שיעור בחשבון: תשובה ליו”ר איגוד רופאי המשפחה

טעויות בסיסיות בחשבון, סילוף דברים, ציטוטים שגויים וחצאי אמיתות – כך מנסה יו”ר איגוד רופאי המשפחה להתנגח במגזין קנאביס וביתרונות הבריאותיים של הצמח.

בכנס מיוחד שנערך בתחילת השבוע ועסק בנושא הקנאביס, יצא פרופ’ שלמה וינקר, יו”ר איגוד רופאי המשפחה, כנגד מגזין קנאביס. הבוקר התכתבנו עם פרופ’ וינקר ולהלן תוצאות הדיון הקצר.

ביום א’ (29.12) נערך בירושלים כנס “קנאביס להמונים – בשורה או משגה חברתי?”.

שלמה וינקר
פרופ’ שלמה וינקר – יו”ר איגוד רופאי המשפחה בישראל (צילום: אלון רון)

הכנס נערך ב”משכנות” – המרכז לאתיקה בירושלים – והופק על ידי פרופ’ אבינועם רכס, מנהל תחום אתיקה ברפואה, יו”ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית ונשיא המכללה האקדמית לישראל ברמת גן.

במהלך הכנס נשא דברים גם יו”ר איגוד רופאי המשפחה בישראל, פרופ’ שלמה וינקר.

בהרצאתו (שאת המצגת שלה ניתן לראות כאן) טען וינקר כי מגזין קנאביס תומך בלגליזציה ולשם כך פועל לקידום הקנאביס הרפואי וכי המגזין, בפרסומיו, חוטא לאמת ומסלף את הנתונים.

מצגת קנאביס שלמה וינקר
“הם רק רוצים לעשן ירוק איכותי…”

וינקר הציג קטע מתוך הכתבה שפרסמנו וכותרתה “אחסון זרעים: שלושה דברים שזרעי קנאביס אוהבים” ובה הדגיש ציטוט שאמור היה לשכנע את הקהל שמדובר בחוסר תמימות בנוגע ליתרונות הקנאביס. משהו בסגנון “הם רק רוצים לעשן ירוק איכותי”.

הפוסל במומו פוסל

בהמשך המצגת ציטט פרופ’ וינקר את כותרת המחקר שנערך באונ’ הארווארד היוקרתית ומצא שקנאביס לא גורם לסכיזופרניה.

מצגת קנאביס שלמה וינקר
“מוכרים לנו ש…”

“מוכרים לנו שקנאביס לא גורם לסכיזופרניה,” כתב וינקר וטען כי כותרת הכתבה אינה מדוייקת ואינה מתאימה לנתוני המחקר. “הם מייפים את המציאות,” אמר בכנס.

כתגובה הוא הציג מחקר אחר שטוען שאכן ישנו קשר בין קנאביס לסכיזופרניה ובסיכומו כתב וינקר כי “החוקרים מסכמים ששימוש בקנאביס הוא גורם ברור להתפתחות של סכיזופרניה“.

מצגת קנאביס שלמה וינקר
ציטוט מדוייק…?

אז בדקנו מי בדיוק “מייפה את המציאות”. במחקר אותו ציטט וינקר בדרמטיות, התוצאות שהציגו החוקרים מעט שונות מאלו שהוצגו בכנס; וינקר אמנם ציטט כי “החוקרים מסכמים ששימוש בקנאביס הוא גורם ברור להתפתחות של סכיזופרניה”, אך מהסתכלות קצרה בתוצאות המחקר נראה שנכתב דווקא ש”…These results add to evidence that cannabis use may be a risk factor for psychosis liability” ובציטוט: “התוצאות מחזקות את העדויות לכך ששימוש בקנאביס [קבוע] עשוי להוות גורם סיכון מסויים לפסיכוזה.”

פנינו אל פרופ’ וינקר כדי לנסות ולהבין כיצד ייתכן שבו בזמן שהוא טוען שהמגזין “מייפה” את תוצאות המחקר, הוא עצמו עושה זאת תוך כדי ההסבר.

“מסקנות החוקרים במאמר מנוסחות בזהירות מדעית כמקובל בקהילה המדעית אולם פרשנותם המעשית (וכך מקובל להציג בהרצאות) היא כפי שאמרתי,” כתב וינקר ועידן מעט את דבריו מהכנס: “המאמר שאתם הבאתם שהוא נכון ומדויק אך מציג רק צד אחד של הנתונים באופן סלקטיבי.”

ואנו השבנו: “ייתכן ו”כך מקובל להציג בהרצאות” אבל כאשר מדובר בהרצאה שהנושא שלה והתמקדותך הוא עניין “סילוף הנתונים”, הרי שאינך יכול לסלף זאת בכזו גסות, תוך כדי שאתה בא בטענות על דברים דומים שאחרים עושים.”

בכדי לנסות ולהסביר לפרופ’ וינקר את הבסיס לטיעונינו כי קנאביס אינו גורם לסכיזופרניה, הצגנו עובדה פשוטה: בישראל יש קבוצת מיקוד זמינה של למעלה מ-12,000 מטופלים בקנאביס רפואי – מעשנים קבועים יומיומיים ובכמויות גדולות ביותר מהממוצע. על פי נתונים ממשרד הבריאות עצמו, בשנת 2010 דווח שחמישה מתוך 2700 מטופלים (חמישית אחוז) פיתחו התקפים פסיכוטיים (זמניים) וב-2011 הנתון עמד על 17 מתוך 7800 בלבד.

בתגובה טען וינקר כי “לגבי הנתונים שאתה מצטט… 17 אנשים שפיתחו התקפים פסיכוטיים (2.2%) אינו מספר קטן באופן מוחלט, וגם לא באופן יחסי. אני בטוח שה-FDA או רשות רגולטורית אחרת מעולם התרופות לא הייתה מאשרת את המשך השימוש בתרופה שזו תופעת לוואי שלה בשיעורים כאלה, או לפחות היתה מוסיפה אזהרה (black box) לצרכן,” כתב.”

אך האמת היא ש-17 מתוך 7,800 זה לא 2.2% אחוז אלא פחות מ-0.22% אחוז! מדובר בחמישית האחוז וה-FDA אישר ומאשר כל יום תרופות המסוכנות הרבה יותר – כאלו עם תופעות לוואי הורסות חיים וממכרות.

עוד הצגנו כי ד”ר מוטי משיח, סגן מנהל בי”ח אברבנאל לפגועי נפש, טוען בעצמו כי קנאביס לא גורם לסכיזופרניה.

פרופ’ וינקר השיב לטיעונינו, והפעם בעדינות: “לגבי האחוזים – אכן אתה צודק וטעיתי בחישוב השכיחות. לגבי הציטוטים שלכם, אמרתי שהציטוט הראשון נכון ומדויק, לגבי הציטוט השני – לא הצלחתי למצוא את המחקר המקורי.” (המחקר המקורי).

אותו “ציטוט שני” מתייחס לטענה נוספת שהציג הפרופ’ בכנס והיא שמחקר שהצגנו בשבוע שעבר ובו אישרו לראשונה רופאים את פוטנציאל הטיפול בסרטן בעזרת שמן הקנאביס של ריק סימפסון, חוטא גם הוא לאמת.

מצגת קנאביס שלמה וינקר
“מוכרים לנו…”

“מוכרים לנו שקנאביס מרפא סרטן,” כתב וינקר והפעם בחר לציין את המגזין “לטובה” כשהציג ציטוט מתוך המחקר ובו נכתב כי המטופלת מתה 11 שבועות לאחר תחילת הטיפול בקנאביס. עם זאת, הפרופ’ לא הדגיש את הקטע במאמר בו נכתב במפורש כי סיבת מותה של המטופלת היא אינה הקנאביס אלא דימום פנימי קשה שנגרם כתוצאה מהטיפול הכימותרפי שעבר קודם לכן. “המאמר השני שהבאתם שנושא כותרת מטעה ביחס להמשך הכתוב בו,” השיב לפנייתינו.

מצגת קנאביס שלמה וינקר
“המטופלת מתה…”

“מחקרים ועוד מחקרים ועוד מחקרים זה הפתרון,” סיכם וינקר, כאילו חסרים מחקרים… ואנו השבנו: “מחקרים ועוד מחקרים זה פתרון תיאורטי. בינתיים אנשים סובלים ומצליחים לקבל מזור אמיתי בדמות הקנאביס – צמח טבעי זול שניתן לגדל בחצר ושאינו גורם לנזק. החולים אינם מעוניינים להמתין למחקרים – שכנראה לא יגיעו מאחר ולא ניתן לרשום פטנט על הצמח ולכן לא “כלכלי” לממן מחקרים.”

“מדוע לא מספיקות ההוכחות שהוא אינו מזיק יותר מאקמול?” שאלנו, “מדוע לא מספיקות העדויות של אלפים? והכי חשוב – מדוע לקחת על עצמך את תפקיד זה שעומד כנגד הטיפול שרבים כל כך נהנים ממנו?”

לדברים אלו לא זכינו לקבל תשובה למעט: “ברור שאנו לא חושבים אותו הדבר על הטיפול בקנאביס רפואי.”

“לדעתי יש מקום לטיפול בקנאביס רפואי כאשר הוא ניתן לחולה הנכון, בזמן הנכון במשך ובמינון המתאימים,” סיכם פרופ’ וינקר. “אני עדיין חושב שלמרות חילוקי הדעות ביננו, לפחות בנושא הקנאביס הרפואי, לשנינו מטרה דומה והיא לתת טיפול טוב יותר לחולים.”

לסיום אנו רוצים לציין כי העניין כאן הוא לא אישי. מטרתינו היא להוות “קונטרה” לרשויות שנוהגות להציג מחקרים של צד אחד בלבד. איננו מסתירים את האג’נדה לשחרור הצמח ולהקלה על החולים ולא מתביישים בה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר