מגלגל...

האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח

כולנו נהנים מטעמם, ריחם והשפעתם של פרחי הקנאביס - אבל מאיפה בא כל הטוב הזה? לפניכם המדריך המלא לאנטומיה של צמח הקנאביס על כל חלקיו.

כאשר בוחנים פרח של צמח הקנאביס, ניתן להבחין בקשרים מורכבים בין חלקיו השונים: השערות הכתומות הבוהקות, הקריסטלים דמויי הסוכר, גושי פרח עטופים בעלים קטנטנים. אבל מה הן בדיוק התצורות האלו, ומה התפקיד שלהן? מטרתו של מדריך קצר זה לאנטומיה של הקנאביס היא להכיר לך את כל חלקי הצמח.

זכרים ונקבות

צמחי קנאביס יכולים להיות זכרים, נקבות, או שניהם (דו-מיניים), אבל אלו שנמצאים בצנצנת המחבוא שלך כרגע הם פרחים של הצמח הנקבי. אבל איך מבדילים בין זכר לנקבה?

צמחים נקביים מפיקים את הפרחים הגדולים אשר מפרישים שרף, בעוד שצמחים זכריים מפיקים פרחים קטנים יותר עם שקיקים קטנים הצמודים לבסיס העלים. הצמחים הזכריים מאביקים את הנקבות כדי להפרות אותן ולהתחיל בתהליך ייצור הזרעים.

אבל הפרחים החזקים שאנחנו אוהבים מגיעים מהצמחים הנקביים חסרי הזרעים שעדיין לא הופרו, ונקראים Sinsemilla (סינסמיליה: “חסר זרעים”, בתרגום חופשי). כאשר הנקבה אינה מופרית, היא מצמיחה פרחים גדולים ועשירים בקנבינואידים, שאינם מכילים זרעים.

הצמחים הדו-מיניים הנדירים מכילים גם איברי מין זכריים וגם נקביים, מה שמאפשר לצמח להאביק את עצמו בזמן הפריחה. האבקה-עצמית זו נחשבת למזיקה בקרב מגדלים, משום שהיא הורסת את צמחי ה-Sinsemilla נטולי הזרעים ומעבירה הלאה גנים דו-מיניים.

מגדלים יכולים להבטיח את המין של הצמחים שלהם על ידי גידול שיבוטים או ייחורים (חלק מצמח בוגר שנחתך ונשתל באדמה, גודל לצמח חדש שזהה גנטית לצמח הראשון). בנוסף, ניתן לקנות זרעים נקביים “מסורסים”, שנוצרו בתהליך הרביה מיוחד.

גם זה בטח יעניין אותך

חלקי הצמח

צמח הקנאביס מורכב מכמה מבנים, רבים מהם ניתן למצוא גם בפרחים רגילים מכל זן אחר. קנאביס גדל על גבעולים דקים וארוכים, עם עלים גדולים בעלי מראה מפורסם, שיוצאים מבליטות על הגבעול ונקראות “מיפרקים” (Nodes). הייחודיות של קנאביס לעומת צמחים אחרים באה לידי ביטוי בעיקר בפרחים, בהם נוצרות תצורות מורכבות וייחודיות.

האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח

קולה

קולה (Cola), או תפרחת, היא האזור בו פורחים פרחים נקביים דחוסים. הקולה המרכזית נוצרת בקצה העליון של הצמח, בעוד שקולות קטנות יותר נוצרות לאורך אתרי הפריחה שבאזורים הנמוכים יותר. ניתן להגדיל את מספר הקולות והגודל שלהן בעזרת שימוש בטכניקות גידול כמו קשירות LST ו-ScrOG.

גביע

עבור העין הבלתי מיומנת, פרחי קנאביס נראים כמו תסבוכת של עלים, אבל הגביע הוא מה שבעצם מרכיב את הפרח הנקבי. מתחת לעלים הקטנטנים ומלאי הקריסטלים על הפרח (שמכונים “Sugar leaves”, עלי סוכר), ניתן לראות גושים של רקמה דחוסה, אלו הם הגביעים, והם מגיעים בהרבה צורות, גדלים, וצבעים שונים. גביעים בדרך כלל מכילים ריכוזים גבוהים של טריכומות, בלוטות שרף שמפרישות THC וקנבינואידים אחרים.

איזה קנאביס אתה?

עלי

מתוך הגביעים מציצות שערות אדומות-כתומות קטנות; שערות אלו נקראות ה”עלי”, ותפקידן לאסוף אבקנים מהזכרים. העלי מתחיל בצבע לבן ולאורך הגדילה הופך לצהוב, כתום, אדום וחום עם התבגרות הצמח. לעלי יש תפקיד חשוב ברבייה, אבל בניגוד למה שרבים חושבים יש לו מעט מאוד השפעה על החוזק של הפרח או הטעם שלו בעישון.

טריכומות

למרות גודלם הזעיר, קשה לפספס את קריסטלי השרף המכסים את פרח הקנאביס. השרף הזה (שמכונה “Kief” כאשר הוא מיובש) מופרש דרך בלוטות שקופות למחצה בצורת פטריות, שנמצאות על העלים, הגבעולים, והגביעים. טריכומות התפתחו במקור כדי להגן על הצמח מחיות, מזיקים, ותנאי הטבע. הכדורים השקופים הפקעתיים האלו מפרישים שמנים ארומטיים שנקראים טרפנים, וגם קנבינואידים כמו THC ו-CBD. הבסיס של הפקת חשיש תלוי בטריכומות האלו ובשרף החזק דמוי הסוכר שלהן.

מקור

ראו עוד:
מדריך: מתי קוצרים את הקנאביס
10 דברים שלא ידעתם על ההיסטוריה של הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר