שרת הבריאות נפגשה עם רופאים: “לא נשמש כשער ללגליזציה”

שרת הבריאות יעל גרמן נפגשה אמש (שני) עם נציגי רופאים מכל תחומי הבריאות בה סוכם כי קנאביס איננו תרופה וכי מערכת הבריאות אינה צריכה לשמש כשער להליך לגליזציה של קנאביס.

פגישת התייעצות חשאית נערכה אמש בלשכת שרת הבריאות בתל אביב ובה השתתפו נציגי רופאים מתחומי הפסיכיאטריה, ההתמכרויות, רפואת הכאב, פרמקולוגיה קלינית, גסטרו אנטרולוגיה ואיידס.

על פי הדיווח, בדיון הסכימו הנוכחים כי הקנאביס הרפואי אינו תרופה, ואין סטנדרטים ברורים לגבי מינונים ודרכי הטיפול. כמו כן הוסכם כי חסר מידע לגבי היקף תופעות הלוואי, השפעות צולבות עם תרופות אחרות ומעט מחקרים מבוקרים לגבי תועלות ונזקים.

בפגישה ציינו הרופאים כי בשימוש יתר בקנאביס ישנה שכיחות של תופעות כחרדה, התפרצות והחרפה של מצבים פסיכוטיים, זאת על אף שבשנת 2010 אמר ד”ר יהודה ברוך, מי שהיה מנהל הקנאביס הרפואי עד לפני מספר חודשים, כי חמישה בלבד מתוך 2,700 המטופלים בקנאביס רפואי שהיו אז פיתחו התקפים פסיכוטיים – שיעור של פחות מחמישית האחוז. בשנת 2011 דובר על 17 חולים מתוך 7,800.

יעל גרמן
שרת הבריאות יעל גרמן

בנוסף הועלתה בישיבה גם סוגיית הבטיחות בנהיגה, תוך התייחסות לעלייה בתאונות הדרכים וחומרתן – שוב, לא ברור על בסיס אילו נתונים נקבעה מסקנה זו.

בפגישה הוסכם באופן גורף כי יש צורך להפריד בין המגדלים למטופלים, וכי יש צורך ליצור סטנדרטיזציה ואספקה לנקודות חלוקה.

הרופאים ציינו את הדרישה המתעצמת מחולים לקבל מרשמים לקנאביס רפואי, אשר גורמת ללחץ רב על המרפאות והרופאים ואף מובילה לתופעות אלימות כלפי הרופאים והוסכם כי אין כיום הכשרה למתן קנאביס לרופאים בבתי ספר לרפואה, ומכאן שהרופאים חסרים את הידע לטיפול בחולים באמצעות קנאביס רפואי.

עוד הוסכם בדיון כי מערכת הרפואה אינה צריכה לשמש כשער להליך לגליזציה של קנאביס במדינת ישראל, טענה שנשמעה בעבר מפי שרת הבריאות שאמרה ש”מנסים לעשות לגליזציה על גב הרופאים” (ראו כאן).

במהלך הדיון הביעו חלק מהרופאים חשש כי תהליך ההקלה במתן קנאביס רפואי עלול להידרדר למדרון חלקלק ומס’ המשתמשים עלול לגדול ללא שליטה, בהיעדר הגבלות מתאימות.

הדבר החיובי היחיד שהצליחו למצוא המשתתפים בדיון הוא ש”ככל הנראה יש קבוצות חולים, שיש אצלם שיפור סימפטומטי במחלות ובכלל זה שינה ותיאבון”.

בסיום הדיון סיכמה שרת הבריאות ואמרה: “אנו נמצאים בתקופת ביניים. עד שייערכו מחקרים מספקים בנושא, יש להסדירו, תוך הפחתת הלחץ מהרופאים” – בכך התכוונה השרה למעבר הצפוי של תחום הקנאביס הרפואי לידיה של חברת התרופות הפרטית “שראל”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר