אב לשבעה גורש מביתו בגלל 4 שתילי קנאביס

אב לשבעה גורש מביתו על ידי בית המשפט, שאוסר עליו כעת לחזור ולבקר את משפחתו. כל זאת בגלל שגידל 4 שתילי קנאביס לשימושו האישי. צפו בכתבה המלאה ובראיון שערכנו עמו.

אפרים מזון, עובד מחלבה בן 38 המתגורר במושב אבן ספיר הסמוך לירושלים, נשוי ואב ל-7, שלא תיאר לעצמו לאיזו תסבוכת הוא נכנס כשהחליט לגדל 4 שתילי קנאביס, שהובילו בסופו של דבר לכך שהוא גורש מביתו.

“זה מאוד יקר היום,” מסביר אפרים את הסיבה שהביאה אותו לגדל בבית: “אני מעשן רק גראס ירוק, לא נוגע בשום דבר אחר מעובד, ובגלל זה הגעתי למסקנה שאני רוצה לגדל לעצמי בשקט.”

סכסוך עם השכן הוביל להלשנה

אבל השמועה על גינת הירק של אפרים הגיעה עד לאזני המשטרה, זאת בזכות אחד השכנים, שהחליט יום אחד להתפרץ לביתו של אפרים בכדי ליישב סכסוך אישי עם גרושתו, שהתה באותה העת במקום.

לאחר שהעניינים בין השכן לגרושתו ירדו לפסים אלימים – במהלכם מספר אפרים הצמיד השכן מפתח לצווארה של גרושתו – פנה אפרים למשטרה וזו ביקשה ממנו להיות אזרח טוב ולהגיש עדות בתחנה בכדי שיוכלו לעצור את השכן האלים.

בגלל 4 שתילי קנאביס: אב לשבעה מורחק מהבית
“המדינה הופכת אותי לעבריין בכח, אני אדם טוב” – אפרים מזון

אלא שבנקודה זו התהפכה הקערה על פיה כשהשכן, שהכיר את אפרים וידע על תחביב צריכת הקנאביס שלו, החליט לדווח למשטרה על “חומרים לא חוקיים” המסתובבים בבית המשפחה. “כשהוא (השכן) נעצר הוא אמר לשוטרים שהוא בא אלי הביתה כדי להוציא את הילד שלו בגלל שאנחנו ‘בית של מסוממים ומגדלים סמים’ לטענתו,” מסביר אפרים.

“הופכים אותי לעבריין בכח”

הביקור של המשטרה לא איחר להגיע. “הייתי בעבודה, אשתי מתקשרת ומודיעה לי שהגיעו משטרה ושאלו אותה אם אנחנו מעשנים משהו, אם יש לנו דברים לא חוקיים,” הוא מספר.

לאחר שהשוטרים ערכו חיפוש בביתו והחרימו את הממצאים (ארבעה עציצים קטנים ומספר שקיות עלים) הם השאירו פתק לאפרים בו הם דורשים ממנו “לסור למשטרה” בהקדם.

"אבא'לה, אוהבים אותך" ילדי משפחת מזון
“אבא’לה, אוהבים אותך” ילדי משפחת מזון

אפרים, שאינו מחזיק בתיק פלילי כלל וללא כל רקע של אלימות או פשיעה, הגיע לחקירה ונעצר. לאחר יומיים במעצר במגרש הרוסים בירושלים הודיע בית המשפט כי הוא לא יוכל לחזור לביתו וייאלץ לרצות את עונש מאסר הבית שנגזר עליו בכל בית שירצה בצפון הארץ – הרחק מביתו ומשפחתו – על אף שתחת פרנסתו חיה משפחה של 9 נפשות.

רק לאחר דיון נוסף הועיל בית המשפט להתרכך במעט ולהותיר לאפרים ללון בבית חברו שבירושלים, אך האיסור על הגעה לביתו שלו – נותר על כנו.

“גידול וצריכת קנאביס אינם פשע”

“נכון שעשיתי עבירה, כביכול, אבל מה, להפוך אותי לעבריין בכח?” תוהה אפרים. “שאני אאבד את מקום העבודה שלי, שהמשפחה שלי תתפרק, שהילדים שלי ידאגו לאן אבא שלהם פתאום נעלם? – אחרי ששוטרים באים ואחרי כל התקרית שהייתה לי בבית עם האיש הזה שתקף את הגרושה שלו אצלי?”

"השוטרים שאלו אם אנחנו מעשנים משהו" אפרים מזון
“המדינה שאני אוהב הפכה לענק שחור” – אפרים מזון

מעניין לראות כיצד למרות ההליך הפלילי המטריד והמייגע, אפרים נותר דבק בדעתו כי גידול וצריכת קנאביס אינם פשע, ולכן הוא מסרב “להתנקות” עבור בדיקה של קצין מבחן.

“זה די מעליב שאומרים לך שאתה צריך לעבור גמילה,” הוא מסביר, “כאילו אני צריך בעצם להודות שאני פושע. אני לא מוכן לזה, על העניין הזה אני שוקל אפילו להגיש בג”ץ, אני לא יודע מה, להילחם על הזכות שלי.”

“המדינה שאני אוהב הפכה לענק שחור”

“עכשיו אני אהיה פושע כל החיים?” אפרים ממשיך, ומסביר בפשטות את האבסורד שבנוהל בדיקות השתן. “זה כמו שתגיד לי עכשיו שאני אפסיק לשתות בירה כל החיים – מה הקשר? למה שאפסיק לשתות בירה? אני יכול להבטיח לך שאני לא אשתה בירה כל החיים? ואם עכשיו אני לא אשתה חודשיים אז הוכחתי לך שאני לא אלכוהוליסט? אז עכשיו אני צריך לסבול חודשיים כדי להוכיח לך משהו שאני אחזור עליו חודש אחרי?”

“אני לא אשמור על השתן שלי נקי רק כדי לרצות קצין מבחן,” הוא אומר, “אני לא מתכוון לרמות ולא לשים שום חומר אחר בבדיקה. אני, סליחה על הביטוי, אשתין להם THC נקי בריכוז הכי גבוה שיש.”

“אני בנאדם עובד שהכל מתנהל אצלו כשורה. יש לי בית, אהבה גדולה עם אשתי והילדים. כולנו אוהבים, אנחנו מוזיקליים ואוהבים ופתאום נכנס לי ענק שחור לחיים. ופתאום אני רואה שהענק השחור הזה זו מדינת ישראל שאתה אוהב, עם הדגל שאתה אוהב – היא זו שעושה לך את זה.”

“בית המשפט כמו רולטה רוסית”

עו”ד אלדד אוחיון, המייצג את אפרים, אומר כי החיפוש בדירתו התבצע כחוק: “כל עוד יש למשטרה צו חיפוש חתום על ידי שופט, מותר להם על פי חוק לבצע חיפוש כל עוד יש לשוטרים ‘בן לוויה’ מהבית, במקרה הזה מדובר באשתו של אפרים, ולכן אין חובה שהחשוד עצמו יהיה נוכח במקום”.

"בית המשפט נהג באטימות" עו"ד אלדד אוחיון
“בית המשפט נהג באטימות” – עו”ד אלדד אוחיון

אך למרות זאת טוען אוחיון כי העונש שנגזר על אפרים איננו פרופורציונלי: “בכל מה שקשור לסוגית הקנאביס בית המשפט בישראל מתנהל כמו רולטה רוסית,” הוא אומר.

“בנוגע לתיק המדובר נראה שבית המשפט נהג באטימות – אין שום סיבה הגיונית להתעקש על כך שאדם ללא עבר בעייתי או אלים, המפרנס משפחה בת תשע נפשות, יורחק מביתו בגין עבירה שכזו”.

מכה רודפת מכה

ואם כל זה לא מספיק, הרי שיממה אחת בלבד לאחר שצילמנו את הכתבה אירעה שריפה גדולה במושב אבן ספיר, שהשמידה לחלוטין גם את ביתו של אפרים. “הבית נחרב עד היסוד, כל הדברים מהגדולים ועד הקטנים, ארונות, תמונות, בגדים – הכל,” סיפר אז אפרים בעצב רב בתכניתו של רפי רשף בערוץ 10. “לא נשאר שום דבר, מלא זכרונות, אשתי איבדה אח בצבא, כל התמונות שלה איתו – הכל נעלם”.

אפרים מתראיין בערוץ 10 לאחר השריפה הגדולה
אפרים מתראיין בערוץ 10 לאחר השריפה הגדולה

כעת נותר לקוות כי לאור הנסיבות הטרגיות הללו, ש”זירת הפשע” כבר נשרפה כליל, יעתר בית המשפט לבקשתו ויאפשר לאפרים לשוב סוף סוף לחיק משפחתו.

המשטרה סירבה למסור תגובתה לאירוע.

ראו עוד:
נעצר לחיפוש 3 פעמים בתוך 24 שעות
שוטרים גנבו ג’וינט מחולה סרטן
צעיר נעצר, נאזק והופשט בגלל “חשד סביר”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר