שיא בארה”ב: 64% בעד לגליזציה מלאה – לראשונה גם רוב רפובליקני

קונצנזוס בארה”ב בנוגע לשאלת חוקיות הקנאביס: רוב מוחלט מהציבור האמריקאי (64%) תומך בלגליזציה מלאה והסדרת שוק הקנאביס בדומה לשווקים אחרים. לראשונה ישנו גם רוב תומך בקרב ציבור המצביעים השמרני מהמפלגה הרפובליקנית (51%).

מזה קרוב לחמישים שנה שמכון הסקרים המוערך ‘גאלופ’ מפרסם את תוצאות סקר הלגליזציה השנתי שהוא עורך ברחבי ארה”ב, בו נשאלים האמריקאים מה דעתם על הסדרת שוק הקנאביס באופן חוקי בדומה למוצרים אחרים.

בשנת 2011 נמצא לראשונה רוב בקרב תושבי ארה”ב, כש-51% מהם הביעו תמיכה בלגליזציה. שנתיים לאחר מכן בשנת 2013 עלה המספר ל-58% תמיכה – וכך גם שנתיים לאחר מכן בשנת 2015.

השנה (2017) חוצה לראשונה גרף התמיכה את רף שישים האחוזים המהווה קו ברור ומוחלט – ומגיע לשיא של כל הזמנים.

סקר גאלופ לגליזציה קנאביס 2017
סקר ‘גאלופ’: לראשונה שיא חדש של 64% תמיכה בלגליזציה של קנאביס בארה”ב

על פי התוצאות החדשות 64% מהאמריקאים חושבים שקנאביס צריך להיות חוקי בכל ארה”ב, כשלראשונה בהיסטוריה נמצא רוב תומך בלגליזציה גם בקרב מצביעי המפלגה הרפובליקנית, מפלגתו של הנשיא דונלד טראמפ, הנחשבים לשמרנים בהרבה.

מנתוני הסקר החדש (PDF) עולה כי 51% ממצביעי המפלגה הרפובליקנית תומכים בלגליזציה – עלייה חדה לעומת השנה שעברה בה נמצאו בסקר זהה 42% תמיכה בלבד.

אחוז התמיכה בלגליזציה בקרב מצביעים עצמאיים (אשר לא משתייכים למפלגה מסוימת) הינו 67 ואחוז התמיכה בקרב הנסקרים מצביעי המפלגה הדמוקרטית עומד על 72.

לאחר ש-8 מדינות כבר אישרו לגליזציה מלאה בחוק – ברובן נפתחו החנויות ובחלקן הן תפתחנה בחודשים הקרובים – נראה ששאלת חוקיות הקנאביס היא כבר בגדר קונצנזוס מוחלט הזוכה להסכמה מכל צדי הקשת הפוליטית.

סקר גאלופ לגליזציה קנאביס 2017
לראשונה רוב רפובליקני בעד לגליזציה של קנאביס בארה”ב

“מסלול השינוי בדעתם של האמריקאים לגבי מריחואנה דומה לשינוי לגבי נישואים חד-מיניים במהלך העשורים האחרונים,” מסבירים עורכי המחקר. “בשני הנושאים, כרבע מהאוכלוסייה תמכה בלגליזציה בשנות התשעים המאוחרות וכעת 64% מהציבור תומך בהם.”

התמיכה בלגליזציה של קנאביס הגיעה כאמור לרוב של מעל חמישים אחוז בפעם הראשונה בשנת 2011, ממש לפני משאלי העם ההיסטוריים בקולורדו ובוושינגטון שהובילו ללגליזציה מלאה במדינות (States) בשנת 2012. מאז שש מדינות נוספות בארה”ב, לצד גם וושינגטון די.סי עיר הבירה, אישרו לגליזציה מלאה של קנאביס.

נכון להיום כ-20% מאוכלוסיית ארה”ב חיה במדינה (State) בה שימוש בקנאביס הוא חוקי לגמרי ומדינות אשר העבירו לגליזציה מתחילות לקצור את ההטבות של שינוי המדיניות כמו עלייה במספר מקומות העבודה והכנסות גבוהות ממיסים.

השינוי החד בתמיכה מצד הרפובליקנים הינו הממצא המשמעותי ביותר בסקר, אשר מגיע בזמן של חוסר וודאות על דרך הפעולה בה ינהג ממשל טראמפ החדש ובעיקר התובע הכללי, ג’ף סשנס, אשר מתנגד ללגליזציה ומכנה את הקנאביס ‘סם מסוכן’.

בסקר שנערך בישראל בסוף שנת 2015 נמצא כי 39% מהישראלים תומכים בלגליזציה מלאה. 55% מהציבור הביע אז תמיכה באי הפללה.

חדשות