טוען...

שופטת פסלה את תקנת נתניהו – מטופלים שוב לא רשאים לנהוג

בתחילת השנה פירסם משרד הבריאות תקנה חדשה המתירה למטופלי קנאביס רפואי לנהוג בתנאים מסויימים. למרות שראש הממשלה עצמו חתום על התקנה, המשטרה ממשיכה לשלול רישיונות נהיגה למטופלים. אתמול הגיע הדיון בנושא לבית המשפט שם הפתיעה השופטת בדרישתה החריגה ואף המליצה לעיתונים לפרסם תיקון לדיווח קודם. ערעור צפוי להיות מוגש.

שופטת בית משפט השלום לתעבורה בפתח תקווה, טל אוסטפלד נאוי, דחתה אתמול (ג’) את התקנה החדשה שפירסם ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו בתחילת השנה (מרץ 2018) ועיקרה הקלה למטופלי הקנאביס הרפואי בנושא היתר הנהיגה.

בנוסף בהחלטתה קבעה השופטת כי כל ערוצי התקשורת והעיתונים שדיווחו אודות התקנה החדשה – כולל ידיעות אחרונות, וואלה, הארץ ומגזין קנאביס – מומלץ שיפרסמו עדכון בו יובהר כי מדובר היה בטעות וכי התקנה כלל אינה בתוקף.

משמעות הדבר היא שמטופלי קנאביס רפואי שוב חוזרים להיות עבריינים בעל כורחם מעצם נהיגה ברכב. משרד הבריאות טרם הבהיר את הנושא לאור התפתחות הפרשה.

השופטת טל אוסטפלד נאוי וראש הממשלה בנימין נתניהו
“טוב היה אילו אתרי האינטרנט יפרסמו פרסו ם מתקן וידבקו בחוקי ם” – השופטת טל אוסטפלד נאוי פסלה את תקנת הקנאביס של ראש הממשלה

את ההחלטה קיבלה השופטת אוסטפלד במסגרת תיק שעיקרו פורסם לראשונה בשבוע שעבר כאן במגזין קנאביס, עת א’, מטופל קנאביס רפואי, נעצר ורשיון הנהיגה שלו נשלל באשמת נהיגה בהשפעת סמים.

א’, לוחם בסיירת לשעבר הסובל מנכות ומתפרנס כיום מנהיגה מקצועית, הסביר לשוטרים כי צרך קנאביס לפני יותר מ-6 שעות ואף עידכן אותם לגבי התקנה החדשה המתירה למטופלים לנהוג בחלוף 3 שעות ויותר מרגע עישון הקנאביס הרפואי.

טענותיו לא סייעו לו והשוטרים החליטו לשלול את רשיונו מיד. לדברי המשטרה, כפי שנמסרה למגזין קנאביס לאחר מעצרו של א’, רשיון הנהיגה שלו נשלל בגלל שהתקנה החדשה לטענתם לא באמת נכנסה לתוקפה (לרשומות).

בתקנה עצמה, שפורסמה כאמור בחתימתו של נתניהו בתחילת השנה, מובהר בכתב כי “תחילתן של תקנות אלה שלושים ימים מיום פרסומן”. בהודעה לעיתונות שפירסם דובר משרד הבריאות אייל בסון אף הודגש בשנית כי התקנות “צפויות להתפרסם בתוך מספר ימים”.

בהתאם כמעט כל ערוצי החדשות בישראל דיווחו על ההחלטה החדשה. בבית המשפט ציין סניגורו של המטופל, עו”ד יניב פרץ, את עובדות אלו בפני השופטת אוסטפלד, ואף הזכיר שוב שהן פורסמו פומבית על ידי משרד ממשלתי וכן בדיווחים בתקשורת.

בבית המשפט דרש עו”ד פרץ לבטל את פסילת רשיון הנהיגה של א’ בהתאם לתקנה, אך להפתעתו לא רק שהשופטת לא קיבלה את תקפות התקנה, היא גם צידדה בעמדת המשטרה והותירה את המטופל ללא רישיון נהיגה ולמעשה ללא היכולת להמשיך להתפרנס.

“התקנות הנ”ל לא פורסמו, כנדרש, בקובץ התקנות ואיני סבורה כי פרסו ם באתרי אינטרנט, מובילים ככל שיהיו, יכול להוות תחליף ראוי לכך,” קבעה. “טענתו של המבקש כי הדבר פורס ם על ידי דובר משרד ממשלתי כלשהו, אף היא לא הוכחה ואף א ם היתה מוכחת, הרי שגם בכך אין תחליף ראוי לפרסו ם בקובץ התקנות”.

בהחלטתה ציינה עוד השופטת את טענות המשטרה לפיהן א’, הסובל מפציעה ונכות, “התנדנד במבחן ההליכה על הקו, התנהגותו היתה רדומה, וריח של סם נדף מפיו”. טענות אלו הוכחשו על ידי עורך הדין שטען כי מדובר בהאשמות שהמשטרה העלתה ברגע האחרון וכי הן לא צוינו בחקירתו של א’ בתחנה.

אך השופטת אוסטפלד לא הסתפקה בכך וקבעה בנוסף, באופן חריג, כי על כל ערוצי התקשורת לפרסם התנצלות ועדכון בדבר אי תקפותה של התקנה של נתניהו.

“בשולי ההחלטה אציין כי טוב היה אילו אתרי האינטרנט שפרסמו את הפרסומי ם לה ם טוען המבקש, יפרסמו פרסו ם מתקן וידבקו בחוקי ם ובתקנות הקיימים,” קבעה, אך ממשרד הבריאות ודוברו, שמלכתחילה היו אלו שהפיצו את הידיעה לתקשורת ולציבור, לא דרשה השופטת דבר.

איתן כבריאן יניב פרץ
מתכוונים לערער על החלטת השופטת. עורכי דינו של א’, איתן כבריאן ויניב פרץ

בעקבות החלטת השופטת מתכוון עו”ד פרץ להגיש כעת ערעור.

לאור ההחלטה נראה שלפחות בינתיים עדיף למטופלי קנאביס רפואי שנעצרים בחשד לנהיגה בהשפעת קנאביס לא להודות בשימוש בקנאביס גם אם נעשה 3 שעות לפני הנהיגה.

כזכור פרסום הידיעה אודות שלילת רשיונו של א’ במגזין קנאביס בשבוע שעבר הובילה את המשטרה לפרסם דיווח לפיו היא תתעקש על איסור הנהיגה למטופלים אך תפעל להקלה מסוג אחר עבורם, בדמות נסיעות חינם בתחבורה ציבורית.

דובר משרד הבריאות אייל בסון סירב להגיב לידיעה.
דוברות לשכת ראש הממשלה טרם מסרה תגובתה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר