בוליביה: קוקה קולה יוכרז כמשקה לא חוקי

ממשלת בוליביה אימצה את תאריך סיום לוח השנה של שבט המאיה והודיעה כי במטרה ליצור רוח חברתית ובריאה במדינה, החל מ-21 בדצמבר, יוכרז קוקה-קולה, המשקה המוכר ביותר בעולם, כמשקה בלתי חוקי.

קוקה קולה
משקה קוקה קולה

סיום לוח השנה של שבט המאיה עמד ועומד בראשן של תיאוריות שונות על סוף העולם המתקרב. מאידך יש כאלו הטוענים כי בתאריך זה יעבור העולם שינוי תודעתי נרחב שייתכן וסימנים לתחילתו ניתן לראות בהפגנות המתרחשות ברחבי העולם כולו. ממשלת בוליביה החליטה להביא את השינוי ולא להמתין לו שיבוא לבד והודיעה כי כחלק מתהליך התנתקות מהעולם הקפיטליסטי שייתכן שבא לקיצו, ייאסרו במדינה ייצור ומכירה של המשקה המוכר ביותר בעולם – קוקה קולה.

החל מה-21/12/2012, ייאסרו ייצור ומכירת קוקה קולה בבוליביה. כך הודיע שר החוץ הבוליביאני דייויד צ’וקהואנקה שאמר כי ממשלתו תומכת בתחילת העידן החדש שיהיה חופשי מקפיטליזם וייאמץ את “תרבות החיים” ואת “הרוח החברתית”. ראש ממשלת בוליביה, איבו מוראלס הודיע כי הוא תומך בהצעתו של שר החוץ.

“21 בדצמבר 2012 הוא סיומו של עידן האגו והאפליה. זה גם יהיה סיומו של עידן הקוקה-קולה ותחילתו של עידן המוקוצ’ינצ’י (משקה בוליביאני מסורתי).” אמר שר החוץ בהודעה לעיתונות.

Enjoy Capitalism

קוקה-קולה הוא אולי המותג המוכר והמצליח ביותר בעולם והיום ישנן שלוש מדינות בלבד בהן נאסר המשקה לשימוש: קובה, צפון קוריאה ומיאנמר (בורמה), כשהאחרונה מתכוונת להחזיר בקרוב את המשקה למדפים לאחר 60 שנים של סנקציות אמריקאיות על המדינה.

שר החוץ הודיע כי יישום החוק החדש ייצא לפועל ב-21 בדצמבר 2012 במסגרת חגיגות שייערכו באגם טיטיקקה השוכן בהרי האנדים בבוליביה.

עדכון: החודש הודיעה דוברת משרד החוץ הבוליביאני כי הדברים הוצאו מהקשרם וכי השימוש במושג ‘קוקה קולה’ בא להעביר רעיון כללי בלבד.

אין כניסה לקוקה קולה - קוקה קולה לא חוקי
שלט “אין כניסה” לקוקה קולה

קוקה קולה בהודו

גם בהודו היתה תקופה לא קצרה בה נאסר על חברת קוקה קולה לייבא משקאות למדינה. בשנת 1977 הוחרמה חברת קוקה קולה מלמכור את המשקה בהודו ורק בשנת 1993 הותר לה לחדש את הייבוא למדינה במקביל לחברת פפסי יריבתה המושבעת. היום מחזיקות שתי החברות בכ-90 מפעלים המייצרים את המשקה בהודו. 52 מפעלים של קוקה קולה ו-38 של פפסי.

קוקה קולה היה המשקה הנמכר ביותר בהודו עד שנת 1977. באותה שנה הודיעה הממשלה החדשה כי על חברת קוקה קולה למסור את הנוסחה הסודית להכנת המשקה בכדי שיותר לה למכור אותו במדינה. חברת קוקה קולה סירבה והוחרמה מיד. רק בשנת 1993 חזרה החברה לייבא את המשקה והיום שוב עומדת בראש טבלת המשקאות הנמכרים ביותר במדינה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר