מכר קנאביס בפייסבוק – נעצר על ידי שוטר סמוי

בשנה האחרונה נפתחו ברחבי הפייסבוק קבוצות סגורות ופתוחות, בחלקן יש אלפי אנשים, שהמטרה שלהן היא לקשר בין צרכני וסוחרי קנאביס. הקבוצות האלו הופכות את רכישת הקנאביס למיידית ונוחה עבור הצרכן, אך נראה כי הן גם הופכות את הסוחרים בהן למטרה קלה לגורמי האכיפה.

במשטרת שדרות שבמרחב לכיש גילו על קיומה של אחת מקבוצות הפייסבוק הנ”ל, ובעזרת סוכן סמוי שהתחזה לקונה הצליחו לעצור לפני יומיים את אחד מ”סוחרי הפייסבוק” האלו – תושב יושביה בשנות העשרים לחייו שעובד כמאבטח ברכבת ישראל. הסוחר פעל דרך פרופיל פייסבוק פיקטיבי תחת השם “”Alla Baballa”.

פקד אלכס דביר, שהתחזה לקונה, פנה אל החשוד עם ההודעה “מה יש לך להציע”?, והתשובה הגיעה מיד: “כרגע יש ירוק טוב”, “כל פעם מגיעים דברים חדשים”, “מבחינת אמינות אתה יכול להיות רגוע אנחנו אנשים טובים שעושים הכל מאהבה”.

למרות שחברת פייסבוק העולמית כבר נזפה בגורמי האכיפה בארה”ב על השימוש בחשבונות פייסבוק פיקטיביים ואסרה על השימוש בשירותיה עבור ביצוע מעצרים מהסוג הזה, נראה שההוראה הזאת לא נקלטה במשטרת ישראל.

השניים קבעו להיפגש בתחנת הרכבת באשדוד לצורך ביצוע העסקה. בלש ממשטרת שדרות שנשלח למקום זיהה את החשוד- שהיה באותה עת במהלך עבודתו כמאבטח ברכבת ישראל. החשוד מכר לשוטר “חומר החשוד כסם מסוג קנבוס”. הוא נעצר במקום ובחיפוש שנערך על גופו מצא השוטר כמות נוספת של קנאביס.

בהמשך נערך גם חיפוש בביתו ושם נמצאה מה שהמשטרה כינתה “מעבדת גידול סמים בתוך ארון פלסטיק“. השבוע הוגש כנגדו כתב אישום בבימ”ש השלום באשקלון על 3 סעיפים: סחר בסמים, אחזקת סמים לצריכה עצמית, ו-“גידול, יצור או הכנת סמים מסוכנים”.

צילום של "מעבדת הסמים" שנתפסה בביתו של החשוד. מקור: "פורטל עירוני-חברתי - אשדוד".
צילום של “מעבדת הסמים” שנתפסה בביתו של החשוד. מקור: “פורטל עירוני-חברתי – אשדוד”.

מפקד משטרת שדרות סנ”צ אפי שיימן התייחס לתפיסה ואמר: “במקרה הזה זיהינו מגמה של מכר סמים באמצעות רשתות חברתיות, ובזכות פעילות איכותית של משרד הבילוש והמודיעין של התחנה נתפסו החשודים, והועמדו לדין. צריך לזכור כי המאבק בנגע הסמים אינו מסתיים במבצע זה או אחר, אלא מדובר במאבק ארוך ועיקש”.

זאת הפעם השניה החודש שמשטרת שדרות עוצרת “סוחר פייסבוק” באותה שיטה – כך שנראה שבזמן הקרוב הם צפויים להשתמש בה שוב ושוב, כעת כשהבינו את הטריק. מוקדם יותר החודש, בתאריך 12.03.2015, נעצר באשדוד חשוד אחר שניסה למכור קנאביס דרך הפייסבוק לאחר התכתבות עם שוטר שהתחזה לקונה. גם במקרה זה הוגש אמש לבימ”ש השלום באשקלון כתב אישום נגד החשוד (תושב אשדוד בשנות העשרים לחייו) בגין ניסיון לסחר בסמים ואספקת סמים מסוכנים.

עבור “סוחרי הפייסבוק” שנאלצים להסתמך אך ורק על האינסטינקטים שלהם כדי להבדיל בין קונה פוטנציאלי לשוטר סמוי – קבוצות הקנאביס שצצו בפייסבוק בשנה האחרונה מהווים חרב פיפיות – מקום שמספק אינסוף לקוחות והזדמנות לעשות רווח גדול ומהיר, אבל גם זירה פומבית ששוטרים סמויים יכולים להסתנן אליה (אפילו אם מדובר בקבוצה סגורה של “חבר מביא חבר”, המתכונת שבה מתנהלות הקבוצות היותר זהירות).

גילוי נאות: אנחנו כאן במגזין מודעים לתופעת הסחר בקבוצות פייסבוק ולמימדים אליהם היא גדלה כבר הרבה זמן. התלבטנו האם לדווח עליה, אך החלטנו שאנחנו מעדיפים לא לעשות זאת על מנת לא למשוך תשומת לב משטרתית לתופעה. בסופו של דבר – העדפנו לשמור את המידע הזה לעצמנו, ולא לפרסם כתבה שעשויה לסכן פלילית את הצרכנים והסוחרים שמשתמשים בקבוצות האלו. גם עכשיו אנחנו לא מתכוונים להרחיב יתר על המידה על הנושא מאותה סיבה, וכמובן לא לציין שום קבוצה ספציפית – בקשות / שאלות שיישלחו למגזין בקשר לזהות של קבוצות כאלו לא ייענו.

"סוחר פייסבוק" מציע את הסחורה שלו באחת מהקבוצות.
“סוחר פייסבוק” מציע את הסחורה שלו באחת מהקבוצות.

ראו עוד:
בלשים בפייסבוק: צעיר מכר חשיש לשוטר סמוי ונעצר
משטרת הפייסבוק: העלה תמונה עם שתילי קנאביס – ונעצר
פייסבוק נוזפת ב-DEA: “הפסיקו להשתמש ברשת כדי ללכוד סוחרים”
גלל הפייסבוק? שוטרים תפסו עציץ מריחואנה בשדרות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר