אושר סופית: מהיום בדיקות רוק לנהגים

פה אחד אישרו חברי הכנסת את התיקון לחוק המתיר מעתה לשוטרים לבצע בדיקות רוק לנהגים גם ללא חשד סביר. בנוסף יוכלו השוטרים לשלוח נהגים לבדיקות דם גם במידה ובדיקות הרוק לא העלו כל עדות לשימוש בסמים. 'שכל נהג ידע שהמשטרה יכולה לשים ידה עליו,' הזהיר ארדן.

שלושה שבועות לאחר אישורה של הצעת החוק בועדת הכלכלה אישרו היום (ב’) חברי הכנסת באופן סופי כי מעתה יוכלו שוטרים לבצע בדיקות רוק לנהגים לאיתור שרידי קנאביס.

ברוב של 24 תומכים וללא מתנגדים אישרו הח”כים את ההצעה שיזם השר גלעד ארדן וקידם חבר הכנסת איתן כבל, לפיה בדיקות הרוק יבוצעו גם ללא חשד סביר.

איתן כבל (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)
“שוטר יוכל לשלוח את הנהג לבדיקות שתן ודם גם אם בדיקת הרוק היא שלילית” – ח”כ איתן כבל (צילום: נועם רבקין פנטון)

למרות שמעולם לא הוכח ששימוש בקנאביס בכמות כלשהי מעלה את הסיכון לתאונת דרכים טען השר ארדן כי נהיגה תחת השפעת קנאביס היא מעבירות התעבורה החמורות ביותר.

החוק החדש אף מתיר לשוטרים להוריד נהגים מהכביש ולשולחם לבדיקות שתן ודם גם במידה ובבדיקת הרוק לא נמצאו שרידי קנאביס או סמים בגופו של הנהג וזאת על סמך דעתו של השוטר לבדה.

“הועדה החליטה כי השוטר יוכל לשלוח את הנהג לבדיקות שתן ודם גם אם בדיקת הרוק היא שלילית,” הבהיר ח”כ כבל במליאת הכנסת בטרם ההצבעה. “זאת במידה ובמהלך ביצוע בדיקת הרוק יתגבש אצל השוטר חשד סביר כי בגופו של הנהג סם מסוכן”.

גלעד ארדן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
“שכל נהג ידע שמשטרת ישראל יכולה לשים את ידה עליו” – גלעד ארדן (צילום: יונתן סינדל)

על אף שהחוק נכנס לתוקפו מיד, בפועל ייקח למשטרה כמה שבועות לפחות לבחור את המכשיר שישמש לביצוע הבדיקות, שככל הנראה וכפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס יהיה ‘דראגטסט 5000‘ שבמחקרים נמצא כי עלול לטעות בכ-10% מהבדיקות. לחילופין ייתכן שייבחר דגם אחר של אותה חברה, ‘דראגטסט 3000’.

גם זה בטח יעניין אותך

השר ארדן הסביר בנאומו במליאה כי היוזמה לתיקון חוק זה באה כחלק מהרפורמה שתיכנס לתוקפה ב-1 באפריל 2019 ושאותה הוא מכנה “אי הפללה באחריות” על אף שאינה מבטלת את ההפללה בחוק.

“אנחנו לא יכולים ללכת למדיניות של אי הפללה מבלי לוודא שלמשטרת ישראל יש את היכולת לאכוף נהיגה תחת השפעת סמים,” הסביר ארדן.

עוד ציין ארדן כי תאונת הדרכים מן השבוע שעבר בה עלה חשד כי הנהג השתמש בקנאביס הינה “תמרור אזהרה מה עלול לקרות אם יהיה שימוש נרחב של נהיגה תחת השפעת סמים” – זאת למרות טענות הנהג עצמו ועורך דינו שמכחישים את השימוש בקנאביס לפני התאונה.

את נאומו סיים ארדן באזהרה חמורה: “שכל נהג ידע שאם יעלה בדעתו לנהוג תחת השפעת סמים שידע שמשטרת ישראל יכולה לשים את ידה עליו ולמצות איתו את הדין”.

יש לציין כי התיקון לחוק מתעלם מכמה נתונים חשובים, בראשם העובדה ששרידי קנאביס עשויים להישאר ברוק גם שעות ארוכות ואף ימים לאחר השימוש בקנאביס, כך שגם נהגים שלא צרכו קנאביס לפני או בעת הנהיגה עלולים להימצא אשמים.

בנוסף חברי הכנסת התעלמו מהעובדה שבנוסח החוק החדש כלל לא נקבע גבול מינימום מותר של שרידי THC ברוק כפי שנקבע במקרה של אלכוהול (290 מיקרוגרם למ”ל), כך שאפילו כמות מזערית תביא לאישום הנהג.

עוד לא נלקחו בחשבון מטופלי הקנאביס הרפואי, שבשבוע שעבר עודכנו כי המשטרה מתכננת לבטל את התקנה החדשה של ראש הממשלה נתניהו ולאסור כליל את הנהיגה למטופלי קנאביס. במקום זאת מתכוונים במשטרה להציע למטופלים נסיעות בחינם בתחבורה ציבורית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר