איגוד הכדורסל תחת מתקפה: אישר לשתף שחקן עם שרידי THC בדמו

למרות שנמצאו בדמו שרידי THC, החליטה הנהלת עירוני נהריה לשתף את סנטר הקבוצה, יינסי גייטס, במשחק השבוע נגד מכבי ראשון לציון – זאת באישור איגוד הכדורסל הישראלי. הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט בתגובה: “זו הפרה בוטה של התקנון – אנו ננקוט בכל הצעדים האפשריים”.

הדרמה שהתרחשה שלשום במשחק הכדורסל בין עירוני נהריה למכבי ראשל”צ (70:71 צמוד לראשון בסיום) החלה עוד בטרם שריקת הפתיחה: יינסי גייטס, הסנטר האמריקאי של עירוני נהריה, עלה במהלך השבוע לשימוע ב’ועדה למניעת שימוש בסמים בספורט’, בעקבות בדיקה של ‘WADA’ (הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט – World Anti-Doping Agency) שמצאה שרידי THC בגופו.

יינסי גייטס
יינסי גייטס, בדמו נמצאו שרידי THC, אך הוא שותף במשחק למרות זאת

גייטס טען בועדה ששרידי ה-THC הגיעו כתוצאה מתרופה חוקית לשיכוך כאבים, ואף הביא עמו מסמכים רפואיים שיוכיחו את גרסתו, אולם בסיום הועדה לא נקבע האם טענתו התקבלה או נדחתה. בהנהלת עירוני נהריה היו אובדי עצות בנוגע לשאלת שיתופו של גייטס במשחק.

בעקבות הממצאים החליטה הועדה שלא לאשר את השתתפותו של גייטס במשחק, אך לאחר ערעור שהגישה קבוצת עירוני נהריה ולצד ניסיונות של גורמים באיגוד הכדורסל להשיג מענה מ’הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט’ (הזרוע הישראלית של ‘WADA’) ללא הצלחה, קיבל יו”ר הקבוצה, ניסים אלפסי, הודעה מתובע האיגוד, עו”ד טל אור, בה נקבע כי השעייתו של גייטס מבוטלת.

גייטס שותף במשחק אך ברגע שהדבר נודע לסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, מיהרו שם לשלוח מכתב נחרץ להנהלת נהריה:

“הטענה שהשמיע השחקן איננה תקפה לגבי בדיקות הנערכות במעבדות של WADA, שכן שם נעשית אנליזה של החומרים עצמם, והזיהוי של הקנאביס היה חד משמעי, שכן מבנה המולקולה איננו דומה לזה של התרופה או קבוצת התרופות לגביה נטען מה שנטען. תקנון WADA הנוכחי מאפשר העמדה לדין לא רק של הספורטאי אלא גם של מאמניו ומנהליו, ואנחנו ננקוט בכל הצעדים הנדרשים מהפרה בוטה זו של התקנון”.

באיגוד הכדורסל הגיבו לטענות: “ביום ראשון הוגש ערעור לעו”ד הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט המגובה במסמכים רפואיים. אבל מאז ועד היום לא התקבלה שום תגובה מהועדה ולא איתרו את העו”ד של הועדה. לכן, תובע האיגוד, עו”ד טל אור, החליט כי אם לא ניתנה לשחקן זכות ערעור, הרי שההשעיה הזמנית שלו מבוטלת. אם יתקבל מידע אחר על ידי הועדה האיגוד ינהג כנדרש”.

בתגובה מאוחרת יותר לאתר one אמר פרופ’ שאול שרייבר, יו”ר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט: “באיזה מקום מקבלים החלטות לאחר שימוע מהיום להיום? לאחר השימוע שבוצע העברתי שלוש חוות דעת לעו”ד כרמל נפתלי שתומכות בכך שהזיהוי של הקנאביס שנמצא אצל השחקן היה חד משמעי. מי שמומחה לעבודות מעבדה זה מי שעובד בה, WADA לא שוללת סתם מדליות אולימפיות. מה שקרה זו התנהלות מופקרת של איגוד הכדורסל וכל מי שטיפל בכך. אי אפשר לעבור על כך לסדר היום, אפנה לפיב”א, ל-WADA. יש רגישות בעולם לכל עניין הסמים, שלא יחשבו שמחפשים רק את הרוסים, מקפידים כיום בכל העולם. אם לא נפעל כמו שצריך, ישראל עשויה להיות מורחקת מפעילות בינלאומית, לא נותנים שיהיו קומבינות בחצר האחורית”

כרוניקה של שימוש בקנאביס

בהחלט סביר כי בהחלטה של הנהלת עירוני נהריה לשתף בסופו של דבר את גייטס במשחק, נלקחה בחשבון העובדה שסוג החומר שנמצא בגופו היה THC, ולא חומרים משפרי ביצועים אמיתיים אחרים האסורים על פי התקנות.

השימוש בקנאביס בקרב שחקני הכדורסל בליגה הישראלית היא איננה תופעה חדשה: כזכור, בדצמבר 2014 הודיעה הנהלת מכבי חיפה על השעייתם של צמד השחקנים ג’ף אלן ודמונטז סטיט ז”ל בעקבות מעצר על אחזקת 30 גרם קנאביס.

עידו קוז’יקרו, כדורסלן עבר ישראלי ומנהלה המקצועי של מכבי חיפה דאז, מיהר לגונן עליהם: “אני לא אומר שכל הזרים סטלנים, אבל אם אתה מעביר בדיקה את כל השחקנים בליגה, במיוחד את הזרים, לדעתי האחוזים שלא יעברו זה הרבה יותר מ-50 אחוז… בואו לא ניתמם, ואני לא ממעיט מחומרת המקרה, אבל נושא הלגליזציה מתפתח. צריך לקבל החלטות כאלה ואחרות, אבל החלטות שקולות, לא של שלוף. לא צריך לעשות עליהם עליהום.”.

גם כדורסלן העבר גילי מוסינזון, שנעצר באותה שנה על אחזקת קנאביס וחשיש, פרסם זמן קצר לאחר מכן פוסט בפייסבוק בו הודה כי הוא צורך קנאביס להקלה על כאבי הברכיים שלו, ויצא נגד הפללת צרכני הקנאביס: “כיום יותר ויותר מדינות משנות את החוק לגבי אי-הפללה וכן מתירות למעשנים רבים לצרוך קנאביס לצרכים חברתיים וכמובן לצרכים רפואיים.ביום שהחלטתי להרדם בלילה ללא כאבים, זה היום שהפכתי לפושע.”

בשנה שעברה נרשם צעד היסטורי כאשר הועד האולימפי קיבל החלטה תקדימית על פיה ספורטאים שבדמם יימצא אחוז THC נמוך, לא יוכשלו בבדיקות סמים לקראת תחרויות באולימפיאדה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר