תחקיר: כך נעצר עוקץ פוטנציאלי נגד מטופלי קנאביס רפואי

פעם נוספת מנוצל המנגנון הביורוקרטי הסבוך של היחידה לקנאביס רפואי על מנת לגבות אלפי שקלים ממטופלים ללא צורך. בעקבות תחקיר מגזין קנאביס הוסר שירות נוסף כזה של חברה מתחזה שפיזרה לכאורה הבטחות ללא כיסוי.

אתר אינטרנט שנחזה להיות שייך לחברה למימוש זכויות רפואיות בשם מזו"ר, המסייעת לכאורה לחולים לקבל רישיון קנאביס רפואי, הוסר מהרשת אמש (ג') על ידי בעליו בעקבות תחקיר של מגזין קנאביס.

האתר, שנוהל בכתובת mazor.co, הציג עיצוב אתר ייעודי לתחום הקנאביס שלמעשה הועתק מהאתר המפורסם "קנאפדיה", כולל שימוש במנגנון מזויף של מחשבון קנאפדיה המאפשר חישוב של סיכויי זכאות לקבלת רישיון.

העתק מזויף באתר מזו"ר של מחשבון "קנאפדיה" – הוסר מהרשת בעקבות התחקיר

בניגוד למחשבון קנאפדיה המקורי, המחשבון של מזו"ר תמיד הראה מעל 90% סיכויי הצלחה, זאת על מנת לאסוף מיד לאחר מכן את פרטי המטופל. לאחר הזנת פרטים מתבקש המטופל להזין תעודת זהות, למסור פרטי כרטיס אשראי ולחתום על תקנון.

האתר מזו"ר, שהשתמש בשם של חברה אמיתית אחרת בשם "מזור מימוש זכויות רפואיות" אך אינו קשור אליה, היה באוויר מאז חודש נובמבר 2019 ובעליו ניהל מוקד טלפוני במספר 03-3723449 שהציע שירות סיוע בקבלת רישיון עבור אלפי שקלים.

בפועל, כך מהתחקיר, חברת מזו"ר היא לכאורה זיוף אחד גדול המתנהל על בסיס חברה בשם "בי.קיי אפסלון פרוייקטים" או "בי.קיי.אר ייעוץ והכוונה". החברה הוקמה בחודש אוגוסט 2019 ורשומה ברח' השופטים 22 קריית גת – בניין מגורים פרטי.

בעלי החברה הוא אדם בשם שלמה טרדזמן, בן 21-24 מקריית גת, אך מהתחקיר עולה כי ייתכן שמדובר לכאורה בדמות פיקטיבית או בפרטים של "קוף", כשבפועל מי שמחזיק בטלפון של בעלי החברה הוא אדם בשם מתן דריקס סאסי, גם הוא בן 21-24, בעל עבר פלילי, וגם הוא מקריית גת.

אתר החברה המדומה הוסר מהרשת אתמול (ג') מיד לאחר שיצרנו קשר ישיר עם סאסי/טרדזמן ועם עורך הדין שרשם את החברה בפועל. העו"ד טען בשיחה עם המגזין כי אין לו שום קשר ישיר לחברה והוא סיפק לה שירותים בלבד.

בשיחה עם מוקדנית החברה, שטענה שיש לה עשרות שיחות טלפון ביום, היא הציעה את השירות תוך כדי שהיא טוענת שמזו"ר מקלה על הליך קבלת הרישיון וכי היא "מקדמת ומזרזת את הרפורמה ומתנהלת בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות".

הקלטת השיחה עם מוקדנית החברה

העלות היא 970 ש"ח לפתיחת תיק וחוות דעת. לאחר מכן מתבקש תשלום נוסף של 1,800 ש"ח נוספים, כלומר בסך הכל 2,770 ש"ח – כל זאת בעבור מידע שזמין לכל אחד בחינם ברשת דרך רשימת רופאי הקנאביס המורשים ורשימת התנאים לקבלת רישיון.

"אם תעדיף לעשות את זה באופן פרטי ולא דרכנו זה ייקח לך הרבה יותר זמן," טענה המוקדנית, שיר, שלא היתה מעורה בפרטים הקטנים ולכל שאלה עצרה את השיחה ופנתה למנהל לקבלת תשובות. היא סירבה עם זאת לאפשר שיח ישיר עם המנהל.

כשנשאלה מדוע תקנון החברה נושא שם של חברה אחרת, "בי.קיי אפסלון" ולא מזו"ר, נתנה תשובה לא מובנת לפיה "זה במידה ויש בעיה עם התשלום ואין לבנאדם כרטיס, אז יש לנו מן עוד דרך פשוט, אבל אנחנו לא אוהבים להשתמש בזה". לאחר מכן הודתה שמדובר למעשה באותה החברה.

בעקבות ממצאי התחקיר הוגשה אתמול תלונה למשטרה ובקרוב גם ייפתח כנראה הליך משפטי נגד בעלי החברה שלמה טרדזמן או מי שמחזיק במספר הטלפון שלו בפועל, מתן סאסי. אתמול כאשר התקשרנו ושאלנו אם אנו מדברים עם שלמה, אמר "כן" וניתק בבהלה. הבוקר בשיחה מטלפון אחר כששאלנו אם מדובר במתן, אמר שוב "כן" והכחיש קשר לפרשה.

תופעה זו של חברות שמנצלות לכאורה את מצוקת החולים ומרוויחות הון מהשטח האפור בגלל אי-בהירות הנהלים, היא פועל יוצא של התנהלות משרד הבריאות. זו אינה הפעם הראשונה כמובן ובעבר כבר פרסמנו דברים דומים על שורת חברות כמו "פסגה" או "רעות" – חברות למימוש זכויות לכאורה שנותנות שירות שניתן לקבל חינם בעבור אלפי שקלים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט