שרים וח”כים מודים: “עישנתי קנאביס”; ומי תומך בלגליזציה?

17 שרים וחברי כנסת מכהנים מודים: "עישנו קנאביס". ההודעה מגיעה על רקע הצעד המשמעותי שנעשה השבוע בממשלה ובכנסת אל עבר הסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל ("לגליזציה").

על רקע ההתקדמות ללגליזציה מודים בפומבי 17 שרים וחברי כנסת מכהנים, כי עישנו קנאביס לפחות פעם אחת בעבר. הרשימה והעדויות נחשפו כעת לראשונה ע”י כתב ‘ידיעות אחרונות’ עמיחי אתאלי, לצד עדויות שהוספנו מן העבר על תמיכה או התנגדות ללגליזציה שאתאלי פיספס.

17 שרים וח”כים מכהנים הודו כי עישנו קנאביס בעבר: ניצן הורוביץ, עפר שלח, תמר זנדברג, שרן השכל, מאי גולן, מיכל שיר, פנינה תמנו-שטה, מיקי חיימוביץ’, רם שפע, אסף זמיר, מירב כהן, הילה שי וזאן, בועז טופורובסקי, עידן רול, יואל רזבוזוב, עופר כסיף, גדעון סער.

כ-40 מתוך כ-70 הנסקרים הביעו עמדה בעד לגליזציה מלאה, כשחלק מהאחרים טוענים כי הם עוד בוחנים את הנושא והשאר מתנגדים. בסך הכל, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס בתחילת החודש, והשבוע בהצבעה, יש רוב משמעותי תומך בקרב השרים וחברי הכנסת.

הליכוד

אמיר אוחנה: בעד לגליזציה, מתבייש להודות שעישן.

ניר ברקת: בעד לגליזציה, לא ניסה. “כליברל עמדתי העקרונית היא לאפשר לכל אדם מעל גיל 21 את חופש הבחירה. יש לבצע תהליך מבוקר ובשלבים בדרך ללגליזציה מלאה”.

שרן השכל: בעד לגליזציה. “התנסיתי בנעוריי בעישון קנאביס, אבל יכולה לומר שלי אישית זה לא עושה טוב והיום אני לא משתמשת בזה”.

גדי יברקן: נגד לגליזציה, בעד אי הפללה. טוען שמעולם לא עישן. לדבריו “אנו סבורים כי אין טעם לחפש אחר אזרחים שומרי חוק שנמצא ברשותם קנאביס בכמויות זניחות לשימוש פרטי”.

מירי רגב: בעד לגליזציה, לא מודה בעישון קנאביס. “כפי שעשו מדינות רבות בעולם, על מנת למנוע את מעורבות גורמי פשע וגופים פיראטיים בכל הקשור לגידול, הפצה וסחר”.

פטין מולא: נגד לגליזציה, לא עישן. “כמו כל חברי הכנסת אני רוצה שזה יהיה מאושר וחוקי, אבל חנויות וכאלה, סחר-מכר, בשום פנים ואופן לא. אני לא מכיר טוב את הנושא אבל מריחואנה וסמים קשים זה אותו דבר.”

מאי גולן: בעד לגליזציה ומודה כי עישנה קנאביס בשנים האחרונות, אך טוענת כי זה היה רק לטיפול בכאבים, אם כי ללא רישיון.

מיכל שיר: בעד לגליזציה מלאה, מודה כי צרכה בעבר. “פעם ראשונה זה היה עם חברים, לא ברור לי למה חברי כנסת מתביישים בזה. יש מנכ”לים, אנשי ציבור ובכירים במשק שמעשנים. היום אני כבר לא מעשנת, מקסימום שאכטה פה שאכטה שם”.

קטי שטרית: “בעד לגליזציה אבל כל עוד מדובר באנשים נורמטיביים, כמוני למשל, לא צריך לפתוח תיק פלילי, אבל למכור באופן קבוע למי שלא צריך את זה רפואית אלא רק בשביל הכיף, זה כבר פוגע בבריאות. לא השתמשתי בזה גם כשהייתי צעירה”.

אופיר אקוניס: בעד לגליזציה, לא ניסה. “תומך באי הפללה ובאסדרה, זה יעשה את ההפך ממה שאומרים המתנגדים. השוק פרוץ לגמרי וצריך להסדיר. מעולם לא ניסיתי, גם סיגריות אני לא מעשן”.

ציפי חוטובולי: נגד הפללה ולומדת את נושא הלגליזציה לדבריה. טוענת שמעולם לא התנסתה.

צחי הנגבי: בעד לגליזציה, “לא ניסיתי בעצמי”. לדבריו “הייתי עם אסתמה אז לא עישנתי גם סיגריה, אבל התמיכה שלי קשורה למקרים האינסופיים שראיתי, שמשקיעים מאמת אדיר בדבר שבסך הכל מאפיין מאות אלפים אם לא יותר של אנשים נורמטיביים.”

אתי עטייה: נגד לגליזציה, לא התנסתה בעצמה. לדבריה “צריך לא לקבל החלטה, אנחנו עדיין לא יודעים מספיק”.

דוד ביטן: בעד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה. “בעד לגליזציה אבל עם סייגים, רק בשימוש ביתי”.

טלי פלוסקוב: נגד לגליזציה, לא ניסתה. “אני בעד לתת הקלות בעונש למשל אם אדם השתמש פעם אחת. עם חנויות קנאביס יהיה לי קשה”.

עוזי דיין: נגד לגליזציה, רק לרפואי, מעולם לא התנסה.

יפעת שאשא-ביטון: נגד לגליזציה, לא ניסתה. “אני יודעת שאני במיעוט, אבל אני אשת חינוך בנשמה שלי”.

קרן ברק: בעד לגליזציה, אומרת שלא התנסתה.

חיים כץ: לא השיב. “אני מעדיף שאנשים יאכלו סוכריות מאשר שיעשנו סמים”.

אורלי לוי-אבוקסיס (גשר): בעד לגליזציה, מסרבת להודות שצרכה קנאביס בעבר.

כחול לבן

בני גנץ: בעד לגליזציה, לא מודה בעישון. “הגיעה העת לשינוי ביחס לקנאביס בישראל, הן ביחס לצורך הדחוף בשיפור המציאות עבור עשרות אלפי חולים הזקוקים לו כתרופה, והן בצורך להצטרף למדינות רבות בעולם שהסדירו את צריכת הקנאביס עד לכדי לגליזציה אחראית”

פנינה תמנו-שטה: בעד לגליזציה. השרה לא השיבה הפעם אם התנסתה בעישון קנאביס, אך בעבר הודתה כי עישנה קנאביס (ראו בהמשך).

מיכאל ביטון: בעד לגליזציה, “לא התנסיתי”.

מיקי חיימוביץ’: בעד לגליזציה, מודה כי עישנה קנאביס. לדבריו “הגיע הזמן להדביק את הקצב, זה נכון גם למדינה וגם לאזרחים. במקום להשאיר את זה לשוק הפלילי צריך להסדיר את התחום ולנתב את ההכנסות ליעדים חשובים”.

איתן גינזבורג: בעד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה בעצמו.

רם שפע: בעד לגליזציה, מודה כי עישן קנאביס, לדבריו “מדי פעם”.

אלון שוסטר: בעד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה קנאביס בעצמו “למרות שגדלתי בקיבוץ בשנות ה-70 העליזות, כך יצא”. לדבריו “יהיה נכון לבצע רגולציה קפדנית בנושא, מי רשאי לצרוך, מה הגיל המינמלי, ולהילחם בפשיעה”.

חילי טרופר: בעד לגליזציה. טוען שלא עישן. “מעולם לא צרכתי כל סוג סם או מריחואנה”.

עינב קאבלה: בעד לגליזציה, לא השיבה לגבי השאלה על ניסיון אישי. “המדינה חייבת להגדיר מי רשאי לצרוך וכמובן להילחם בפשיעה. אני תומכת בהצעת החוק ללגליזציה”.

אסף זמיר: בעד לגליזציה, ניסה בעבר. “בגילאים מבוגרים לאפשר לכל אדם לעשות מה שהוא רוצה, אני אוהב את המודל של ברצלונה. התנסיתי בעצמי בכל מיני פעמים, לא זוכר מתי בפעם הראשונה, אבל זה לא קרה בשנה האחרונה”.

מירב כהן: בעד לגליזציה, הסדרה של התחום למבוגרים. טוענת שעישנה קנאביס רק באמסטרדם. “מעולם לא בישראל”.

הילה שי וזאן: בעד לגליזציה, עישנה קנאביס “פעם אחת לפני שנים אבל לא ממש הצלחתי”. לדבריה “אני בעד לגליזציה, כבר שנים שאני מקשיבה לרחשי הציבור וסבורה כי חשוב לאפשר שוק מכירה וקנייה תחת פיקוח”.

יזהר שי: בעד לגליזציה, לא עישן.”אני מברך על היוזמה להפוך את השימוש בקנאביס לחוקי בישראל. הגיע הזמן לאמץ תפיסות עולם מתקדמות, תוך שמירה על הזהירות המחייבת”.

יש עתיד

יאיר לפיד: בעד לגליזציה, טוען שתמך בזה גם בכנסת הקודמת. “אין הגיון בזה שבגלל ג’וינט איש צעיר כל החיים שלו ילך מוכתם”. לגבי עישון קנאביס בעבר לפיד לא השיב, אך כזכור היו לכך עדויות רבות (פירוט בהמשך).

עפר שלח: בעד לגליזציה, עישן קנאביס בעבר. לדבריו “ניסיתי פעמיים, זה לא עניינך מתי, לפני הרבה זמן”.

תהלה פרידמן: בעד לגליזציה, טוענת שמעולם לא ניסתה. “אני מבינה שיש הרבה שמעשנים ולכן מעדיפה שהרכישה תיעשה בצורה מסודרת ומבוקרת תוך הגבלות. עדיף שיקנו במקום מסודר מאשר אצל סוחרי סמים”.

בועז טופורובסקי: בעד לגליזציה, ניסה בעבר. “תמיד הייתי בעד לגליזציה מלאה. עישנתי בעבר אבל לא ממש התלהבתי מזה. מאז שאני בכנסת אני לא מעשן אבל חברים שלי מעשנים לידי וזה ממש לא מפריע”.

אורנה ברביבאי: בעד לגליזציה, לא התנסתה לדבריה.

מיקי לוי: נגד לגליזציה וטוען שמעולם לא עישן. “ראיתי איך זה מתחיל במנות קטנות ואיך זה נגמר בהתמכרות ומעצר. זה מהלך מוקדם מדי ונעדר חינוך. רתמו את הסוסים לפני העגלה. אם זה יהיה חוקי זה יגדיל את מספר המשתמשים”.

עידן רול: בעד לגליזציה, טוען שהגיש הצעת חוק בנושא “עוד לפני שזה קיבל תאוצה”, מה שלא נכון. לדבריו הוא התנסה בקנאביס “כמו כולם, חברי כנסת לא יכולים אבל ניסיתי בעבר, ברור, זה כבר לא סיפור היום”.

יוראי להב-הרצנו: בעד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה. “אני לא מעשן אבל כל הסביבה שלי כן, גם בן הזוג שלי מעשן והחברים שלי מעשנים”.

רם בן ברק: לא סגור אם הוא בעד או נגד, וטוען שלא התנסה בעצמו. “אני מאוד חושש מלגליזציה, מהצד השני כנראה שאי אפשר לעצור את הרכבת הזו”.

אנדריי קוז’ינוב: בעד לגליזציה במגבלות, טוען שלא עישן. “אי הפללה זה מה שחשוב, אני מכיר עשרות אנשים שמשתמשים”.

קרין אלהרר: בעד לגליזציה, “מעולם לא ניסיתי ג’וינט”. לדבריה “אני בעד לגליזציה ברורה ומדודה, לא בקיוסקים ובטח לא לבני 17. אני האדם הכי סאחי שאתם מכירים”.

אלעזר שטרן: נגד לגליזציה אבל בעד אי הפללה מעל גיל 23. “לא עישנתי מריחואנה, אני נגד עישון בכלל”.

יואל רזבוזוב: בעד לגליזציה, הודה שהתנסה בגיל צעיר. “הבנתי שזה לא בשבילי”.

מאיר כהן: בעד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה. “ההפללה וההכבדה כמו שהן היום הופכות אנשים נורמטיביים לעבריינים. צריך לתקן את זה כך שמעל גיל 21 תהיה לגליזציה, עם כל ההגבלות”.

יהדות התורה

יעקב ליצמן: נגד לגליזציה, מעולם לא ניסה. “איני תומך בלגליזציה, מעולם לא השתמשתי בסמים”.

יעקב אשר: אני רואה בזה בעיה, עוד לא החלטנו מה נצביע. “מעולם לא השתמשתי כמובן”.

העבודה

עמיר פרץ: בעד לגליזציה. “לא התנסיתי”. לדבריו “צריך שיהיו כללים ברורים מאוד אבל ודאי שיש צורך להיפתח לנושא”.

מרצ

ניצן הורוביץ: מודה שעישן קנאביס, ותומך לגליזציה ותיק. “התנסיתי החל משנות ה-20, זה היה מחברים. זה לא הרגל אבל ככה, מדי פעם. אבל כבר כמה שנים לא. מה כל כך נורא בזה? בן אדם רוצה ג’וינט מדי פעם מה קרה?”

יאיר גולן: בעד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה. “צריך להצטרף למאה ה-21, זה נושא שדורש אסדרה”.

תמר זנדברג: בעד לגליזציה, מודה כי עישנה בעבר אך לדבריה הפסיקה מאז שנבחרה לכנסת.

ש”ס

משה ארבל: נגד לגליזציה, טוען שמעולם לא ניסה. “אני מודאג מאוד שזה יפורר את החברה הישראלית”.

ישראל ביתנו

אלי אבידר: בעד לגליזציה. לא ניסה. “לא היתה ואין בי סקרנות לנסות, כל דבר בעישון לא בא לי טוב”.

יוליה מלינובסקי: בעד לגליזציה, לא ניסתה קנאביס בעצמה. “אנחנו לא רוצים לראות אנשים שחוטפים קנסות ורישום פלילי על סיגריה או ג’וינט, יש לזה גם פן כלכלי מאוד חזק”.

הרשימה המשותפת

איימן עודה: נגד לגליזציה אבל בעד אי הפללה (למרות שלא הצביע כך). לגבי ניסיון אישי הוא טוען: “לא ניסיתי בעצמי”.

עופר כסיף: בעד לגליזציה, מודה שעישן. “אני בעד לגליזציה מלאה ומוחלטת. עברו הרבה שנים מאז שניסיתי, קשה לי לזכור. כיום? בואי נגיד שהיום לא עישנתי, אבל גראס מדי פעם? כיום לא אבל בעיקרון כן”.

היבא יזבק: נגד לגליזציה, לא ניסתה.

סמי אבו-שחאדה: נגד לגליזציה, לא עישן קנאביס מעולם. “נגד לגליזציה של סמים קלים כקשים, אנחנו לא הולנד. לא ניסיתי את זה מעולם, למרות שזה היה זמין כמו סיגריות ואני לא מגזים”.

אימאן חטיב-יאסין: נגד לגליזציה. “לא ניסיתי אפילו לא סיגריה”.

עאידה תומא סלימאן: “בוחנת את הנושא, טרם הגעתי להכרעה, כמובן שהפללה של צרכני קנאביס אינה רצויה. לא ניסיתי בעצמי”.

מטאנס שחאדה: “לא מתנגד בחריפות, אפשר לעשות אם זה יועיל”. לדבריו לא ניסה מעולם. “אני רק מריח את זה ומקיא”.

ווליד טאהא: נגד לגליזציה, לא התנסה לדבריו.

מנסור עבאס: נגד לגליזציה, לא התנסה.

ימינה

בצלאל סמוטריץ’: נגד לגליזציה וגם נגד אי הפללה, אף פעם לא ניסה. “אני מתנגד גם לאי הפללה כי זה מתן לגיטימציה”.

מתן כהנא: נגד לגליזציה, מעולם לא ניסה קנאביס או סיגריות לדבריו. “

אופיר סופר: נגד לגליזציה, בעד אי הפללה, לא ניסה מעולם לדבריו “אך ענייני הפרטיים לא עומדים כאן על הפרק”. לדבריו “המודל הנכון הוא אי הפללה באמצעות חקיקה שתעצום עיניה בנוגע לשאלה מאיפה מגיע הסם למשתמשים בו”.

רפי פרץ (הבית היהודי): נגד לגליזציה, לא התנסה לדבריו. “זה מתחיל במריחואנה ונגמר בסמים קשים”.

דרך ארץ

יועז הנדל: בעד לגליזציה.

הצצה לעבר

הודאה בעישון קנאביס ותמיכה בלגליזציה זה דבר חדש יחסית בכנסת. בעבר כבר הודו כמה ח”כים בודדים כי עישנו קנאביס, הראשון היה ח”כ דאז מיקי רוזנטל (העבודה) שעשה זאת במארס 2013. חודשיים אחריו ח”כ תמר זנדברג (מרצ) הודתה בכך גם כן. בחלוף מספר חודשים הודתה בכך ח”כ דאז שלי יחימוביץ’ (העבודה) והודה בכך גם ח”כ דאז איתן כבל (העבודה).

בעקבות העדויות מאותה שנה ערכו עיתונאים שאלונים לכל חברי הכנסת ומתוכם הסכימו להודות בצריכת קנאביס בעבר גם ח”כ לשעבר אילן גילאון, שרת העלייה והקליטה הנוכחית ח”כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד), חבריה למפלגה ח”כ יואל רזבוזוב, ח”כ לשעבר עדי קול וח”כ לשעבר יפעת קריב שהיום היא בכירה בחברת קנאביס רפואי.

גם ח”כ לשעבר סתיו שפיר (העבודה) הודתה באותה הזדמנות וכמוה גם ח”כ לשעבר מיכל רוזין (מרצ). בשנת 2015 היה זה ח”כ דאז ינון מגל (הבית היהודי) שהודה כי עישן קנאביס בעבר ובשנת 2017 עשה זאת ח”כ דאז אבי גבאי (העבודה). השנה (2020) בחוג בית במהלך קמפיין הבחירות, הודה בכך לראשונה ח”כ מהליכוד, גדעון סער, שעשה זאת ברמיזה.

יאיר לפיד, שלא הודה בעישון קנאביס בעבר והכחיש מפורשות כאשר נשאל על כך למרות שבספר שכתב בעצמו הופיע הביטוי “לעשן ג’וינט” בתור “אחד הדברים שצריך לעשות לפחות פעם אחת בחיים”. כזכור לפיד נחשף אז על ידי חבריו לשעבר, שחקנים ואנשי בראנז’ה תל אביביים, שסיפרו כי לא רק שהוא היה מעשן קנאביס, הוא עשה זאת בבאנגים, ואף היה סוחר לכאורה בקנאביס לפי חלק מהעדויות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר