שוב פעוטה “בלעה מריחואנה” – שוב לא קרה לה כלום

ביממה האחרונה לא ניתן להתחמק מכותרות אודות פעוטה בת שנה וחצי שאושפזה בבית החולים ‘שערי צדק’ בירושלים במצב בינוני לכאורה, לאחר שאיבדה הכרתה בגלל מריחואנה. כעת מסתבר שאת ה’בינוני’ המציאה התקשורת ואת ההכרה התינוקת לא איבדה.

במהלך השנתיים האחרונות מתו תינוקות מבליעת חול, מבליעת גולה, מבליעת מזון, מבליעת סוכריה ומבליעת בורג.

על מרבית דיווחים אלו – הנוגעים לתינוקות שמתו כתוצאה מבליעה של חומר כלשהו בטעות – סביר להניח שמרבית הציבור הישראלי כלל לא שמע.

אך במקרה בו יש אפילו רק חשד ראשוני שתינוקת בלעה מריחואנה או חשיש – גם אם לא מתה – כמעט ולא ניתן להתחמק מכותרות מכל עבר – ברשת, בטלוויזיה וברדיו.

כך היה לפני מספר שבועות כשעיתון מקומי באשדוד פירסם הודעה על תינוק שנפגע לאחר שבלע קנאביס. לאחר בדיקה של מגזין קנאביס הסתבר שלא היו דברים מעולם וכל הדיווח היה פרי מוחו הקודח של הכתב המקומי.

אתמול (ג’) זה קרה שוב, כשכותרות העיתונים דיווחו על פעוטה בת שנה וחצי שאושפזה בבית החולים ‘שערי צדק’ בירושלים, לאחר שאמה זיהתה בבוקר שהיא קמה מעורפלת ולקחה אותה לקופת החולים המקומית.

בערוץ 10 למשל דיווחה ‘ראש דסק הבריאות’ הילה אלפרט כי “סם מריחואנה נמצא בגופה של פעוטה – מצבה בינוני”, וכך עוד קודם באתרים נוספים שציינו כי התינוקת “איבדה את הכרתה” ואושפזה “במצב בינוני”. בערוץ 20 תיארו את המקרה כ”טרגדיה בירושלים”.

אך מבדיקה שערכנו בשעות האחרונות מסתבר שהדיווח על הגדרת מצבה של התינוקת כ’בינוני’ נוצר ככל הנראה על ידי העיתונאים בלבד.

את ההודעה הראשונה לתקשורת פרסמה דוברות בי”ח ‘שערי צדק’ שמסרה כי “פעוטה בת שנה וחצי פונתה בשעות הצהריים למיון שערי צדק עם חשד לסם בגופה” וכי “התינוקת ללא הכרה ומנוטרת.”

את ההגדרה “ללא הכרה” שינתה לפני שעה קלה דוברת בית החולים בשיחה עם כתב המגזין, ותיקנה את הדיווח לכך שהתינוקת היתה רק ‘עם פגיעה משמעותית בהכרתה’, אך לא ‘ללא הכרה’. “מעולם לא דיווחתי שהתינוקת במצב בינוני,” הבהירה בנוסף.

גם הודעת המשטרה לתקשורת, שבאה בסמוך להודעת בית החולים, כלל לא ציינה את מצבה הרפואי של התינוקת. “מהחקירה עולה כי האם הבחינה בבוקר כי הפעוטה מתקשה להתעורר ולקחה אותה למרפאה קרובה משם פונתה לבית החולים שבבדיקות שביצעו נמצאו שרידי סם בגופה,” נמסר רק.

אם התינוקת, שבעצמה הביאה את בתה לקופת החולים לאחר שבתה התעוררה ‘מעורפלת’ לדבריה, נעצרה יחד עם בעלה לאחר פשיטת משטרה על ביתה.

בחיפוש בבית לא נמצאה ראייה לשימוש או החזקת קנאביס, וכך גם מדגיש עו”ד יהודה שושן, סניגורה של האם, עמו שוחחנו הבוקר.

“יכול להיות שהתינוקת, שהיתה בלילה למטה בגינה, בלעה חתיכת חשיש בטעות,” מסביר עו”ד שושן, אך מדגיש גם הוא שהתינוקת לא איבדה הכרה ולא היתה במצב בינוני וכי הכותרות בעיתונים היו מוגזמות.

“התינוקת היתה במצב קל מאוד וכבר חזרה לתפקוד מלא, ברגעים אלו משחררים אותה מבית החולים,” הוסיף. “התינוקת לא היתה ללא הכרה, אלא רק מעט מעורפלת.”

כעבור מספר שעות פרסמו בית החולים והמשטרה הודעות לפיהן מצבה של התינוקת השתפר והיא חזרה לבריאות תקינה ומלאה.

עובדות אלו לא מנעו למשל מתחנת הרדיו הצבאית ‘גלגלצ‘ לדווח על “תינוקת שהורעלה ממריחואנה” ועל “עלייה בולטת באחוזי ההרעלות של תינוקות ממריחואנה ב3-4 שנים האחרונות” – זאת למרות שלא נרשמה כל עלייה כזו.

פנינו לגלגל”צ כדי לקבל מידע אודות ה”עלייה באחוזי ההרעלות ממריחואנה” אך עד כה טרם נתקבלה תשובה בעניין זה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר