘קנאביס’. ה’רפואי’ נתווסף כשהיה צורך להגדירו בחוק בנפרד מהקנאביס ‘הבלתי חוקי’ לשימוש פנאי.

ג'יי רוברט אינסלי - מושל מדינת וושינגטון
ג’יי רוברט אינסלי – מושל מדינת וושינגטון

כעת, בעקבות הלגליזציה במדינת וושינגטון, נוצר מצב שמוביל להיעלמותו של של הקנאביס ‘הרפואי’. בשונה ממדינות אורגון וקולורדו, שאישרו לגליזציה במודל שמפריד את שוק הקנאביס הרפואי הותיק משוק הפנאי החדש, בוושינגטון קובע החוק החדש כי כל הקנאביס במדינה יימכר בשוק אחיד תחת גוף מפקח אחד.

בשל היעדר רגולציה יחסי בשוק הקנאביס הרפואי, במרבית המדינות נרשמה פריחה בענף שהפך למבוסס וממוסד. כעת, בעקבות התרחבותו של שוק הפנאי החדש, שצומח במהירות מסחררת, נאלצות הרשויות להתעורר ולהחיל רגולציה קפדנית יותר. למעשה הפך שוק הקנאביס למטרות פנאי למפוקח ויעיל יותר משוק הקנאביס “הרפואי”, בו למשל אין כל הכרח למדוד ולבדוק מזיקים במוצר.

אחרי כמעט 20 שנים בהן מתנהל שוק הקנאביס הרפואי בוושינגטון (מאז 1998), מושל מדינת וושינגטון, ג’יי רוברט אינסלי, חתם באפריל האחרון על הצעת החוק SB-5052 הקובעת כי שוק הקנאביס הרפואי במדינה יאוחד עם שוק הפנאי (המכונה I-502 על שם הצעת החוק המקורית), תחת רגולציה קפדנית ואחידה, כך על פי הדיווח בארה”ב.

החוק החדש נכנס כעת לתוקפו וקובע כי עד חודש יולי 2016 יחויבו כל חנויות הקנאביס הרפואי לקבל היתר מכירה לצרכי פנאי, או שיאלצו לסגור את שעריהן לצמיתות. מהות המהלך הוא להעביר את כל עסקי הקנאביס במדינה תחת קורת גג אחת בפיקוחה של ‘הוועדה הלאומית לאכוהול וקנאביס’ (LCB) שבעברה פיקחה אל האלכוהול בלבד.

ג'יי רוברט אינסלי - מושל מדינת וושינגטון
החתימה על הצעת החוק בחודש אפריל האחרון

פגיעה בחולים

איפה הבעיה? במדינת וושינגטון קיימים מחוזות מסוימים אשר בחרו לאמץ גישה שלילית כלפי חנויות הקנאביס החדשות, ולאסור את פתיחתן בשטחם הגיאוגרפי. למרות האיסור, הורשו החנויות הרפואיות להמשיך ולפעול גם במחוזות הללו כדי לספק את התרופה לחולים.

על פי החוק החדש חולים שגרים בסמוך לחנות קנאביס רפואי לא יוכלו להמשיך ולרכוש את התרופה במקום, זאת מכיוון שתחת החוק החדש החנות תהפוך לחנות פנאי – שפתיחתן במחוזות אסורה.

“יחד עם המיסים והנסיעות, התרופה תהפוך ליקרה מדי והביטוח לא תמיד יכסה אותה,” אומר ג’ון, מנהל חנות קנאביס רפואי במדינה בראיון עם רשת kvewtv. על פי דבריו, החוק החדש עלול לגרום לפגיעה משמעותית בחולים.

הגבלת הגידול החופשי

על פי החוק הישן הורשו אזרחי המדינה להקים קולקטיב לגידול קנאביס, בדומה לנעשה במועדוני הקנאביס בברצלונה, ולגדל קנאביס רפואי לעצמם כמעט ללא הגבלות.

החוק החדש קובע את צמצום רשימת המצבים הרפואיים המתירים גידול עצמי, וכן מציב הגבלה על פיה גידול שיתופי לא יוכל להיות שייך ליותר מ-4 אנשים ולהכיל עד מקסימום של 60 צמחים בלבד.

כדי לשמור על זכויותיהם ובטחונם הרפואי של החולים, מתיר החוק לכל חולה בעל רישיון להחזיק בביתו עד 224 גרם של מריחואנה מגידול עצמי בלבד.

פרחי קנאביס למכירה במדינת וושינגטון, ארה"ב
השוק החופשי בולע את העסקים הרפואיים

ראו עוד:
בגלל הלגליזציה: סוחרי הסמים מגדלים עגבניות
משטרת קולורדו מסכמת שנה של לגליזציה: “הכל בסדר גמור”
בירת ארה”ב: בדיקות למציאת מריחואנה בשתן לעובדים – אסורות
וושינגטון מציגה: 70 מיליון דולר בשנה – ממיסי מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר