טוען...

שווייץ מרחיבה את ענף הקנאביס הרפואי: מאוגוסט קנאביס במרשם

בקרוב קנאביס שוויצרי בישראל? ממשלת שווייץ אישרה את הרחבת השימוש בקנאביס רפואי כך שרופאים יוכלו לנפק מרשמים לפי חוות דעתם המקצועית ללא צורך ברישיון ממשרד הבריאות. מדובר בבשורה גם למטופלים הישראלים שיהנו מייבוא וגם ליצרנים הישראלים שירוויחו יעד נוסף ליצוא

ממשלת שווייץ קבעה כי רופאים במדינה יוכלו לרשום למטופלים מרשמים לשימוש בקנאביס, וזאת ללא צורך באישור או רישיון ממשלתי כלשהו ורק על בסיס עמדתם המקצועית של הרופאים, בדומה לאופן ניפוק מרשמים לתרופות אחרות.

התיקון החדש לחוק הסמים, שכולל גם הקמת ענף גידול, ייצור, שיווק ויצוא של קנאביס למטרות רפואיות, אושר ביום רביעי בשבוע שעבר באופן רשמי ועתיד להיכנס לתוקף החל מעוד כחודש, 1 באוגוסט 2022.

מדובר בצעד שצפוי להרחיב משמעותית את שוק הקנאביס השוויצרי, שפעל עד כה במודל רישיונות ממשרד הבריאות, כמו בישראל, אך בעיקר לחולים בסרטן וטרשת נפוצה.

קצב ניפוק הרישיונות עמד עד כה בשווייץ על כ-3,000 בשנה בלבד, בין היתר מכיוון שרשימת ההתוויות המזכות ברישיון לא היתה רחבה, וכן בגלל שההליך הביורוקרטי ארוך ומורכב, ומכיוון שהקנאביס בשווייץ די נגיש גם באופן לא-חוקי.

“כדי לאפשר את השימוש בקנאביס למטרות רפואיות, הוסר הסעיף האוסר זאת כיום מחוק הסמים,” דווח. “ההחלטה האם לרשום שימוש בקנאביס תיעשה בין הרופא לחולה. שימוש בקנאביס למטרות פנאי ימשיך להיות אסור.”

בשורה לעוסקים השווייצרים, וגם למטופלים ולעוסקים בישראל

לא מדובר כאמור בלגליזציה, אבל הגדלת מספר המטופלים בקנאביס צפויה להשפיע לטובה על העוסקים המקומיים בענף – חברות הייצור, היבואנים ובתי המרקחת – שיוכלו להגדיל את הפעילות, כולל יצוא לחו”ל, ובהתאם את הרווחים.

מזווית ישראלית, זו בשורה גם למטופלים כאן שיוכלו להנות מקנאביס תוצרת שווייץ, וגם לעוסקים הישראלים שיוכלו לייצא קנאביס אל שווייץ, כפי שהם עושים כיום בעיקר לגרמניהלאנגליה ולאוסטרליה.

הבשורה הזאת משוויץ מגיעה כשבוע אחרי בשורה דומה מספרד, שם הממשלה אישרה גם כן הקמה של ענף קנאביס רפואי מוסדר במסגרתו צפויים החל מינואר 2023 להימכר מוצרי קנאביס בבתי מרקחת בכל רחבי המדינה.

מודל “קנאביס במרשם רופא” עלה בסוף השבוע האחרון גם בישראל עת הוגשה טיוטת תקנת “קנאביס במרשם רופא”. עם זאת, עקב פיזור צפוי של הכנסת והליכה לבחירות, הסיכוי שהיוזמה תצא לפועל אינו גבוה בשלב זה.

כאמור חוקי הקנאביס בשווייץ די מתירניים כבר היום לאחר שכבר לפני כעשור אישרה ממשלת שווייץ אי-הפללה של החזקת עד 10 גרם קנאביס לשימוש עצמי. מי שנתפס עם קנאביס בכמות כזו בשווייץ נענש בקנס 100 פרנק (כ-350 ש”ח).

כמו כן, שוייץ מאפשרת ייצור, שיווק והחזקה של “קנאביס לייט” המכיל עד 1% THC באופן חופשי לגמרי. בהתאם, בקיוסקים ברחבי המדינה נמכרות סיגריות המכילות עד 1% THC ומגוון רחב של מה שמכונה מוצרי CBD למיניהם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר