כולנו עושים סמים כל הזמן

ילד בן 16 מת השבוע ממנת יתר של קפאין. הוא שתה קצת יותר מדי מהחומר – כוס קפה, משקה אנרגיה ומשקה קל – בטווח של שעתיים, ומת. מקנאביס איש מעולם לא מת עקב צריכת מנת יתר, אך דווקא הוא נחשב לסם מסוכן כמו הרואין. וזה לפני שדיברנו על סוכר, גת, פייסבוק, אלכוהול, סיגריות ו”תרופות”. אז מה קורה כאן – ומה זה אומר על התרבות שבה אנחנו חיים?

מאת: שירן גונן

כשחושבים על המילה ‘סמים’ מיד קופצת לראש תמונת המזרק המלוכלך, או אולי אפילו הג’וינט אם אתה ממש מנותק מהמציאות, אבל האמת היא שאתם מוקפים בסמים בכל מקום אליו תפנו. האמת היא שלא רק שאתם מוקפים בסמים מכל עבר, ואולי גם נהנים מזה, למען האמת רובכם הגדול מכורים די קשים – לסמים די קשים.

גם אם נשים בצד את הקפה שרובנו שותים כל בוקר, ואחד נוסף לאחר כמה שעות כדי להחזיק מעמד בעבודה, ואולי אפילו עוד אחד בערב. אותו הקפה שאם בוקר אחד לא נשתה אותו, נרגיש תחושות של חוסר מנוחה, סחרחורות, חולשה, חוסר ריכוז וכד’. בשפת הרחוב קוראים לתופעות האלה ‘קריז’, למרות שברשות למלחמה בסמים מתעקשים שקפאין “זה בכלל לא סם”.

גם על הסוכר בואו נדלג, למרות שהוא כבר מזמן נחשב למגיפה ומתואר על פי מומחים כסם המסוכן ביותר בזמננו. שר הבריאות הישראלי עצמו הכריז עליו מלחמת חורמה והחל בקמפיין אגרסיבי כנגדו, עד שמישהו דיבר איתו, או שלח לו איזו מעטפה (ובה מכתב כמובן). מעט לפני שהקמפיין המוצלח של ליצמן הוסר, הוא עוד הספיק להציג כמה נתונים שאי אפשר להתכחש אליהם. ביוטיוב הם נשארו:

יודעים מה? בואו לא נספור גם את מה שכבר קיבל מינוח בשפה המקצועית, “התמכרות טכנולוגית”. סמארטפון, אינטרנט, פייסבוק, סנאפצ’ט, אינסטגרם. מרגישים שאתם מקדישים לזה יותר זמן ממה שצריך ובכל זאת לא יכולים להפסיק? מקבלים תחושה של רוממות רוח על כל נוטיפיקיישן, לייק או הודעה? מרגישים תחושת החמצה או כשלון כשהטלפון שקט יותר מדי זמן? טוב, אמרנו שנעזוב את זה.

מה שבטוח שנדלג עליו זה מוצרי מזון, כמו אגוז ברזיל נגיד (המכיל סלניום – מינרל נוגד חמצון), שאחד ממנו ביום מכיל כמות של כמעט פי 2 מההקצבה המומלצת למבוגרים ועודף ממנו (מעל 400 מיקרוגרם סלניום) עלול לגרום להרעלה ולמוות. גם אגוז מוסקט, תבלין בכל בית, הוא לא כזה תמים, למרות שמאוד טעים. הוא מכיל חומר פסיכואקטיבי בשם מיריסטיצין, שיכול לגרום להזיות ושצריכה מוגזמת שלו מסוכנת ועלולה להוביל למוות למרות שזה יהיה נדיר.

על גת בטוח לא נדבר, כי אסור לגעת לקהילה בצמח האהוב עליה. זה צמח על הכיפאק שאמנם חוקי לגמרי בג’יבוטי, קניה, אוגנדה, אתיופיה, סומליה ותימן, אבל נחשב לסם אסור ובלתי חוקי בקנדה, גרמניה, בריטניה וארה”ב. מדובר בסך הכל בצמח שבעת לעיסה או מיצוי מופקים ממנו קאתין (Cathine) וקאתינון (Cathinone), אלקלואידים הקרובים למשפחת האמפטמינים ונחשבים לסמים פסיכואקטיביים.

העונש על גידול קנאביס חמור מהעונש על גניבה, אונס ואפילו הריגה
העונש הקבוע בחוק על גידול קנאביס חמור מהעונש על גניבה, אונס ואפילו הריגה

על טיפקס, דבק מגע, גז מזגנים, גז צחוק, נרגילות, ומונוסודיום גלוטומט אין מה לדבר נכון? אבל מה לגבי הסיגריות, אחד ההרגלים המזיקים ביותר בעולם ומגורמי המוות המובילים? הן נמצאות בכל חנות שנייה ברחוב, הן חלק מהתרבות, הן מחולקות חינם בהילולה במירון ככה סתם, בחסות. האם מישהו יכול להגיד שהן לא ממכרות? האם הן לא גורמות להשפעה על הגוף והמוח? האם הן לא רעילות? האם תעיזו לקחת לאדם מעשן את קופסת הסיגריות שלו ולזרוק אותה לפח?

ומה עם בירה ומשקאות חריפים? צריך בכלל להסביר? בטח חלקכם לפחות שותים איזו כוסית בערב, אולי מדי ערב, אולי פעם-פעמיים בשבוע. חומר ממכר ורעיל שמוביל לאלימות, דקירות, מקרי אונס, להתנהגות פרועה ומסכנת. שני צעדים מהבית הוא שם מחכה לכם קריר ונוטף תחת תאורה מסנוורת ועם לוגואים, צבעים ושמות מפוצצים.

ושלא נשכח את הכדורים, המכונים בטעות (קשה) של השפה העברית בשם “תרופות”. כדורים בגדלים, צבעים וסוגים שונים, המכילים חומרים שכולם בפקודת הסמים המסוכנים. הם במרבית המקרים אמנם עוזרים אולי בשיכוך כאבים או בהרגעת הנפש, אך הם אינם באמת “מרפאים” שום דבר ואף גורמים לנזקים עצומים – בין אם מנטילת מנת יתר מהם ואף מקרי מוות קשים, ובין אם מרשימת תופעות הלוואי שהם מבטיחים איתם. מאקמול, דרך ריטלין ועד ליריקה – באנגלית הם קלעו יותר במדויק עם השם, Drugs.

בקיצור, כולנו מכורים, אפילו ביבי ושרה, אבל האמת היא שכל אותם חומרים יכולים דווקא להיות בלתי מזיקים, חלקם, הטבעיים יותר, אפילו בריאים מאוד – אם נלקחים במידה. יש רופאים ומומחים שאפילו ימליצו על צריכה יומית שלהם, למרות שג’אסט א ליטל טו מאץ’ יכולים לשלוח אותך למנוחת עולמים.

ואכן הרוב יודעים (אחרי כמה כשלונות) מתי לעצור את קצב השתייה. אנחנו יודעים, גם אם מגזימים לפעמים, לא לטחון סוכר כל יום כל היום. על קפה אחד ביום תמצאו אפילו רופאים שממליצים, וכך גם על כוסית יין לא גדולה מדי. והכל בסדר. וגם כשמישהו מת מאותם חומרים, כמו למשל הילד בן ה-16 ששתה השבוע בתוך פרק זמן של שעתיים גם כוס קפה, גם משקה אנרגיה וגם משקה קל, וחטף דום לב שהרג אותו במקום כתוצאה של הקוקטייל המסוכן עם כמויות אדירות של קפאין וסוכר – אף אחד לא מתרגש יותר מדי.

אבל, איכשהו זה מקובל לגמרי על החברה, שדווקא קנאביס – צמח שמועדף כטיפול רפואי למנעד רחב של מחלות על ידי החולים עצמם, צמח שעד היום טרם נרשם מקרה מוות כתוצאה מצריכת יתר שלו – הוא ‘סם מסוכן’, אסור לשימוש, שהחזקה של מעט מאוד ממנו היא עבירה שהעונש שלה הוא עד 3 שנות מאסר, כן, גם אחרי אי ההפללה המזויפת של ארדן. שלא לדבר על גידול של עציץ בחלון רחמנא ליצמן – עד 20 שנים בקלבוש על פי חוק.

איכשהו חומר טבעי, פרח בעצם, שחולים בכל העולם טוענים שמציל להם את החיים, נקרא “סם”. ומה שהורג אנשים, ממכר אותם, גורם לאלימות ופשיעה, אלו הן “תרופות”. מישהו צריך לדבר עם האקדמיה העברית ללשון, זה בטוח. למעשה מוות ממנת יתר עלול להתרחש עקב צריכה של חומרים בסיסיים רבים שכלל לא עולים על הדעת כמו גרעיני דובדבנים, חפיסות שוקולד, או אלרגיה לבוטנים. האמת היא שקל יותר למות ממים מאשר ממריחואנה. נכון, באופן טכני, גם קנאביס עלול לכאורה לגרום למנת יתר – אך רק אם תצליחו לצרוך לפחות 22 ק”ג של פרחים בפחות מרבע שעה.

למעשה מדובר בחלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו. התרבות שלנו מבוססת על סמים. אין פגישה עם חברים בלי כוס קפה, עוגה או בירה. בחברה המערבית, בין השאר בישראל, התרבות מבוססת על סמים כמו ניקוטין, אלכוהול וקפאין, שלא במקרה הם סמים ממריצים ומאלחשים. כנראה שזה מה שצריך כדי להתמודד עם הקצב והדרישות של העולם המודרני. תרבויות אחרות מבוססות על סמים אחרים.

ייתכן בהחלט שהמלחמה של ממשלות העולם המערבי בקנאביס, שבודאי לא נובעת מרמת הסיכון של החומר כפי שאנו רואים, היא בעצם מלחמה תרבותית. מלחמה שנועדה “להגן” על האופי התרבותי המתקיים בחברה זו. חברה שבה צריך לעבוד קשה יותר כדי להביא יותר כסף כדי לרכוש יותר מוצרים וכדי לכסות את החוב בבנק – חוב שהוא חלק מהשיטה הכלכלית עלי מתנהל העולם ושבלעדיו הכל ייעצר.

בתרבויות אחרות גם כן יש סמים, אבל אולי מעט אחרים. במזרח הרחוק נפוץ למדי השימוש באופיום, באמריקה הדרומית אוכלים קוקה לארוחת בוקר ובאפריקה כפי שכבר למדנו לועסים גת. ואיך היתה נראית תרבות בה הקנאביס הוא חלק בלתי נפרד? מעניין יהיה לראות, כי זה בדרך לשם בבירור.

והנה גרף שממחיש היטב את חוסר הקשר בין מסוכנותו של חומר מסוים (לפי אורך המדיד) – לבין הגדרתו בספר החוקים (לפי צבע המדיד):

דירוג סיכון בשימוש בחומרים שונים
דירוג סיכון בשימוש בחומרים שונים: אלכוהול הכי מסוכן וחוקי – קנאביס הכי פחות מסוכן ולא חוקי. ובאמצע כל השאר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר