יו”ר הסתדרות הרוקחים פרש מהפיילוט: “חושש מפגיעה בחולים”

“אני מאוד חושש ממה שהולך לקרות, חולים יצאו מאיזון טיפולי,” טוען מנהל אחד מבתי המרקחת שאמור היה להשתתף בפיילוט הקנאביס הרפואי ופרש. “לא אמרו לנו מה המחירים, לא חיברו אותנו למחשבים ולא קיבלנו את המוצרים”. במקביל בית מרקחת נוסף לא ישתתף ובינתיים מסתמן עיכוב נוסף בהתנעת הרפורמה.

הפיילוט של רפורמת הקנאביס הרפואי במסגרתו אמורים היו להתחיל בסוף השבוע (20.4) בתי מרקחת ברחבי הארץ למכור קנאביס רפואי למטופלים, יידחה במעט, לפחות אצל בתי המרקחת הפרטיים שאינם מרשת ‘סופר פארם’.

למרות המועד הקרוב, רק בימים אלו מגיעים נציגי משרד הבריאות להתקין מחשבים חדשים וכספות בבתי המרקחת הללו וטרם ידוע לבעליהם מה יהיו המחירים למטופלים.

מתוך 25 בתי המרקחת שהופיעו ברשימה בדיווח האחרון, 21 שייכים לרשת ‘סופר פארם’, שנראה שאולי כבר מוכנה להתחיל במכירות ואף נקבה במחירים הצפויים כפי שפרסמנו לראשונה אמש – עד פי 3 ויותר מהמחירים הקיימים, בעיקר לאלו החולים במחלות קשות ומקבלים עשרות גרמים בחודש.

פנינו ל-4 בתי המרקחת הפרטיים ברשימה שאינם בתי המרקחת של סופר פארם, כדי לשמוע מהם כיצד הם מתכוננים לפיילוט והאם בידיהם פרטים אודות ההליך והמחירים הצפויים. מסתבר ששניים מהם לא ישתתפו בו.

אחד מתוך ארבעת בתי המרקחת הפרטיים בפיילוט, ‘פרמקסי’ בחולון, בכלל לא אמור היה להיות ברשימה. “זו טעות של משרד הבריאות, אנחנו לא יודעים למה הופענו ברשימה, בכלל לא השלמנו קורס רוקחים, אין אצלנו כספת מתאימה וזה ייקח עוד כמה חודשים לפחות,” מסרו.

בית מרקחת נוסף, ‘טללים’ ברמלה, הודיע כי החליט לפרוש מהפיילוט. “אחרי שישבתי עם נציגי המשרד במשך 3 שעות החלטתי שלא להיכנס לפיילוט,” אומר הבעלים דוד פפו, יו”ר הסתדרות הרוקחים בישראל (עמותה המאגדת את בתי המרקחת הפרטיים בישראל). “אני מקבל תגובות מאוד קשות ולכן החלטתי לא להשתתף”.

הסיבות לפרישה מהפיילוט לדבריו של פפו הן מגוונות: “יש הרבה בלאגן במשרד הבריאות וזה נראה שהמצב הולך להיות עגום. אני לא רוצה להיות זה שיקבל את הריקושטים מהמטופלים על נהלים שאינם ברורים. לא חיברו אותנו עדיין לרשת המחשבים, לא קיבלנו את המוצרים ואנחנו לא יודעים מה יהיו המחירים, שצפויים לעלות באופן משמעותי”.

בנוסף הוא טוען כי עשויה להיגרם פגיעה של ממש בחולים, בעקבות שינוי אופי הטיפול וסוגי המוצרים. “נראה לי שנושא הזנים יהיה הבעיה העיקרית,” אמר. “המוצרים החדשים לא מיוצרים לפי זן, אין התחשבות באפקט הפמליה (שילוב הרכיבים בפרח הקנאביס) ואני חושש מפגיעה בחולים שיצאו מהאיזון הטיפולי ויהיה להם קשה לחזור לשיפור שקיבלו מהטיפול עד כה.”

לדעתו של הרוקח המנוסה, הנמצא בענף כבר כ-40 שנים, משרד הבריאות מיהר מדי להוציא הודעה על תחילת הפיילוט בטרם סיים להכין את הקרקע. “בהחלט ייתכן שזה נעשה מטעמי יח”צ, לקראת כנס שהם עורכים בשבוע הבא, אבל במציאות הדברים נראים אחרת מההבטחות. ‘תיקון עולם’ אמנם הצהירו שלא יעלו את המחירים, אבל עד שהם יחלו למכור מוצרים בבתי מרקחת ייקח עוד חודשים רבים”.

שני בתי המרקחת הפרטיים הנוספים מתוך ה-4 בפיילוט דווקא כן מתכוונים להשתתף כרגיל, אך גם אצלם נראה שהמצב לא מוכן לגמרי לפעילות וגם הם אינם יודעים כמה יעלו המוצרים למטופלים.

‘דרגסטור נט’ בפתח תקווה מאוד רוצה להתחיל ומבחינתו הדברים מתנהלים כשורה, אם כי ייתכן עיכוב קל. “אני בדיוק אחרי ישיבה עם אנשי משרד הבריאות, יש לנו את מערכת המחשוב ועקרונית אנחנו מוכנים, אבל אני עוד אמור להיפגש עם המשווקים של המוצרים (‘רפא’ ו’BOL’) כדי לקבל מהם את הצעות המחיר,” אומר חגי שור, מנהל הסניף.

גם בית מרקחת ‘פרמה-שיא’ בכפר סבא מוכן לדבריו לפיילוט, לפחות ברובו, אך מבהיר כי זה לא יתחיל ביום שישי הקרוב כפי שהבטיח משרד הבריאות. “משרד הבריאות לא מוכן, המגדלים לא מוכנים ובתי המרקחת לא מוכנים,” אומר אילן קרייזר מנהל הסניף. “אנו מקווים שיתקינו לנו את התוכנה והכספת עוד השבוע, אבל המוצרים לא הגיעו עדיין”.

גם במקרה זה אין מידע לגבי שאלת המחיר. “אני עדיין לא יודע כמה זה יעלה לי, אז לא יודע לנקוב במחיר למטופלים, אבל אני מעריך שאת סדר הגודל של כ-500 ש”ח ששילמו עד כה המטופלים (כולל משלוח), זה כבר לא יהיה. אלו שמקבלים את הממוצע, עד 30 גרם בחודש, אולי אפילו ישלמו פחות, אבל החולים האחרים ישלמו יותר כנראה. אני בכל מקרה מתכוון לבוא לקראת המטופלים, אני אמנם עסק ורוצה להרוויח, אבל יש כאן גם אלמנט אידיאולוגי וטיפולי שנלקח בחשבון. לצערי עדיין רב הנסתר על הגלוי”.

מעמותת הקנאביס הרפואי נמסר בתגובה כי “עמותת הקנאביס הרפואי מברכת על הצעד החשוב שביצע יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו, צעד המלמד כי בניגוד לכותבי הרפורמה שאינם באים במגע עם החולים כלל – הוא ורבים מאנשי המקצוע בקהילה אכן בתוך עמם יושבים ורואים את טובת המטופלים לנגד עיניהם. עמותת הקנאביס הרפואי קוראת לכל אותם אנשי מקצוע, רופאים, אחיות ורוקחים, להצטרף להחלטתו של יו”ר הסתדרות הרוקחים, ולמנוע את יציאתו של הפיילוט לדרך עד שתובטח טובתם והרצף הטיפולי של 32 אלף מטופלים במסגרתו”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר