שוחרר ללא הרשעה ‎צעיר שגידל 9 צמחי קנאביס בביתו

תושב מטולה נתפס עם 9 צמחי קנאביס ו-19 זרעי קנאביס בביתו. הפרקליטות דרשה עונש של 8 חודשי מאסר בפועל, אבל השופט שיחררו ללא הרשעה. 'הותרת הרשעתו של הנאשם עלולה לפגוע בתעסוקתו' קבע.

ע’, בן 32 תושב מטולה, נעצר בתחילת השנה לאחר שבחיפוש שנערך בדירה שכורה בבעלותו נתפסו שתילי וזרעי קנאביס לצד ציוד גידול ודישון.

במהלך החיפוש נמצאו בסך הכל 9 צמחי קנאביס ו-19 זרעי קנאביס, וכמו כן על מתקן ייבוש בדירה נמצאו צמחי קנאביס בייבוש במשקל 3.75 ק”ג.

בדיון שנערך מיד עם מעצרו הודה ע’ בעובדות כתב האישום והורשע, אך הסניגורית, עו”ד גליל שפיגל, עתרה בבקשה להפנותו לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר שייבחן האם ניתן לבטל את ההרשעה.

עו”ד רומיאו חורי, שייצג את הפרקליטות, דרש הרשעה ועונש של 8 חודשי מאסר בפועל לפחות, אך לא התנגד לעריכת תסקיר שירות המבחן.

בתסקיר ציין שירות המבחן כי ע’ הוא אדם נורמטיבי, ללא רקע פלילי כלשהו, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה שהחל בלימודים לתואר שני שנעצרו בעקבות מעצרו בגין תיק זה

עוד עלה כי הוא עבד בתחום החינוך ובמכתבי המלצה שהציג נכתב כי מדובר באדם ערכי, אחראי, בעל מוסר עבודה גבוה המשמש מודל לחניכיו. כיום הוא עובד כשכיר בעסק עצמאי של אחותו בתחום הייבוא.

בעדויותיו סיפר ע’ על חוויה פוסט טראומתית שחווה במהלך טיול בחו”ל כשבניין בו שהה התמוטט בעקבות רעידת אדמה. “החרדות וקשיי השינה הפכו לקשים ותכופים ועקב כך העמיק את השימוש בקנאביס,” נכתב.

ע’ טען כי גידל את הקנאביס לשימושו האישי בלבד וזאת במטרה שלא להתרועע עם גורמים שוליים וכן בשל העלות הגבוהה של הקנאביס בשוק השחור.

הוא נשלח לטיפול ביחידה העירונית לנפגעי סמים “בית חוסן” אותו סיים לאחר 9 חודשים. הוא הגיע לכל הפגישות, שיתף פעולה באופן מלא ולקח אחריות על מעשיו.

הוא הביע חרטה על מעשיו, נמנע משימוש נוסף בקנאביס ובבדיקות שתן נמצא נקי משרידי קנאביס בגופו, ולפיכך המליץ שירות המבחן על הטלת ענישה שיקומית במקום הרשעה פלילית.

בפסק הדין קבע השופט מורן מרגלית מבימ”ש השלום בקריית שמונה כי הוא מאמץ את המלצת שירות המבחן לבטל את הרשעתו של הנאשם.

“ברי כי הותרת הרשעתו של הנאשם בדין עלולה לפגוע בתעסוקתו, לכל הפחות במשרות ממשלתיות ובמיוחד במערכת החינוך,” כתב השופט מרגלית. “אני ער לעובדה כי מדובר בכמות סמים לא מבוטלת ואולם מנסיבות העניין מצאתי להימנע מהרשעתו”.

השופט מורן מרגלית
השופט מורן מרגלית

השופט מרגלית ביטל לפיכך את הרשעתו של ע’ והטיל עליו צו מבחן לתקופה של שנה וחצי במהלכה ימשיך את הטיפול ב”בית חוסן” תחת פיקוח, לצד עונש עבודות של”צ בהיקף של 300 שעות.

השופט מורן מרגלית גם שיחרר לפני מספר חודשים ללא הרשעה צעיר שנתפס מגדל 5 שתילי קנאביס בביתו וכן הטיל לפני כשנתיים קנס בלבד על צעיר שנתפס עם עציץ קנאביס אחד בחצר. בשנה שעברה קבע השופט מרגלית לגבי צעיר שנתפס עם 25 שקיות קנאביס רפואי כי “זה לא סמים – זו תרופה ללא מרשם”.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי