בגלל ג’וינט: 7 חודשי מאסר בפועל נגזרו על תושב ר”ג בן 52

לא יאומן: תושב רמת גן בן 52, אב ל-5 ילדים, הסובל מפוסט טראומה ומחזיק בהמלצה לקנאביס רפואי, דומע מול המצלמה לאחר שנשלח אתמול ל-7 חודשי מאסר בפועל בכלא. הסיבה: הוא נתפס בפעם הרביעית כשהוא מחזיק קנאביס במשקל אפסי – פחות מ-1 גרם קנאביס, שהם ג’וינט או שניים בלבד. “אני לא מאמין שזה קורה אצלנו במדינה,” הוא אומר. צפו:

זו אולי הדוגמה הטובה ביותר לחלק מן הצפוי במסגרת מדיניות ‘מודל ארדן’ לאי הפללת צרכני הקנאביס, למרות שכלל עוד לא נכנסה לתוקף: תנאי ‘הפעם הרביעית’ בה נתפס אדם בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי ומשאיר את האיום הפלילי בפועל, במלוא כשלונו.

השופט שמואל מלמד
השופט שמואל מלמד: גזר 7 חודשי מאסר בפועל על תושב ר”ג בן 52 – בגלל גרם חשיש

שופט בית משפט השלום בת”א, שמואל מלמד, שלח אתמול (ג’) את יחזקאל סרבי, תושב רמת גן בן 52, ללא פחות משבעה חודשי מאסר בפועל, לאחר שבחיפוש פולשני בביתו נמצאו 0.979 גרם חשיש בלבד, שהם ג’וינט או שניים לכל היותר.

עונש קשה שכזה של 7 חודשים בכלא, המוטל לרוב על פושעים של ממש, נגזר על יחזקאל, אב ל-5 הסובל מפוסט טראומה בהגדרת רופא בעקבות חוויות ממלחמת לבנון הראשונה ואף מחזיק בהמלצה לשימוש בקנאביס רפואי עקב כך – בגלל שזוהי לו הפעם הרביעית בה הוא נתפס עם כמות שכזו.

כמו רבים אחרים, לאחר שנתפס יחזקאל בפעם הראשונה נסגר תיקו מחוסר עניין לציבור ובפעם השנייה עונש, קנס ומאסר על תנאי. בפעם השלישית השופט דחה את ביצוע התנאי וכעת, בפעם הרביעית, החליט השופט מלמד להפעיל את התנאי ולשלוח את סרבי למאסר לתקופה ארוכה, זאת לצד תנאי נוסף שאם ייתפס בשנתיים הקרובות יאסר שוב.

“התמכרתי לסמים בצעירותי בגלל חוויות המלחמה שהובילו לפוסט-טראומה, הייתי נרקומן וגם ישבתי בכלא בגלל זה – עד שנגמלתי,” אומר יחזקאל בשיחה עם המגזין. “אני נעזר בקנאביס מזה 8 שנים וזה עוזר לי שלא להתמכר לסמים ולתרופות אחרות. במקום לתמוך בי הם שולחים אותי לכלא, שם שוב אפול לסם.”

רופאו של סרבי אף רשם בפירוש כי הוא סובל מפוסט טראומה מזה שנים ארוכות וכי “לא זו בלבד שמאסר ימנע ממנו טיפול הולם, אלא שהוא אף עלול להחמיר את מידת אי האמון שיש לו במערכות השונות ולהגביר את סיכויי חזרתו לשימוש בקנאביס”.

7 חודשי מאסר על ג'וינט
7 חודשי מאסר על ג’וינטים

כל ההסברים לא עזרו וכעת יחזקאל נשלח לרצות את המאסר בבית הסוהר החל מ-7.5.17. הוא דיבר למצלמה תוך שדמעות זולגות מעיניו מהתרגשות: “אני לא מאמין, זה לא יכול להיות שבמדינה שלנו קורה דבר כזה. כל השיקום של 20 שנה ירד לטמיון. לא הגיוני שאפרד מילדיי ל-7 חודשים בגלל חצי גרם חשיש.”

“אנו פונים מכאן לעזרה,” אומר בסרטון שלומי סנדק, המלווה ועוזר לסרבי בהליך לקבלת רשיון קנאביס רפואי, ומי שצילם את סרבי. “אם הוא ילך לכלא כולנו נלך לכלא,” הוסיף.

עו”ד בנימין ניומן, פרקליטו של סרבי שמונה לו מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר לכתב המגזין כי בכוונתם לערער על החלטת השופט מלמד מול בית המשפט המחוזי, אך הדגיש כי הוא סקפטי לגבי הצלחת הערעור, כך שיחזקאל צפוי אכן למצות את עונשו ולשבת למעלה מחצי שנה בכלא.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר