תגידי שלי, את מסטולה?

שלי יחימוביץ' היא אמנם הפוליטיקאית הבכירה ביותר שהודתה בצריכת מריחואנה, אבל לשירן גונן זה לא מספיק ● האם "עישנתי מריחואנה אבל אני מתנגדת ללגליזציה" זה ה"אני נגד לגליזציה כי זה לא חוקי" החדש?.

הודאתה של שלי יחימוביץ' על כך שעישנה מריחואנה בצעירותה, מהווה צעד חשוב ביותר בדרך ללגליזציה בישראל. יחימוביץ' היא הפוליטיקאית הבכירה ביותר עד כה שהעיזה לצאת מהארון הירוק ולהודות שגם היא, כמו רבים בישראל, התנסתה בעישון ג'וינטים, ולא פעם אחת. אך את הדברים הללו היא אמרה רק לאחר שנדחקה מעט לפינה.

למעשה, בסיטואציה שנוצרה במהלך הראיון בו אמרה את הדברים, לא היתה יכולה להגיד יחימוביץ' שום דבר אחר. השאלה "האם עישנת סמים קלים?" באה מיד לאחר שהקניטה את שר האוצר לפיד על כך שהוא "כל הזמן מגלה איזה פרט בעברו שהוא שכח," ואמרה כי בניגוד אליו "אין לי מה להסתיר".

הצהרות אלו, הכוללות את צמד המילים "יאיר לפיד" ו-"סודות מן העבר", היוו הרמה ברורה להנחתה – הרמה אותה לא פספסו צמד המראיינים המנוסים, ששאלו מיד יחדיו האם התנסתה עם סמים קלים. מאחר ורבים בתקשורת יודעים שהיא עישנה, לא נותרה לה כל ברירה אלא להודות בעניין.

יחימוביץ' נפלה בפח

עם זאת, במקביל לנסיונה המוצלח "להיכנס" בלפיד, נפלה יו"ר האופוזיציה בפח, כשהביעה את התנגדותה להסדרת הקנאביס בחוק והפסקת רדיפת הצרכנים. "בינתיים, נכון לעכשיו, לא," אמרה בתשובה לשאלה האם היא תומכת בלגליזציה.

למעשה, מבחינת משמעותם ההגיונית של הדברים, ניתן בהחלט לומר שהמשפט "עישנתי מריחואנה אבל אני נגד לגליזציה", מהווה תחרות ראויה בהחלט למשפט דומה שאמר לפיד עצמו – וספג עליו ביקורות רבות – "אני נגד לגליזציה כי זה לא חוקי".

אם יחימוביץ' מתנגדת ללגליזציה, משמע יחימוביץ' תומכת בחוקים הקיימים היום וקובעים שמי שמואשם בשימוש עצמי במריחואנה או חשיש, דינו עד שלוש שנות מאסר בפועל וכן רישום פלילי לכל החיים.

גברת יחימוביץ' ומיס שלי

אם כן, לכאורה גברת יחימוביץ' מסתכלת אל עברה הרחוק (16 שנים, לדבריה…) ומביטה אל מיס שלי הצעירה והפוחזת (בת ה-37…), ש"חטאה" בעישון ג'וינטים, ולא פעם אחת. ומה גברת יחימוביץ' רואה לנגד עיניה? אם ניקח את התנגדותה ללגליזציה ברצינות – משמע היא רואה את גרסתה הצעירה כעבריינית שמקומה מאחורי סורג ובריח.

האם גברת יחימוביץ' היתה בכלל יכולה להיות גברת יחימוביץ' אילו הצליחה משטרת ישראל לשים עליה את ידה לפני 16 שנים? כנראה שלא. מיס שלי הצעירה היתה בוודאי מחזיקה ברישום פלילי שהיה מונע ממנה כל התקדמות במערכת התקשורת ובמערכת הפוליטית. על הנזק הפסיכולוגי שהיה נגרם לה במקרה כזה אין צורך להרחיב.

אם היתה נתפסת שלי הצעירה, היתה מצטרפת לכ-20,000 ישראלים אחרים שנעצרים בכל שנה על שימוש עצמי במריחואנה או חשיש. רובם המוחלט (למעלה מ-70%) של התיקים אמנם נסגר מ"חוסר עניין לציבור" – עובדה שבפני עצמה מעלה את התהייה מדוע בכלל לעצור אותם אם כך – אך הנזק התדמיתי, המנטלי והמוסרי שנגרם, אינו נמחק. גם הכעס על המדינה, הזעם על האבסורד היומיומי ממנו סובלים כחצי מיליון ישראלים והחיים בצל הרדיפה האיומה הזאת אחר אנשים חפים מפשע – גם הם אינם נעלמים במהרה.

הודאתה של יחימוביץ' על כך שעישנה מריחואנה בצעירותה, חייבה אותה לטעון גם בעד לגליזציה. אמנם כדי לצאת ידי חובה הצהירה יחימוביץ' כי היא "בעד קנאביס רפואי", אבל זו אמירה חסרת משמעות ששמענו כבר עשרות פעמים בעבר, כן, גם מיאיר לפיד.

הערה: מזה למעלה משנתיים שפעילי הלגליזציה בישראל רודפים אחרי פוליטיקאים כדי שיביעו עמדתם בנוגע לנסיונם האישי עם מריחואנה. מה שהתחיל עם יאיר לפיד עוד בסוף שנת 2011, הפך מאז לתופעת רשת קבועה. על אף שרבים בציבור מניחים באופן אוטומטי שמדובר במן "הקנטות" מצד קהילת התומכים בלגליזציה, לדרישה להודות בשימוש בסמים יש משמעות רחבה הרבה יותר, משמעות ששלי יחימוביץ' כנראה כלל לא ערה לה.

לצפייה בראיון לחצו כאן

עוד משירן גונן:
על הידרו, קונספירציות ועיתונאים בורים
המפורסמים יוצאים נגד עליית מחירי העראק – ומה עם מחירי החשיש?

הממשלה הבטיחה "לגליזציה תוך 365 ימים" לפני:

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט