טוען...

הוגשה הצעת החוק החדשה: שתיל קנאביס לכל אזרח

הצעת חוק חדשה שתאפשר גידול שתיל קנאביס לכל אזרח הוגשה על ידי 6 חברי כנסת. אם יאושר החוק יוסר האיום הפלילי מעבירות החזקת 5 גרם קנאביס ו-15 זרעי קנאביס לשימוש עצמי, וכן יבוטל ‘חוק הבאנגים’. “ההצעה לא מעודדת שימוש,” מבהירה יוזמת החוק, ח”כ שרן השכל.

עדכון: ההצעה החדשה תעלה ביום א’ (5.6) – פרטים כאן.

ח”כ שרן השכל נכנסה לכנסת לפני כחצי שנה ומיד החלה בפעילות למען שחרור צרכני הקנאביס. אחרי שהקימה שדולה ראשונה מסוגה בכנסת למען קנאביס רפואי, מגישה כעת הכוכבת החדשה של ‘הליכוד’ את הצעת החוק שלה להפסקת הפללת צרכני הקנאביס והתרת גידול שתיל קנאביס אחד בבית.

תותר החזקה וגידול קנאביס

הצעת החוק החדשה, עליה חתמו בינתיים 5 חברי כנסת נוספים, אמנם לא תסיר את הקנאביס מפקודת הסמים, אך כן תסיר את האיום הפלילי מבני ובנות 21 ומעלה שייתפסו עם שתיל קנאביס אחד בבית, עם 5 גרם קנאביס לשימוש עצמי ו/או עם 15 זרעי קנאביס.

ככל שיהיה לחץ ציבורי יותר גדול בעניין ככה יש יותר סיכוי שהרפורמה הזו, חוק האי הפללה - יעבור" שרון השכל
ח”כ שרן השכל, נואמת בעצרת הלגליזציה

ההצעה גם תבטל את “חוק הבאנגים” המגוחך, הקובע עונשי מאסר על החזקה של “כלים לצריכת סמים”, או “באנג”, גם אם אין בו כל חומר הנחשב ל”סם”.

על פי מסמך הצעת החוק, שנחשף כאן במגזין קנאביס לראשונה, “לא יישא אדם, מעל גיל 21, באחריות פלילית בשל עבירה לפי סעיף 7(א) בסם בכמות או בכמות זרעים לשימוש עצמי” (שימוש עצמי = 5 גרם קנאביס או חשיש / 15 זרעי קנאביס). מטרת ההצעה, כך על פי המסמך, “היא למנוע רישום פלילי מיותר לציבור המשתמשים בקנבוס, מעל גיל 21, לשימוש עצמי בלבד.”

על אף שעל פי הצעת החוק החדשה הכמות הלא-פלילית המותרת להחזקה היא 5 גרם בלבד, שהם פחות מה-15 גרם המוגדרים היום כ”שימוש עצמי”, בפועל קובעת ההצעה כי גם מי שיחזיק מעל 5 גרם, ולא לצורך סחר (מעל 15 גרם), יוכל להיענש בקנס של עד 2,000 ש”ח במקום ברישום פלילי ומאסרים.

ההצעה לא רק מסירה את האיום הפלילי מגידול שתיל קנאביס אחד, אלא מתירה את הגידול באופן ברור למי שמלאו לו או לה 21 ומעלה: “אדם שמלאו לו 21 שנה, רשאי להחזיק כמות זרעים לשימוש עצמי ולגדל שתיל לשימוש עצמי כהגדרתם בפרק זה”. עם זאת מי שייתפס כשהוא צורך קנאביס בשטח ציבורי, עלול להיענש בקנס של עד 1,500 ש”ח.

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/cannabis-law-2016-sharen-haskel.pdf

על הצעת החוק חתמו בינתיים חברי הכנסת שרן השכל (הליכוד, יוזמת החוק), מירב בן ארי (כולנו), רועי פולקמן (כולנו), דב חנין (חד”ש), אילן גילאון (מרצ) ואמיר אוחנה (הליכוד).

הצעת החוק תעלה בתוך מספר שבועות להצבעה בועדת השרים של הכנסת – 12 שרים שברובם מתנגדים דווקא לרעיון הלגליזציה, אך ייתכן ויסכימו להצביע בעד, בעיקר כאשר מדובר בהצעת חוק שהגישה חברת מפלגת השלטון.

לחצו כאן לתמיכה בהצעת החוק החדשה ולפנייה לחברי ועדת השרים.

“החוק הקיים לא תואם מדינה דמוקרטית”

“חוק פקודת הסמים המסוכנים הקיים אינו תואם הלכי רוח של מדינה חופשית ודמוקרטית,” אומרת ח”כ השכל. “הצעת חוק זו לא נועדה לעודד שימוש בקנבוס או להניף דגל שכזה מבחינה חברתית. ההיפך הוא הנכון: ההצעה משאירה את הקנבוס כסם אסור בפקודת הסמים המסוכנים וקובעת קנס למי שיצרוך אותו במקומות ציבוריים או שיעשה זאת מתחת לגיל 21. בשנים האחרונות גוברת ההבנה כי חוק פקודת הסמים המסוכנים הקיים אינו תואם הלכי רוח של מדינה חופשית ודמוקרטית ועל כן יש לשנותו.”

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי “למעלה ממיליון ישראלים צורכים קנבוס בצריכה מזדמנת, כאשר ציבור המשתמשים ברובו אינו ציבור עברייני. מדובר באנשים נורמטיביים מכל שכבות האוכלוסייה, אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, אשר צורכים קנבוס בשעות הפנאי.”

“מחקרים רבים, וביניהם דוח של ועדה בין לאומית לבחינת מדיניות הסמים העולמית שהוגש ביוני 2011 לאו”ם, עסקו בדה-קרימינליזציה של השימוש בסמים, והמליצו, בין היתר, להפסיק את הקרימינליזציה של העושים שימוש בקנבוס לצריכה עצמית בלבד,” נכתב, “ממצאים מעידים כי מרבית עבירות הסמים שבהן נפתחו תיקים, הן עבירות של שימוש והחזקה ורק מיעוט העבירות הן עבירות סחר (כ-16%-18% מעבירות הסמים). הפללת צרכני הקנבוס אינה תואמת את הלכי הרוח של מדינה חופשית ודמוקרטית, היא מהווה פגיעה בזכויות הפרט, ויתרה מכך, היא עלולה להוביל אזרחים נורמטיביים ושומרי חוק למעגל הפשע.”

עוד נכתב כי “הצעת חוק זו תמנע את הפיכתם של אנשים בוגרים, שמלאו להם 21 שנה ונורמטיביים לעבריינים בעיני החוק”, כי “הצעת החוק תאפשר את המשך חייהם הרגילים והמקצועיים ואת תרומתם לחברה, ותמנע את הפגיעה הצפויה להם כתוצאה מרישום פלילי” וכי “הצעת החוק תביא לחסכון כלכלי של סכומים עצומים המושקעים באכיפת החוק, והקלה על העומס הרב ממילא שיש על מערכת המשפט, אשר נאלצת לטפל באלפי תיקים פליליים בגין שימוש והחזקה של קנבוס לשימוש עצמי מדי שנה. את הסכומים שיחסכו ניתן יהיה להפנות לטיפולי במכורים לסמים קשים, לחינוך ולהסברה.”

ההצעה זהה כמעט לחלוטין להצעה אחרת שהוגשה לפני פחות משנה על ידי ינון מגל, חבר הכנסת לשעבר, ועליה חתמו למעלה מ-20 חברי כנסת. בדומה להצעה של השכל גם מגל הציע אז כי הענישה הפלילית תוסר מעבירות שימוש עצמי בקנאביס עד 5 גרם, החזקת עד 15 זרעי קנאביס וכן גידול של שתיל קנאביס אחד בבית. מגל סיים את תפקידו מאז והצעת החוק נגוזה עמו מהכנסת.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר