תיקון עולם עם דילול “רצחני”, גולן ביטון דורש מיוניבו לפטרו | בורסה

תיקון עולם מפטרת עובדים וצפויה לבצע דילול אגרסיבי לבעלי המניות, טוגדר מדווחת על הכנסות שיא אבל מה זה אומר לגבי שורת הרווח, מנכ"ל יוניבו לשעבר טוען שהוא עדיין משמש כמנכ"ל ודורש לפטרו, אינטרקיור חתמה על בלעדיות לשיווק הקנאביס של מייק טייסון בישראל ואירופה, פארמוקן נכשלה בגיוס וצונחת לשפל חדש

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

תיקון עולם בצניחה: מפטרת עובדים וצפויה לבצע דילול “רצחני” לבעלי המניות

הדיווחים שהגיעו בשבועות האחרונים מכיוונה של חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) אינם מבשרים טובות לקהילת המשקיעים של החברה, זאת לאחר שרשמה כזכור בשנת 2022 הפסד מייצג של כ-35.3 מיליון שקלים ו”שרפה” יותר מ-120 מיליון שקלים שגייסה במהלך התקופה שתחת השליטה של משפחת רוזן.

כתוצאה מהמצב הקשה אליו הגיעה, האף הודיעה החברה לאחרונה על חתימת מזכר הבנות למיזוג עם חברת בול פארמה (BOL Pharma) שבשליטת החברה הציבורית עמיר שיווק (35%). במסגרת המיזוג הצפוי, מתעתדות השתיים ליצור סינרגיה בין הפעילויות ולצמצם את ההפסדים שרושמות כל אחת מהן בנפרד, אם כי זאת, צריך לציין, מבלי שבעלי השליטה בהן מראים נכונות להשקיע בעצמם עשרות מיליוני שקלים בפעילות. 

במקביל הודיעה תיקון עולם על תוכנית התייעלות בהולה, במסגרתה דיווחה כי היא סוגרת באופן מיידי את שתי חוות הגידול שלה שבכפר יהושוע ובנאות הכיכר, תוך כדי פיטורי עשרות עובדים, ולמעשה זונחת את תחום גידול הקנאביס לאחר כ-20 שנה. לא ברור בשלב זה כיצד בדיוק החברה מתכוונת לבצע את הסגירה, כלומר האם בכוונתה פשוט לזנוח את המתקנים, לנסות למוכרם (על אף שלא סביר שיימצא קונה) ו/או לנסות להגיע להסכמות עם ספקים ומשכירים על הורדת היקף החובות שלה.

אך החלק המשמעותי ביותר בדיווח למשקיעים, הוא שבכוונת החברה לדבריה לצאת ל”הנפקת זכויות”, כלומר, הנפקה ציבורית שיכולים להשתתף בה רק בעלי המניות והאופציות הקיימים של החברה, וזאת בהיקף של בין 12 ל-15 מיליון שקלים ולפי מחיר של 30 אגורות למניה. יצויין כי עד לפני שלושה חודשים בלבד היה המחיר הזה נשמע נמוך באופן הזוי אפילו, שכן מחיר המניה עמד אז על כ-115 אגורות. אך מאז נרשמה ירידה של קרוב ל-60% במחיר המניה, עד לשער של כ-49 אגורות נכון למועד כתיבת שורות אלו, המהווה שווי שוק של כ-28.7 מיליון שקלים בלבד.

מדובר בהנפקה שנדרשת מכורח המציאות לנוכח התדלדלות קופת החברה וההפסדים המתמשכים שלה, וזאת בשביל להשאיר אותה “על הרגליים”. היקף המניות שצפויות להיות מונפקות במסגרת ההליך הוא כמעט כמו כל המניות של החברה הנסחרות כעת, ועל כן ניתן לומר בעצם שבעל מניות קיים שלא יהיה מוכן להוסיף סכום משמעותי להשקעתו במסגרת ההנפקה הזאת רק על מנת לשמור על שיעור אחזקתו – ידולל בקרוב לחצי, בהנחה וההנפקה תושלם בהצלחה.

טוגדר מדווחת על הכנסות שיא של כ-21 מיליוני שקלים ברבעון הראשון של השנה, אך איפה עלולה להסתתר בעיה?

חברת טוגדר פארמה (Together Pharma) פרסמה השבוע לבורסה דיווח מקדמי, שהוא דיווח שמגיע לאחר סיום הרבעון אך לפני פרסום הדו”ח הכספי של הרבעון שעתיד להתפרסם רק בעוד כחודשיים. בניגוד לדוחות הרבעון אין חובה לדווחו, אלא הוא נעשה לרוב מטעמי גאווה בנתונים. בכל אופן, על פי הדיווח, הכנסות החברה ברבעון הראשון של שנת 2023 הסתכמו לסך של כ-21 מיליון שקלים, שהוא נתון מרשים מבחינת החברה. מדובר בגידול של כ-600% אל מול הכנסות של כ-3 מיליון שקלים בתקופה המקבילה ברבעון הראשון של שנת 2022, וגם ביחס להכנסות של כ-31 מיליון שקלים בשנת 2022 כולה, בה הציגה החברה הפסד מייצג של כ-20.3 מיליון שקלים.

מדובר כפי שניתן להבין בהכנסות שיא בתולדות החברה, שבנרמול שנתי מייצגות קצב הכנסות של יותר מ-80 מיליון שקלים בשנה, אך יחד עם זאת, מבחינה מעמיקה יותר של הפרטים עולה השאלה המשמעותית והיא מה הרווח של החברה על היקף המכירות האלו. טוגדר מוכרת רבים ממוצריה בבתי המרקחת במחירים אולי הכי זולים בישראל של בין 119 שקלים ל-149 שקלים ומכוונת לקטגוריות המוזלות. מדובר במחירים נמוכים מאוד שבניכוי עמלות לבתי המרקחת והוצאות שילוח לא מאפשרים לחברה לרשום רווח משמעותי בשורה התחתונה.

מוזר: למרות שטען אחרת, גולן ביטון ממשיך לקבל שכר מיוניבו גם לאחר שפשטה רגל ובזמן שבעלי המניות הפסידו את כל השקעתם

למגזין קנאביס נודע כי גולן ביטון, המנכ”ל לשעבר (או לשעכשיו?) של חברת הקנאביס יוניבו (Univo), הנמצאת בהליכי פשיטת רגל לאחר שלא עמדה בתשלומי חוב לנושים בהיקף מצטבר של עשרות מיליוני שקלים, הגיש לבית המשפט בקשה מוזרה למדי. לטענתו, ובניגוד למה שאמר לפני מספר חודשים למגזין קנאביס כשסיפר שעזב את החברה ולא קשור עוד לתחום הקנאביס, במציאות הוא המשיך להיות מועסק בחברה, ודורש לקבל שכר כולל בסך 195,000 שקלים עבור החודשים ינואר-מרץ 2023. בפנייה לבית המשפט הוא דורש שהחברה תחליט לגבי מעמדו, ולמעשה דורש לפטרו, ובמסגרת זו להעניק לו גם 90 ימי הודעה מוקדמת על כך, כפי שנדרש במסגרת הסכם העסקה שלו.

לדבריו, הנאמנים מטעם בית המשפט המנהלים כעת את יוניבו בפועל בהליך פשיטת הרגל, “המשיכו להיעזר בו באופן שוטף, בידע שלו ובניסיונו, לצורך ניהול הליכי חדלות הפירעון, לרבות ביצוע שיחות עם עורכי דין לצורך ניהול הליכים משפטיים בשם החברות והן לצורך קבלת ייעוץ ומידע עבור הנעשה בחברה ועל מנת לגבש תוכנית לשיקום כלכלי לחברות… כמו כן ממשיך המבקש להחזיק ברכב מטעם החברה”. במילים אחרות, מבקש ביטון כי החברה – שכבר שרפה תחת ניהולו בשנים האחרונות את כל ההשקעה של בעלי המניות וככל הנראה גם לא תצליח לשלם את רוב החובות שאליהן נקלעה ובהם גם קופות הפנסיה של הציבור שהושקעו בהן – תשלם לו 65,000 שקלים בחודש (כלומר 91,000 שקלים + מע”מ במונחי חשבונית כולל שאר ההטבות שהוא מקבל), עבור משרה ככל הנראה חלקית בחברה פושטת רגל. עוד עולה מהבקשה כי החברה כבר שילמה לו במצטבר 40,000 שקלים בגין שלושת החודשים של שנת 2023 – אך הוא מבקש השלמה של 155,000 שקלים לסכום המלא, לצד התראה מראש כאמור וכן הודעת פיטורים מסודרת כדי שיוכל לפנות איתה ללשכת האבטלה.

במקביל, בפרשה הלא-נגמרת ששמה יוניבו, אירע השבוע דבר מה מעניין נוסף. המשקיע נתן לכט, לשעבר בכיר ב”קשת טעמים” ואחיו של בעלי רשת הסופרמרקטים המצליחה, שזכה כזכור במכרז לרכישת הבעלות על יוניבו בתמורה לכ-11.2 מיליון שקלים אך לבסוף לא השלים את הרכישה בגלל שהיק”ר פסלה אותו מעיסוק בתחום הקנאביס, וכן חברת KOZE שלא זכתה באותו מכרז, דורשים לקבל את הפקדונות שהם נתנו לנאמני החברה לצורך הבטחת “הרצינות” של הצעתם. לטענתם, הנאמנים לא השיבו להם את הפקדונות הללו למרות שהרכישה לא יצאה לפועל. לבקשה של לכט סירבו הנאמנים מכיוון שלטענתם הוא סירב להגיש ערעור על החלטת היק”ר לפסול אותו מעיסוק בקנאביס וזאת על אף שהם הציעו לממן את הייצוג המשפטי הנדרש לשם כך. כמו כן הם טוענים שבשיחות עמו הוא הבהיר כי הוא אינו מעוניין עוד לרכוש את החברה ולהיכנס לתחום הקנאביס, גם ללא קשר לפסילתו. לכן לדבריהם, לא מגיעים לו כספי הפיקדון בחזרה. לבקשת KOZE לעומת זאת, הנאמנים טרם השיבו.

אינטרקיור בשיתוף פעולה עם מותג הקנאביס של מייק טייסון

חברת אינטרקיור (Intercure) פרסמה השבוע דיווח לבורסה, לפיו היא חתמה על הסכם ראשוני לקבלת בלעדיות לייצור, שיווק והפצה של מוצרי מותג הקנאביס של מתאגרף העבר המפורסם מייק טייסון, בישראל, גרמניה, אוסטרליה, בריטניה, שווייץ ועוד מספר מדינות אירופאיות ששמן לא צוין.

המוצרים, המאוגדים תחת הליין TYSON 2.0, מוכרים למדי בארצות הברית, ומומלצים בידי טייסון עצמו רבות לספורטאים.

מדובר בהסכם משמעותי נוסף של אינטרקיור, לצד הסכם דומה עם חברת קוקיז, עם חברת אורגניגרם, עם חברת בינסק ועוד, במסגרתם מקווה החברה לצבור נתח שוק משמעותי במדינות אירופה, לאחר שנראה כי “מיצתה” את השוק הישראלי.

פארמוקן נכשלה בגיוס מניות למרות שהציעה הנחה של 50% – שווי החברה הגיע לשפל של כל הזמנים

חברת פארמוקן (Pharmocann) ביצעה השבוע הנפקה של מניות במחיר של כ-30 אגורות למניה, המסמלים הנחה של כ-50% אל מול מחיר מניה של כ-60 אגורות ביום שקדם להכרזת הההנפקה, מה שהוביל לצניחה מיידית של כ-50% גם בשווי המנייה בבורסה עד ל-6.4 מיליון ש”ח בלבד שהוא שפל של כל הזמנים מבחינתה.

במסגרת ההנפקה, פארמוקן קיוותה לגייס כ-7 מיליון שקלים, אך בפועל הגיעו הזמנות בהיקף כולל של כ-2.7 מיליון שקלים בלבד, ועוד כשקרוב לחצי מהן הגיעו בכלל מצד בעל השליטה בחברה, יריב לרנר (שהזמין מיליון שקלים), ומצד מנכ”ל החברה החדש, מאיר שמעון (שהזמין 150 אלף שקלים).

נראה כי לרנר, שבעקבות הרכישה הנוספת עלה לאחזקה של כ-23.94% ממניות החברה, נשאר נחוש בתוכניתו המקורית לנסות להשאיר את החברה בענף הקנאביס, שכן אחרת לא היה ממנה את מקורבו, גיא סיגורה, ליו”ר פעיל בחברה, ואת מאיר שמעון למנכ”ל החברה, על כל העלויות המשתמעות מכך. כעת התמקדות החברה, לפי דיווחיה, היא בביצוע ייבוא מחו”ל וכן שימוש בבנק הגנטי של הזנים הרחב שבבעלות החברה, לצורך גידולן אצל חוות של צדדי ג’ לאחר שסגרה את חוות הגידול הוותיקה שלה לאחרונה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 4.95%+
 • עמיר שיווק – 1.26%+
 • וונטייז – 0.00%
 • נקסטייג’ – 0.00%
 • יוניבו – 0.00% (בהשהיית מסחר)
 • טוגדר – 0.71%-
 • שיח מדיקל – 1.15%-
 • קנבוטק – 1.38%-
 • אינטרקיור – 2.05%-
 • איי.אמ.סי – 6.57%-
 • תיקון עולם קנביט – 16.96%-
 • קנאשור – 22.91%-
 • פנאקסיה – 51.98%-
 • פארמוקן – 52.33%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר