תלונה נגד חדשות 10: “מעודדים שימוש בסמים”

בעקבות שידור סדרת כתבות התחקיר “העשב של השכן” הגישה הרשות למלחמה בסמים תלונה רשמית למועצת העיתונות כנגד מערכת חדשות ערוץ 10 וכתביה. התלונה הוגשה בגין הטעיה מכוונת, הוצאת דברים מהקשרם, הצגת נתונים שגויים ועוד. “עלול להיגרם נזק תודעתי בלתי הפיך,” כתבו, ודרשו להגיע לאולפן כדי להגיב.

הרשות למלחמה בסמים עושה זאת שוב: בעקבות שידור “העשב של השכן“, סדרת כתבות התחקיר של כתב חדשות 10 אבי עמית בנושא הקנאביס, הגיש סמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, איתן גורני, תלונה רשמית במועצת העיתונות כנגד מערכת החדשות וכתביה.

אבי עמית חדשות 10 העשב של השכן
אבי עמית, כתב חדשות 10, “העשב של השכן”

במכתב התלונה, שנשלח למחרת שידור הפרק הראשון, טען גורני כי “במסגרת הפרק ניתנה במה לאנשים אשר צולמו עוברים מעשים פליליים ומעודדים אנשים אחרים לעשות כמוהם. בין היתר המצולמים עישנו מריחואנה, הודו שהם מחלקים לעוברים ושבים סמים ועוד”. גישה זו, לדבריו של גורני, “יצרה מצג שווא שלעישון סמים אין השלכות פליליות, בריאותיות, נפשיות וכדומה.”

לטענת הרשות, הכתבה עסקה בנושא באופן מוטה, הוציאה דברים מהקשרם ואף הציגה נתונים שקריים. “הנתון שצויין בכתבה לפיו מדינת ישראל מוציאה 700 מיליון ש”ח בשנה על אכיפה, הוא אינו נכון ואינו מבוסס על מחקרים,” כתב גורני – זאת למרות שברשות מודעים היטב למחקר שפורסם בשנה שעברה על ידי מכון ירושלים לחקר שווקים.

עוד הלין גורני כי בכתבה נוספת, של הכתבת מאיה איידן, ששודרה לפני כשבועיים בחדשות 10, נאמר כי 20% מבני הנוער צורכים סמים, זאת על אף שבפועל בכתבה דיברה איידן על 10% בלבד. “הנתון הרשמי של הרשות עומד על 6% בלבד!” טען בתוקף גורני, על אף שכפי הנראה ידוע גם לו שבסקר שהזמינה הרשות ממכון המחקר Market Watch בשנת 2001 עלה כי 10% אחוזים מתלמידי בתי הספר התיכוניים בישראל התנסו לפחות פעם אחת בעישון מריחואנה או חשיש. זאת כמובן מבלי לחשב את השימוש באלכוהול, סם לכל דבר, אשר נמצא בשימוש בקרב 50%-60% מבני הנוער, כך על פי מכון המחקר של הכנסת משנת 2009.

“אנו רוצים להתריע כי הצגת הנושא באופן מגמתי ולא מאוזן עלול בין היתר לגרום לנזקים תודעתיים בלתי הפיכים לצופי המהדורה ודורשים כי בעתיד נושא זה יוצג בצורה אחראית ומבוקרת,” כתבו ברשות ודרשו כי תינתן להם האפשרות להגיע לאולפן ולהגיב לממצאי הסדרה.

גם זה בטח יעניין אותך

בשנה שעברה: “אושרת קוטלר מזלזלת”

כזכור, בסוף השנה שעברה שודרה בערוץ 10 כתבתו המדוברת של ינון מילס, ‘מדינה בהיי‘, במהלכה אף הביע המנכ”ל הקודם של הרשות תמיכה בלגליזציה של קנאביס.

אושרת קוטלר - המגזין
אושרת קוטלר – “מזלזלת”

בעקבות שידור הכתבה פירסמה הרשות תגובה רשמית בפייסבוק והגישה תלונה למערכת החדשות כנגד הכתב ינון מילס והמגישה אושרת קוטלר: “בתום שידור כתבתו של מר ינון מילס הוצגה תגובת הרשות באופן מזלזל על ידי מגישת המהדורה, הגב’ אושרת קוטלר,” נכתב.

במקביל לתלונה שהוגשה אז לחדשות 10, הגיש יאיר גלר, מנכ”ל הרשות, תלונה במשטרה כנגד גולש פייסבוק שרשם סטטוסים סאטיריים בתגובה לפרסומים של הרשות (ראו כאן).

אמש (ג’) שודר הפרק השלישי בסדרה (לצפייה) והערב ישודר הפרק הרביעי והאחרון, בו תינתן כפי הנראה במה גם לדבריהם של נציגי הרשות למלחמה בסמים.

איתן גורני, הוא מקבל השכר הגדול ביותר ברשות למלחמה בסמים ובשנת 2012 שכרו עמד על 41,755 ש”ח בחודש. עלות העסקתו הכוללת 56,842 ש”ח בחודש. (צפו בו מדבר).

עוד מהרשות למלחמה בסמים:
“ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”
“18% מהצעירים מאושפזים בגלל קנאביס”
“צרכני הקנאביס פוגעים במשק”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר