בלי להתמסטל: בן 15 מטופל בקנאביס רפואי

ערן בלינדרמן, ילד בן 15 הסובל ממחלת האפילפסיה, מטופל מזה מספר חודשים בשמן קנאביס תוצרת הארץ. “בבית הספר אומרים שהוא ילד שונה, נעים יותר ופתוח ללימודים,” אומר אביו. “אנחנו בהחלט רואים תוצאות יפות,” מרוצים רופאיו ומדווחים על ירידה של 80% במספר ההתקפים.

בתחילת השנה איימו הורים לילדים חולי אפילפסיה כי אם לא יקבלו טיפול ראוי בקנאביס עבור ילדיהם, הם יעזבו לקולורדו שם ינסו להשיג את שמן הקנאביס המדובר המצליח להפחית משמעותית את מספר התקפי האפילפסיה ולהחזיר למעשה את הילדים לחיים נורמטיביים. לאחר לחצים רבים אישר משרד הבריאות את הטיפול באפילפסיה בעזרת קנאביס והיום ישנם כבר עשרות ילדים ובני נוער אשר צורכים קנאביס רפואי ברשיון.

שמן הקנאביס, שבקולורדו מכונה ‘Charlotte’s Web’ על שמה של שארלוט, ילדה החולה בתסמונת אפילפסיה קשה ביותר ועשתה כותרות בכל רחבי העולם לאחר התוצאות המדהימות שהשיגה בעקבות הטיפול – תוצאות שפורסמו בסרטו הדוקומנטרי המדובר של ד”ר סנג’י גופטה: ‘גראס’ (צפו כאן). בישראל משווק השמן – המכיל 20% של CBD, החומר הפעיל בקנאביס שאינו פסיכואקטיבי, ורק 1% של THC, החומר הפסיכואקטיבי – על ידי חברות הקנאביס הרפואי ‘תיקון עולם’ ו’בטר’, ועד כה נראה שתוצאות הטיפול מוצלחות ביותר.

“הילד שונה לגמרי”

ערן בלינדרמן, צעיר בן 15 שסבל עד לפני מספר חודשים מעד 4 התקפים אפילפטיים בלילה, סובל כעת מהתקף אחד בלבד – פעם בשבועיים. אביו של ערן, פאבל, מספר הבוקר (א’) לכתב ‘ידיעות אחרונות’ ירון קלנר, כי הוא מרוצה מהתוצאות: “בבית הספר אומרים שהוא ילד שונה לגמרי. הוא יותר נעים ופתוח ללימודים. לפני הקנאביס היו לו קשיים לדבר ולהביע את עצמו. היה לוקח לו זמן לדבר, אבל עכשיו השטף נפתח, כאילו הוסר המחסום.”

ערן בלינדרמן
ערן בלינדרמן

“הילדים האלה מטופלים אצלנו זמן רב ואנחנו מכירים אותם היטב,” סיפרה לקלנר פרופ’ ברוריה בן זאב, מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים בבי”ח שיבא. “רובם סובלים מלקויות למידה משמעותיות. יש טעם להיכנס למחקר כדי להבין את הקשר בין מינון לתוצאה.”

“ירידה של 80% בהתקפים”

על פי הדיווח, בבתי החולים נותנים בתחילה מינון נמוך של השמן לילדים ובודקים את השפעתו, ועולים באופן הדרגתי, במידת הצורך, עד למינון מקסימלי שנקבע מראש. עד כה לא נרשמו סימני התמכרות כלשהם,” הוסיפה פרופ’ בן זאב והדגישה: “העסק עדיין זהיר, אנחנו לא רוצים לפגוע בילדים.”

רבים מן הילדים מפחיתים משמעותית את מספר התקפי האפילפסיה שלהם לאחר טיפול בקנאביס, אבל גם מי שנהנה רק משיפור מסויים, בשבילו מדובר בהישג של ממש. “כרבע מחולי האפילפסיה לא מגיבים לתרופות, וברגע שהם לא מגיבים לשלוש תרופות, הסיכוי שהתרופות הבאות יפתרו את הבעיה הוא נמוך מאוד,” מסביר ד”ר אורי קרמר, מנהל השירות לאפילפסיה במחלקת ילדים באיכילוב. “הסיכוי להצלחה בטיפול תרופתי רגיל עומד על 5% בלבד, וכאן מדובר ב-30% הצלחה – כך שזו תוצאה משמעותית.”

“יש ירידה של 80% בכמות ההתקפים,” סיכם. “מדובר בילדים עם איכות חיים נמוכה, עם סכנה למוות בשינה, ולכן יש כל הזמן נסיונות למצוא פתרונות נוספים.”

ראו עוד:
הורים לילדים חולי אפילפסיה עוברים לטיפול בקנאביס
מחקר: קנאביס מפחית 50% מהתקפי אפילפסיה
קנאביס לטיפול באפילפסיה: עוד משנת 1881

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר