שלומי סנדק לשרים: “הפסיקו להתעלל בחולים”

שלומי סנדק, המוביל את מאבק הקנאביס הרפואי בישראל, שיגר מכתב זועם לחברי וועדת השרים של הכנסת ובו הציג את מצב הענף בישראל בשנת 2014. “16,000 בעלי רישיון איננו נתון שמן הראוי להתגאות בו, אלא להתבייש בו,” הוא אומר.

ימים ספורים לאחר שח”כ משה פייגלין שלח מכתב לחברי וועדת השרים, שלומי סנדק, גורו הקנאביס הישראלי ומי שמוביל את המאבק לשחרור ענף הקנאביס הרפואי, שיגר אף הוא מכתב זועם ובו דרש: “הפסיקו להתעלל בחולים”. סנדק שלח את המכתב לקראת ההצבעה ביום א’ הקרוב (8.6) על הצעת החוק של ח”כ פייגלין לאספקת קנאביס במרשם רופא.

שלומי סנדק
שלומי סנדק

במכתב המפורט הציג סנדק 6 בעיות עיקריות מתוך רשימה ארוכה של קשיים המוטלים הן על חולים המעוניינים בטיפול והן באלו שכבר מחזיקים ברשיון. “כשמשרד הבריאות מנפנף בגאווה בכך שחילק עד היום 16,000 אישורים, זה מזכיר לי את הנציב הבריטי שהתגאה בכך שניתנו 16,000 סרטיפיקטים ליהודים שהורשו לעלות ארצה – בזמן שמאות אלפי פליטים יהודים אחרים לא מורשים לעלות,” הוא אומר. “הנתון הזה של 16,000 בעלי רישיון איננו נתון שמן הראוי להתגאות בו, אלא להתבייש בו!”

סקירת מצב הקנאביס הרפואי בישראל, יוני 2014

מאת: שלומי סנדק

לדברי שרת הבריאות יעל גרמן, ישנם כיום קרוב ל- 16,000 מטופלים בעלי רשיון לשימוש בקנאביס רפואי. פקידי משרד הבריאות והשרה גרמן בראשם מתגאים במספר האישורים שניתנו ורואים בכך ראייה למדיניותם הליברלית והפתוחה הרואה בראש ובראשונה את טובת החולה.

האמנם?
על מנת להעמיד את מספר ההיתרים – 16,000, בפרופורציה הנכונה – להלן מספר הסובלים ממחלות שידוע ומוכח שהקנאביס יכול להקל עליהן:

  • סרטן: כ- 100,000 חולים,
  • אפילפסיה: כ- 60,000 חולים,
  • פיברומיאלגיה : כ- 150,000 חולים,
  • טורט: כ- 50,000 חולים,
  • אסטמה: כ- 250,000 חולים,
  • גלאוקומה: כ- 60,000 חולים,
  • פרקינסון: כ- 25,000 חולים,
  • נפגעי פוסט טראומה, הלומי קרב, נפגעי תקיפה מינית ועוד: מספר לא ידוע. ככל הנראה מדובר בעוד כמה עשרות אלפי חולים לפחות.

לכן, כשמשרד הבריאות מנפנף בגאווה בכך שחילק עד היום 16,000 אישורים, זה מזכיר לי את הנציב הבריטי שהתגאה בכך שניתנו 16,000 סרטיפיקטים ליהודים שהורשו לעלות ארצה – בזמן שמאות אלפי פליטים יהודים אחרים לא מורשים לעלות… הנתון הזה של 16,000 בעלי רישיון איננו נתון שמן הראוי להתגאות בו, אלא להתבייש בו!

1. אי חידוש רישיונות

החולים נדרשים להיות במעקב של מרפאת הכאב בכל 3 חודשים ולחדש את תוקף הרישיון בכל 6 חודשים. דרישה זו של משרד הבריאות מזכירה את פקודת הרס”ר בטירונות שמורה לך “להקיף את המחנה תוך 30 שניות”. בשני המקרים מדובר בדרישה בלתי ניתנת למימוש ולביצוע. כל אזרח מן השורה שנזקק לשירותי מרפאות הכאב יודע כי אי אפשר לקבל תור בכל 3 חודשים: משך ההמתנה לתור הוא לפחות חצי שנה ובמקרים רבים אף יותר.

הכתבה ב-NRG

כתוצאה מכך, מרפאות כאב רבות הודיעו כי הן מפסיקות להמליץ על קנאביס רפואי: כך למשל מרפאת הכאב בבית החולים איכילוב, תל השומר, אסף הרופא ובלינסון.

איכילוב קנאביס רפואי

גם החולים שהצליחו לשלוח את המלצת הרופא לחידוש הרישיון שלהם במועד מוצאים את עצמם פעמים רבות ללא תרופה – משום היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות סובלת ממחסור חמור בכח אדם. כתוצאה מכך הרצף הטיפולי נפגע, חולים נאלצים לשוב וליטול משככי כאבים אופיאטים או להסתכן ולרכוש את התרופה בשוק השחור.

המטופל יצחק לוי (הלום קרב שבילה בשבי הסורי במשך שנה) כותב לעמיתי אלעד מזון:

מטופל בקנאביס רפואי

2. מינונים נמוכים

המינון החודשי ההתחלתי המאושר על ידי היחידה לקנאביס רפואי הינו נמוך מידי. בקשות רבות של רופאים להעלאת מינון נדחות מסיבות לא רפואיות. בעוד שבארה”ב וקנדה המינון המקובל הוא 30 עד 90 גרם בחודש, בישראל המינון ההתחלתי הוא 20 גרם בלבד. מינון זה נקבע באופן אקראי לחלוטין על ידי המנהל הקודם לפי פקודת הסמים ד”ר יהודה ברוך.

כיום, העלאות מינון מאושרות רק במקרים נדירים ולאחר הוצאת המיץ הן לרופא והן לחולה. לא פעם חולים נאלצים להשלים את המינון לו הם זקוקים בשוק השחור. לאחרונה החלה היחידה לקנאביס רפואי לנקוט בסנקציות נגד חולים שיעזו לבקש העלאת מינון: כך למשל החולה תומר טל שביקש העלאת מינון ובתגובה – קיבל הודעה על קיצור תוקף רישיון הקנאביס שלו. העלאת מינון הוא כמובן לא קיבל.

להלן צילומי פניות של חולים שהגיעו אלי בנושא העלאת מינון (הפרטים המלאים של החולים שמורים עמי):

תלונות חולים

ד”ר ברקת שיף קרן, רופאת כאב בכירה באיכילוב ובקופ”ח מכבי, כותבת לד”ר מיקי דור ולמר יובל לנדשפט (האחראים על מתן האישורים) לגבי המקרים הבאים, המאפיינים את התנהלות היחידה לקנאביס רפואי. אציין כי לכל רופא שנוהג להמליץ על קנאביס יש מן הסתם רשימה דומה. שמות המשפחה של החולים ומספרי תעודות הזהות שלהם שמורים עמי.

עודד – חולה עם FMF שצורך 100 גר קנביס לחודש – כמות הקנביס שאושרה לו 50 גרם – הכיצד?

עופר – גבר שסובל מכאבי פנטום בגלל פגיעה קשה בברכיאל פלקסוס לאחר נתוח לשיקום עצבים וDREZ: קבלתי מכתב על אישה שמי שכתב אותו כלל לא התיחס לחולה המדובר – תשובה שאין לה קשר למכתב שצרפתי.

איציק – גבר עם פגיעה קשה במפרקי הברך שהקנביס מאוד עוזר לו – בקש העלאת מינון מ-60 גרם ל-80 גרם ובמקום להענות לבקשתו-בקשתי, הורידו לו את המינון ל-40 גרם לחודש – זו לא הדרך שבה פועל רופא!

נוית – חולה עם RHEUMATOID ARTHRITIS שצריך לחדש לה את הרישיון וזה נמשך כבר כמעט 3 חודשים.

יוסף, גל – מכתבי היחידה לקנאביס רפואי שמעידים על כך שמכתבי לא נקראו אלא בחלקם ואשר נכתבים בצורה שמטילה ספק במהימנות הדיווח שלי. העדות שלי קבילה בבית משפט – אבל לצורך היחידה לקנביס רפואי אני צריכה להוסיף גם דיווחים מרופאי המשפחה או האורטופדים…

ארניה – החולה זקוקה לטיפול בקנביס – דקדוקי העניות של מה היתה האבחנה הראשונה השניה או השלישית הרשומות בטופס הבקשה הן חסרות. משמעות לגבי החולה המסכנה.

גרמן – נכון שבטופס המקוונן אין ראש פנים כפות ידיים כפות רגלים וכיוצב” איברים אבל גם האיברים האלה כואבים ולעתים מאוד – כאב כרוני קשה שלא ניתן לטפל בו בתרופות קונבנציונליות הוא התוויה לקנאביס רפואי!

דניאל – חולה שיעל גרמן בכבודה ועצמה הבטיחה לה שתקבל קנאביס. חולה שהמקרה שלה נידון גם בועדת ערר אחרי ניתוח בריאטרי. עד כמה אפשר להמשיך ולסרב לה?

רינה – מכתב ובו אני נשאלת אם אפסיק טיפול בקנאביס אם הטפול לא יהיה יעיל. שאלה רטורית? שאלה קנטרנית?

3. זנים וסוגי קנאביס

היחידה לקנאביס רפואי לא מאפשרת לחולים למצוא את הסוג והזן היעילים ביותר עבורם. כיום, כובלת היחידה לקנאביס רפואי כל חולה לספק אחד בלבד ממנו הוא רשאי לרכוש את התרופה. מאחר וישנם 8 ספקים מורשים ולכל אחד מהם זנים שונים, החולה מנוע מלגלות את הזן היעיל ביותר עבורו. יתר על כן, בקשות של חולים למעבר ספק נתקלים בקשיים ועכשיו מבקשת היחידה לקנאביס רפואי להגביל את מעברי הספק עוד יותר:

מעבר חולים

“הבקשה לשינוי (ספק) תידון באותו האופן בו נידונות בקשות לשימוש בקנאביס,” קובע נוהל חדש ובלתי מנומק של היחידה לקנאביס רפואי: “הדבר יעשה רק ב’חלוף לא פחות מ-6 חודשים מעת תחילת קבלת הקנביס מהספק הראשון’.”

אציין כי הדרך שבה קובעת היחידה לקנאביס רפואי מי יהיה הספק של כל חולה איננה ברורה כלל וכך, אם חולה כלשהו “שודך” לספק אשר תוצרתו איננה מתאימה או איננה איכותית, אותו חולה יאלץ לקבל תרופה לא מתאימה במשך 6 חודשים בטרם יוכל להגיש בקשת מעבר ספק, בקשה אשר תדון באותו האופן בו נידונות בקשות לקנאביס, קרי מתן התשובה יכול בקלות לקחת חודשיים-שלושה.

מאחר והחולה נדרש למסור את הרישיון המקורי שלו עם הגשת הבקשה לשינוי ספק, הרי שעד שהבקשה שלו תעלה לדיון הוא ישאר ללא רישיון – וללא תרופה! נראה כי נוהל תמוה זה נועד לחסל כליל את הבקשות למעבר ספק ולהיטיב עם ספקים מסויימים אשר איכות תרופתם הינה מתחת לכל ביקורת.

4. מסע הפחדה נגד רופאים

היחידה לקנאביס רפואי מנהלת מסע הפחדה נגד רופאים: משרד הבריאות מזמן רופאים לשיחות ו’מעודד’ אותם לפעול בניגוד לדעתם המקצועית.

רופאים לבירור

מי הדליף לדעתך את הידיעה לכתב מעריב? מתוך קריאת הידיעה ברור כי המקור הוא משרד הבריאות עצמו: מי מלבד משרד הבריאות יודע כי “ד”ר תמר ישר צפויה לקבל זימון בקרוב?”

כיצד הידיעה השפיעה על ד”ר תמר ישר, אשר למדה מהעיתון כי היא “עתידה לקבל זימון בקרוב”? כיצד הידיעה השפיעה על רופאים אחרים שעדיין מוכנים להמליץ על קנאביס רפואי? לא פלא כי כיום, נותרו רק רופאים בודדים המוכנים ללכת “נגד הזרם” של משרד הבריאות ולאשר קנאביס רפואי… אך אל דאגה, גם אליהם עוד יגיעו אם אתם, שרי הממשלה, לא תעצרו אותם!

5. מחמירים עם החולים
היחידה לקנאביס רפואי פועלת בעיקר כדי להחמיר עם החולים! להלן נוסח הזמנה שהופץ לחברי ועדת ההתוויות על ידי היחידה לקנאביס רפואי:

מכובדי,
הריני להזכירכם, כי ישיבת פורום ועדת התוויות תתקיים, כמתוכנן,
בתאריך 12.6.2014 (יום חמישי) בשעה 13:00 .
הישיבה תתקיים באגף לשעת חרום (רח’ יגאל אלון 119 , תל-אביב)
להלן הנושאים שידונו בישיבה:
1. פיברומיאלגיה – דיון לאור תגובת האיגוד המקצועי.
2. גסטרו – דיון לאור תגובת האיגוד המקצועי.
3. עדכון נוהל 106:
הוספת דרישות נוספת לצורך קבלת/חידוש רישיון לקנביס רפואי (עפ”י בקשתו של דר’ דור).
הוספת דרישת “סיכום מידע רפואי מלא ועדכני” מרופא המשפחה , בנוסף להמלצת הרופא המומחה הממליץ
הוספת ההנחיות למעבר מטופלים בין ספק אחד לשני
הוספת ההנחיה בדבר החזרת רישיון מקור בכל מקרה בו יש שינוי ברישיון ( ספק, משנע, כתובת, וכ”ו )

השתתפותכם וחוות דעתכם המקצועית חשובה ביותר.
נא אשרו את השתתפותכם במייל חוזר.
בברכה,
קרין צ’ונין ,
מנהלת לשכה

אציין כי ישיבות הועדה סגורות בפני נציגי החולים / עיתונאים / חברי כנסת! לצד התקווה שאולי סוף סוף תתווסף לרשימה מחלת הפיברומיאלגיה, ישנו חשש כי יוחמרו הדרישות מחולי קרוהן (גסטרו). יתר הנושאים – כולם, ללא יוצא מן הכלל, הוספת דרישות והוספת הנחיות: כפי שאמרתי, שום הקלה!

6. “מאסר בית”

חולים רשאים ליטול את התרופה בביתם בלבד ובכך למעשה מוטל עליהם עונש “מאסר בית”. ע”פ תנאי הרישיון מותר לחולים לצרוך את התרופה בביתם בלבד. אם חולה נוסע לבקר את נכדיו בעיר אחרת או נוסע לחופשה ונוטל עימו את התרופה -הוא עובר על תנאי הרישיון ואין לו חסינות מפני מעצר משטרתי! מדוע חולים אחרים רשאים לקחת איתם את התרופה לכל מקום אליו ילכו אולם מטופלי קנאביס נאלצים להיות במעצר בית / עבריינים?

לסיכום:

מאז שיעל גרמן נכנסה לתפקיד לא חלה שום הקלה על חולים הזקוקים לקנאביס רפואי, מלבד הוספת מחלות הפרקינסון והטורט (המחלות היחידות אשר ניתן להראות בוידאו כיצד הקנאביס מועיל להן) לרשימת המחלות המזכות בטיפול – גם זאת נעשה רק בעקבות הלחץ הציבורי המסיבי שהופעל על השרה ולאחר הפגנת מחאה שנמשכה כחודשיים מול ביתה בהרצליה.

חולים במחלות אחרות, אשר את השפעת הקנאביס עליהן אי אפשר להמחיש בוידאו, עדיין נמצאים ‘מחוץ לרשימה’: קוליטיס, מיגרנות, אסטמה, אפילפסיה, גלאוקומה, פוסט טרואמה (כולל הלומי הקרב של צה”ל), פיברומיאלגיה, פסוריאזיס, דלקות פרקים ועוד (למרות המחקרים הרבים המוכיחים את תועלת הקנאביס לאותן מחלות ולמרות עדויות החולים עצמם, אשר התנסו בקנאביס באופן לא פורמלי).

באופן כללי, נראה כי הגישה המנחה את היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) היא: “קנאביס איננו תרופה מצילת חיים ולכן אין סיבה למהר ולאשר את המלצות הרופאים. החולים הללו סובלים במשך שנים, לא יקרה כלום אם יסבלו חודש-חודשיים נוספים. בין כה וכה מרבית החולים הם סטלנים מתחזים שמנצלים את המערכת כדי לקבל סמים ובכלל, המינון שהם מקבלים גבוה מידי. חייבים לעשות סדר בבלאגן”.

לתשומת ליבכם, דעת הציבור על הצעתו של חה”כ פייגלין, כפי שנרשמה בפורטל השירותים והמידע הממשלתי – 7841 בעד ההצעה, 362 נגד.

אתר שיתוף

מצבם של חולים שקיבלו רישיון ושל חולים הזקוקים לרישיון מעולם לא היה חמור וקשה יותר. נראה כי למרות הכוונות הטובות שלה, שרת הבריאות נתקלת בקשיים במימוש כוונותיה הטובות ולכן אני פונה אליכם, שרי הממשלה, ומבקש מכם לתמוך בהצעת החוק של חה”כ משה פייגלין.

אל נא תאפשרו את המשך ההתעללות בחולים!

בשבוע שעבר הדליק סנדק ג’וינט בכנסת בקריאה להקלה על הקנאביס בישראל – צפו כאן.

לחתימה על העצומה לחצו כאן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט