ביהמ”ש מונע הגשת תביעות קטנות נגד משרד הבריאות

עשרות מטופלי קנאביס רפואי שלא קיבלו אספקה במשך זמן רב ונאלצו לרכוש קנאביס לא חוקי בשוק השחור, הגישו תביעות קטנות נגד משרד הבריאות. כעת מודיע ביהמ"ש בתל אביב על העברת התביעות הקטנות לסדר דין רגיל שמשמעותו הוצאות משפטיות כבדות.

עשרות תביעות קטנות שהגישו בשבועות האחרונים מטופלי קנאביס רפואי נגד משרד הבריאות, במחוז תל אביב בלבד, אוחדו בהוראת בית המשפט והועברו לסדר דין רגיל – לדיון שיערך בחודש הבא (27.6).

“מאחר והתיקים עוסקים בסוגיה עקרונית זהה, אני מורה על איחוד התיקים,” הודיע שופט בימ”ש השלום בת”א יהודה (אודי) הקר בתשובה לדרישת הפרקליטות לעשות כן. “לאור סכומן המצטבר של התביעות… התיק ינוהל בסדר דין רגיל”.

משמעות החלטת ביהמ”ש היא שבפועל נמנעת ממטופלי הקנאביס האפשרות להגיש תביעה קטנה נגד משרד הבריאות, ואלו יאלצו לוותר עליה או לשלם הון לשכירת עורכי דין וייצוג משפטי ארוך.

“בניגוד לתביעה קטנה שאינה כרוכה בעלויות גבוהות, אני נאלץ עכשיו למצוא עורך דין שיהיה מוכן לייצג אותי,” מספר ע’, אחד המטופלים, בשיחה עם מגזין קנאביס. “הוא מבקש 12 אלף ש”ח לייצוג ואין לי את הכסף הזה”.

ע’ מציין בעיה נוספת שנגרמה בעקבות החלטת בית המשפט: “השופט הורה לאחד את כל התביעות הקטנות לאחת, אבל חלק גדול ממגישי התביעות הקטנות, המטופלים, אפילו לא מודעים להחלטה ובטח לא יגיעו לדיון שנקבע”.

בעיה שלישית היא לדבריו “שאין לנו איך ליצור קשר אחד עם השני, ככה שאנחנו לא יכולים אפילו להחליט על פעולה, לא כל שכן להתאגד ולבקש ייצוג. ממש חסמו מאיתנו כל אפשרות להגיש תביעה קטנה, זה לא הגיוני”.

כזכור הסיבה להגשת התביעות היא שבחודש מרץ השנה עצרה ‘תיקון עולם’ את האספקה לאלפי מטופלים, ואלו נותרו ללא אספקה כלל לאורך זמן, עד שהופנו לחברה אחרת. הם הגישו תביעות בדרישה לקבל פיצוי על הוצאות שנאלצו לשלם לסוחרים בשוק השחור.

החלטת ביהמ”ש לאחד את התיקים הגיעה בעקבות דרישת הפרקליטות, בה נטען כי “התביעות הן חלק מקבוצת תביעות שהוגשו לבתי משפט בכל רחבי הארץ שכולן זהות בתוכנן ומהותן ונסמכות על פורמט כתב תביעה אחיד שהופץ ברשת”.

עוד טענה הפרקליטות, ע”י המתמחה סיוון דיין, ב”כ היועמ”ש, כי “בכל התביעות נטען כי יש לחייב את המדינה לפצות את התובעים בגין נזקיהם שנגרמו עקב מחסור באספקת סם הקנאביס, אותו הם נאלצו לרכוש מגורמים עברייניים”.

לצד בקשתה מבית המשפט לאחד את התיקים מבהירה המדינה מראש כי מבחינתה “קיימים טעמים טובים למחיקה או דחיית העתירות על הסף”. השופט קיבל כאמור את דרישת הפרקליטות והורה על איחוד התיקים.

שלומי סנדק, מטופל קנאביס רפואי ותיק ומי שהיה מאלו שקידמו את היוזמה להגשת תביעות קטנות, מוחה גם הוא על ההחלטה: “לא האמנתי למשמע אוזניי, לא הגיוני שהזכות לפנות לבית משפט לתביעות קטנות, בו ההליך הוא מהיר, זול ולא מצריך סיוע של עו”ד, תישלל באופן גורף ממטופלי קנאביס רפואי”.

“המצב כעת הוא כזה בו לא נותנים לנו לבדוק את הקנאביס הרפואי במעבדות פרטיות ולא מאפשרים לנו להגיש תביעות קטנות, עד לאן יגיע הקיצוץ בזכויות היסוד שלנו?” הוא תוהה. “אם 2 טיסות של אל-על היו מתבטלות ו-380 נוסעים נזעמים היו מגישים תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות ע”פ פורמט כתב תביעה אחיד שהכין אחד הנפגעים והפיץ ברשת – האם זה היה שלילי? מדוע כשזה נעשה על ידי מטופלי קנאביס יש כאן רמיזה לקונספירציה?”

לסיכום הוא מבקש: “הכפפה הוטלה ועכשיו אני מקווה שאחד/ת מעורכי הדין המכירים את התחום יגלו אבירות ויציעו לייצג את המטופלים, בדיון שיערך, ללא תשלום או בתשלום סמלי”.

יש לציין שככל שידוע למערכת מגזין קנאביס מדובר נכון לעתה בתיקי תביעות קטנות ממחוז ת”א בלבד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר