רשמית: האו”ם אישר את רפורמת המלחמה בסמים

היסטוריה: אחרי יותר מ-50 שנה של מדיניות מלחמה נגד צרכני הסמים בעולם, אישרו לפני שעה קלה נציגי המדינות החברות באו”ם בהצבעה את המסמך הקורא לשינוי מדיניות “המלחמה בסמים” ומעבר מגישת הפללה לגישת חינוך, טיפול ושיקום. ח”כ תמר זנדברג מדווחת מהעצרת בניו יורק. ברשות למלחמה בסמים מברכים גם כן.

האו״ם הכריז על שינוי כיוון היסטורי במדיניות הסמים: פחות דגש על הפללה ואכיפה, יותר דגש על בריאות הציבור, טיפול רפואי וזכויות אדם. מהעצרת הכללית לכנסת נעקוב ונוודא שגם ישראל תהיה חלק מהשינוי

Geplaatst door ‎Tamar Zandberg תמר זנדברג‎ op Dinsdag 19 april 2016

העצרת הכללית של האו”ם התכנסה הבוקר (ד’) לראשונה מאז 1998 בכדי לדון במדיניות הסמים העולמית, וקיבלה החלטה היסטורית שמהווה סמן דרך חשוב לקראת תיקון חוקי הסמים בעולם כולו.

כזכור בתחילה פורסמו טיוטות ראשוניות בהן הובהר בבירור כי האו”ם יכריז על מדיניות אי הפללה כנגד צרכני הקנאביס שתוטמע עד שנת 2019, אך לבסוף כפי שחשפנו לראשונה כאן הוחלט למתן מעט את המסר הנוקב ולקרוא ל”שינוי גישה” בלבד.

למרות שהמונח “אי הפללה” הוצא לחלוטין מהטקסט, המדיניות החדשה קוראת בפירוש “לפיתוח, שכלול ויישום של מדיניות ואמצעים נוספים מלבד הרשעה בפלילים וענישה” ומייצגת למעשה את הגישה של רבות מהמדינות המתקדמות במערב (למעט ישראל), שנקטו כבר מזמן בגישה מתירנית יותר ומקלה על צרכני הסמים בכלל והקנאביס בפרט.

1,000 מנהיגים, נשיאי מדינות לשעבר, אישי תרבות ופוליטיקאים מכל העולם חתמו בשבועות האחרונים על מכתב פנייה רשמי למזכ”ל האו”ם באן-קי-מון בדרישה שיקדם את שינוי חוקי הסמים. בימים האחרונים הצטרפו גם המועמדים לנשיאות ארה”ב ברני סנדרס והילרי קלינטון וחתמו גם הם על המסמך רשמית.

אישה מחזיקה שלט "תנו לנו עבודות, לא כלא"

טיוטת המכתב למזכ”ל נשלחה גם לחברי הכנסת הישראלים, לשרים, לבכירי משטרה לשעבר, לרב הראשי, לנשיא המדינה, לראש הממשלה ועוד, אך מלבד ח”כ תמר זנדברג, ח”כ שרן השכל, פרופ’ אסא כשר ומר ירון לונדון – איש לא חתם על המסמך.

ח”כ תמר זנדברג, הנציגה הרשמית של ישראל בכנס, מדווחת כעת מתוך הועדה כי הנציג של אורוגוואי קרא לאי הפללה וזכה למחיאות כפיים סוערות מהקהל, ושנציגים של נורוויה וג׳מייקה קראו להכנסת המונח Harm Reduction (צמצום נזקים) ללקסיקון.

תמר זנדברג ונציגי ישראל בעצרת הכללית של האו"ם - ועידת הסמים - UNGASS 2016

כפי שפרסמנו נציגי מדינות ערב התנגדו לקריאה של מדינות המערב לביטול מוחלט של עונשי מוות על עבירות סמים, אך הנציג של אינדונזיה הסביר על דוכן הועידה כי זו צורה של עשיית צדק. בעקבות דבריו הוא זכה למחאה מהקהל.

כפי שהיה צפוי הנייר אומץ ואושר ברוב גדול.

“המלחמה בסמים הוכרזה כבר ככשלון,” אומרת ח”כ זנדברג. “אני מאוד מקווה שישראל תצטרף למגמה העולמית ותפנים את המסר ושהמאבק שלנו ללגליזציה שרואה במיליון צרכני קנאביס אנשים נורמטיביים שמופללים שלא בצדק, יעלה בקנה אחד עם השינוי העולמי.”

מהרשות למלחמה בסמים נמסר כי “הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהולהיתה שותפה לניסוחו של המסמך ותומכת תמיכה מלאה באישורו וביישומו”.

מחר (20 באפריל) ייערכו דיונים והרצאות במגוון נושאים בתחום מדיניות הסמים, שיעסקו בין השאר בהצלחה האדירה של מדיניות אי ההפללה שהונהגה בפורטוגל וצ’כיה והובילה לתוצאות חיוביות.

המסמך המלא:

https://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/un-10-04-16.pdf

כעת נותר רק לראות תוך כמה זמן תיאמץ ממשלת ישראל את תיקון המדיניות. על פי הערכות ייתכן שכבר השנה (2016) תוכרז הקלה על צרכני הקנאביס לכל הפחות, גם אם לא במודל של “אי הפללה”, לכל הפחות “אי אכיפה” – כלומר השוטרים יונחו שלא לעסוק בנושא והמשטרה תחדול מלהגיש כתבי אישום על עבירות מינוריות. הנושא נמצא כעת בדיונים גם בלשכתו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט