חוק הקנאביס החדש יהיה מוכן בעוד כ-3 שבועות

הועדה הבינמשרדית, המגבשת את הצעת החוק של שר המשטרה לקנסות במקום הפללה למי שיודה בשימוש בקנאביס, צפויה לסיים עבודתה בעוד כשבועיים-שלושה, בתחילת חודש יוני, כך נמסר מלשכתו. לאחר מכן תעלה ההצעה להצבעה בממשלה ובמליאה, תאושר בודאי, ותהפוך לחוק.

ארבעה חודשים חלפו מאז נסתיים קמפיין ‘הגיע הזמן‘ לאחריו כינס שר המשטרה גלעד ארדן את מסיבת העיתונאים הזכורה, בה הכריז על “אי הפללה באחריות”.

כעבור חודש וחצי חשפנו כאן לראשונה את פרטי הצעתו של ארדן כפי שגובשה במסמך רשמי מטעם משרדו, אז התברר שלא מדובר באי הפללה אמיתית כפי שדרש הציבור, אלא במודל שיאפשר למשטרה להטיל קנסות על שימוש עצמי בקנאביס במידה והקורבן יודה בעבירה.

על פי מודל ארדן מי שיתפסו עם קנאביס לשימוש עצמי בפעמים הראשונה והשנייה יוכלו להודות מיד בעבירה ולקבל קנסות על סך 1,000 ו-2,000 ש”ח בהתאמה, זאת במידה ולא יבצעו עבירה נלווית כגון הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, העלמת ראיות וכיוצ”ב. בפעם השלישית כבר יאבדו הקורבנות את רשיון הנהיגה שלהם וישלחו לטיפולי גמילה או עבודות בקהילה. בפעם הרביעית יחל ההליך הפלילי המוכר.

מספר ימים לאחר החשיפה כבר אושר המודל בהצבעה בועדת השרים בממשלה, אך בעקבות חשיפת ‘התרגיל’ שעשה ארדן, התעוררה זעקה ציבורית נגד מה שרבים חוששים שיהווה תמריץ לשוטרים למלא את פנקסי הקנסות שלהם על חשבון צרכני הקנאביס.

בתגובה להחלטת הממשלה וכדי לנסות ולהביא לאי הפללה אמיתית ומלאה ,הניחה ח”כ שרן השכל מ’הליכוד’ הצעת חוק משלה, בה ביקשה להביא לאי הפללה מלאה שתכלול קנסות על עבירות שימוש עצמי בקנאביס, אך ללא הגבלת מספר פעמים וללא איום פלילי בכלל.

גם זה בטח יעניין אותך

הצעתה של ח”כ השכל נפלה בהצבעה במליאת הכנסת ברוב של 36 נגד מול 25 בעד – בעיקר בגלל חוסר שיתוף פעולה של מפלגות ‘יש עתיד’ ו’הרשימה המשותפת’ שהפילו את ההצעה למרות ציפיות לתמיכה משתי מפלגות האופוזיציה.

ב-26 במרץ יצאה הכנסת לפגרת האביב, לא לפני שארדן עצמו הבטיח שהצעת החוק הממשלתית שיגבש תוגש לאחר חזרת הכנסת מהפגרה.

במהלך הפגרה כבר החלו במשרד לבטחון פנים לגבש יחד עם משרד המשפטים והועדה הבינמשרדית את אותו ‘מודל ארדן’ לאי הפללה ובשבוע שעבר, ב-7 במאי, חזרה הכנסת מהפגרה.

לפניית מגזין קנאביס נמסר כעת מלשכת משרדו של השר כי הם ממשיכים לגבש את הצעת החוק הממשלתית החדשה, וכי הועדה הבינמשרדית נפגשת מדי שבוע בכדי לדון בנושא זה.

עוד נמסר כי בתחילת חודש יוני, בעוד כשבועיים-שלושה, עתידה הועדה לסיים את עבודתה – אז יגיש השר את הצעת החוק הסופית לאישור הממשלה ולאחר מכן תעלה להצבעה במליאת הכנסת.

בתמיכת הקואליציה והממשלה צפויה הצעת החוק להתקבל ולהפוך לחוק – ולפתוח פרק חדש בהיסטוריה של חוקי הסמים בישראל, גם אם לא בצורה מושלמת כפי שרבים ציפו.

במקביל נציגי ‘עלה ירוק’ ממשיכים לפעול כדי להכניס סעיפים נוספים כגון ביטול רטרואקטיבי של רישומים פליליים על שימוש עצמי מן העבר והגדרות ברורות לכוחות המשטרה שלא לאכוף את החוקים בבתיהם הפרטיים של אזרחים.

בשבוע שעבר נערכה הפגנה שקטה מחוץ לביתו של שר המשטרה בסביון – נגד מדיניות ההפללה ונגד סתימת הפיות מצדו (צפו כאן).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר