האם איילת שקד תעשה לגליזציה?

בסמכותו של שר המשפטים להורות למערכת המשפט לחדול מלהפליל את צרכני הקנאביס ולהפוך את השימוש העצמי במריחואנה לעבירה מנהלתית בלבד. ח”כ איילת שקד, שהתמנתה זה עתה לתפקיד, יכולה בחתימת ידה לתקן את העוול ארוך השנים.

שנתיים אחרי שהצטרפה למפלגת ‘הבית היהודי’ ונבחרה לראשונה כחברת כנסת בישראל, ייתכן וח”כ איילת שקד מ’הבית היהודי’, שרת המשפטים הבאה של ישראל, תהיה זו שתביא את בשורת הלגליזציה לעם היושב בציון. על אף שהביעה התנגדות נחרצת בקמפיין הבחירות של 2013, במהלך החודשים שחלפו מאז, ויחד עם השינוי בדעת הקהל והצטרפותו של ח”כ ינון מגל למפלגה, יש המעריכים כי דווקא היא, שמעולם לא הביעה תמיכה פומבית בנושא, תהיה זו שתפיל את אבני הדומינו ותשים סוף לאחד העוולות החברתיים הגדולים ביותר בישראל כיום – הפללת צרכני הקנאביס.

“לגליזציה תוביל לשימוש בסמים קשים”

שקד התבטאה בעבר נגד שינוי מדיניות הפללת צרכני הקנאביס כשבסוף שנת 2012, בתשובה לפנייתו של גולש בדף הפייסבוק שלה לקראת הבחירות שנערכו בפברואר 2013, השיבה כי היא מתנגדת ללגליזציה. “לגליזציה של סמים קלים תוביל לשימוש נרחב יותר בסמים קשים. כך זה קרה בארצות שבהם זה אופשר,” טענה שקד, זאת כמובן בניגוד מוחלט לממצאים בשטח, כפי שהוכח בהולנד, פורטוגל וארה”ב.

איילת שקד נגד לגליזציה

שנה לאחר מכן, בסוף שנת 2013 ולקראת הבחירות לרשויות המקומיות, השתתפה שקד, יחד עם ראש מפלגתה נפתלי בנט, בסרטון וידאו פארודי בשם “חומר טוב” בו נראים השניים “מחפשים כיוון” (צפו כאן). בכך קרצו השניים לקהל הצעירים ורמזו לגישה מתקדמת יותר בייחסם לנושא.

“הייתי נגד, אבל ינון מגל הסביר”

הזמן עשה את שלו ושנתיים אחרי אותה אמירה אומללה – ויחד עם שינוי התפיסה הציבורית כלפי נושא זה והלגליזציה בארה”ב – נראה כי גם שקד למדה דבר או שניים. בחודש ינואר 2015, בעיצומה של מערכת הבחירות האחרונה ובמקביל להצהרתו של הח”כ הטרי ממפלגתה ינון מגל שהבטיח לקדם לגליזציה של קנאביס, כבר נרשמה התקדמות משמעותית יותר בעמדתה, כשבראיון לגלי צה”ל אמרה כי ”הייתי נגד [לגליזציה] אבל אחרי שינון מגל הסביר, החלטנו שנעשה על זה ישיבת סיעה”.

איילת שקד
איילת שקד, שרת המשפטים הבאה: “הייתי נגד, אבל יינון מגל הסביר”

אין לדעת מה קרה מאז אותה ישיבת סיעה או מה היו מסקנותיה, אבל שקד, צעירה תל אביבית המכירה היטב את עולם הפנאי של הציבור החילוני בישראל, יודעת כבר שצריכת קנאביס היא עניין די נפוץ. היא נחשפה כאמור לשינוי בדעת הקהל ועם כניסתה כעת לתפקיד שרת המשפטים החדשה במקומה של ציפי לבני, ייתכן והיא תהיה זו שתגמול את ממשלת ישראל מהרדיפה חסרת הטעם וההגיון. שקד אף הביעה בעבר תמיכה בהתרת ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – בניגוד להחלטת הממשלה הקודמת.

הבית היהודי הירוק

על פי החוק, בסמכותה של שרת המשפטים להורות למערכת המשפט לחדול מלהפליל את צרכני הקנאביס. באפשרותה להפוך בחתימת ידה – יחד עם תמיכת היועמ”ש או ‘וועדת חוקה חוק ומשפט’ בכנסת (בראשותו של ח”כ ניסן סלומיאנסקי חברה למפלגה) ואפילו ללא צורך ברוב במליאה – את עבירת השימוש העצמי במריחואנה לעבירה מנהלתית בלבד, במקום עבירה פלילית כפי שמוגדרת כיום.

משמעותה של החלטה כזו יכולה לבוא לידי ביטוי בהוראה לחדול מהגשת כתבי אישום כנגד אלו הנתפסים עם עד 15 גרם קנאביס לשימוש עצמי. כמובן ששקד תוכל גם לעטוף זאת בהליך חקיקה מסודר ולשנות את הענישה בנוגע לעבירה זו כך שתישא עונש של קנס כספי בלבד על צרכנים בני 21 ומעלה למשל, או לצד השארת האיסור הפלילי על שימוש בקנאביס בעת שירות בטחוני. ממידע שהגיע למערכת המגזין נודע אף כי בעקבות הצעת החוק להפסקת הפללה שהגישה בעבר ח”כ תמר זנדברג מ’מרצ’, נערכה במשרד המשפטים עבודת מטה בעניין זה, שם הביעו תמיכה בגישה זו.

"זה לא קשור לצבע שלך ולעדה שלך ולמי הצבעת בכנסת" ינון מגל
ח”כ ינון מגל: “שאנשים יפסיקו ללכת בתחושה שהם עבריינים אם יש להם עציץ. אני חושב שזה לא נורמלי ולא הגיוני שיהיה פה שלטון של פחד”

כך או כך נראה ש’הבית היהודי’, המזוהה עם האוכלוסייה הצעירה החדשה בישראל, תהיה גורם משמעותי מאוד בקידום נושא הקנאביס, הן למטרות פנאי והן למטרות רפואיות.

כעת, בממשלה צרה של 61 ח”כים בלבד וללא מפלגות ‘ישראל ביתנו’ ו’יש עתיד’ – המתנגדות הגדולות מכולן – וכן ללא מפלגת ‘העבודה’ בראשותו של בוז’י הרצוג העומד בראש המתנגדים ללגליזציה, יכולה מפלגת הימין, יחד עם המפלגות החרדיות הליברליות יחסית דווקא בתחום זה, להקדים את השמאל שהיה מזוהה עם הנושא עד כה, ולמצות את הפוטנציאל האדיר, לשחרר את החסמים, להתיר ייצוא ולחסוך מאות מיליוני ש”ח לקופת המדינה.

ממשרדה של ח”כ שקד סירבו להגיב לכתבה, אך מקורות יודעי דבר מסרו לכתב המגזין כי ככל הידוע להם שקד עשויה לתמוך בשינוי מסוג זה במסגרת תפקידה כשרת משפטים. יחד עם תמיכתו הבלתי מסוייגת של ח”כ מגל, שאף נאם בעצרת הלגליזציה בסוף השבוע, ייתכן והבשורה עבור צרכני הקנאביס תגיע בקרוב דווקא מכיוון ‘הבית היהודי’.

לפנייה לאיילת שקד בכדי להסביר לה מעט על הנושא לחצו כאן.

ראו עוד:
עשן פוליטי: כמה ח”כים (באמת) עישנו מריחואנה?
ומה אם ביבי בעצם סטלן?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר