טוען...

“רשלנות פושעת”: עמותת הקנאביס תוקפת את משרד הבריאות בבג”ץ

עמותת הקנאביס הרפואי תוקפת במילים קשות את משרד הבריאות וטוענת כי הוא מונע מחברות הקנאביס ליישם את החלטת בג"ץ. בכך לטענתן נמנע טיפול רפואי באלפי חולים ובהתאם הן דורשות להטיל סנקציות של ביזיון בית המשפט נגד משרד הבריאות ובכיריו.

פרסום ראשון: בתגובה שהגישה עמותת הקנאביס הרפואי לבג”ץ היום (ב’) דורשות עו”ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי מבג”ץ להטיל סנקציות ביזיון בית המשפט נגד משרד הבריאות, נגד סמנכ”ל משה”ב פרופ’ איתמר גרוטו ונגד מנהל היק”ר יובל לנדשפט, וכן נגד חברת “בזלת” – זאת בעקבות תגובות שנתנו בשבוע האחרון החברות.

בנוסף מבקשות העותרות מבג”ץ להבהיר את החלטתם לפיה יש להאריך רק רשיונות מטופלים שפגו תוקף עד 31.7.19, ולקבוע כי גם מטופלים שרשיונם פג עד 31.12.19 יוארכו עד 31.3.20 בהתאם להחלטות הקודמות, “זאת כדי למנוע אפליה בין המטופלים ולאור מצוקת המלאים,” נכתב.

את דרישתן הראשונה לקבוע ביזיון בימ”ש נגד משרד הבריאות מבססות העותרות על התשובה לבג”ץ שנתנו החברות “קנדוק” ו-“IMC” ונחשפה גם היא במגזין קנאביס. שתי החברות טענו כזכור בשבוע שעבר כי הן מעוניינות לחזור למכור קנאביס במחירים זולים (370 ש”ח) אך משה”ב אוסר עליהן לייצר במתכונת הישנה.

“אין ספק כי משרד הבריאות שהינו משרד ממשלתי הכפוף להחלטות בג”ץ לא רק שאינו דואג לאכוף את הצו השיפוטי אלא הוא אף מונע את קיונו ובכך מותירו כאות מתה וכדיו שחור על פיסת נייר חסרת משמעות,” הן טוענות. “איו בעיני העותרת כל מנוס אלא להטיל על משרד הבריאות ומנהל היק”ר סנקציות בהתאם לפקודת ביזיון ביהמ”ש.”

לדבריהן מטרת הטלת צו ביזיון ביהמ”ש היא “כדי להפסיק את הפגיעה ברצף הטיפולי שהתנהלות משרד הבריאות ממיטה על אלפי חולים קשים באופן המנוגד לחוק זכויות החולה ולהלכות פסוקות”. כמו כן נטען כי “פרופ’ גרוטו ומגר’ יובל לנדשפט הפרו את הצו המחייב ומונעים מהחברות לקיים את הצו ובכך דה פקטו מסכלים את הצו באופן ממשי”.

העותרות טוענות כי האיסור עליו הודיע משרד הבריאות מלייצר קנאביס במתכונת האסדרה הישנה מונע מכירתו במחירים הנמוכים כפי שביקשו השופטים, וכן כי האיסור על החברות לשוב להפעיל את מוקד החלוקה בביח אברבנאל לא מאפשר אף הוא לחברות לשוב לספק קנאביס בתנאי האסדרה הישנה כפי שקבעו השופטים.

“משרד הבריאות מותיר את הטיפול הרחק מהישג ידם של רבים מן המטופלים ווזאת החודש השלישי ברציפות – דבר שמסב נזקים ומעמיד את משרד הבריאות במצב מביך של רשלנות פושעת ומחדל חמור בתולדות ההיסטוריה של מדינת ישראל,” כתבו עוד. “משרד הבריאות, שאמור להגן על בריאותם של החולים, מפקיר אותם ופוגע ברצף הטיפולי שלהם ובאיזונם הרפואי”.

בתגובה לבג”ץ סוקרות העותרות גם את הסטטוס הנוכחי בו פועלות כלל חברות הקנאביס לאחר 15.12 – המועד בו נקבע כי עליהן לשוב לפעילות במתכונת הישנה. כפי שנחשף אתמול מבדיקת מגזין קנאביס חלק מהחברות אמנם חזרו לכאורה לפעילות, אך מספקות מלאי מצומצם מאוד וכמעט ובלתי מושגות במוקדים הטלפוניים שלהן.

“נכון לעת זו רובם של המטופלים אינו מצליח לקבל מענה וזאת בשל היעדר כח אדם מספק וזמני המתנה ממושכים עד כדי היער זמינות בכלל,” נכתב. “רובם של המטופלים התלויים במוצריהם של ‘בטר’ ושל ‘שיח’ המסופקים באמצעות ‘פנאקסיה’ טרם הצליחו להגיע לכדי אפשרות לרוכשו במסגרת האסדרה הישנה ועודם נותרים בלעדיו”.

“מטופלים אשר כן הצליחו ליצור קשר עם חברת פנאקסיה מדווחים על זמינותם של שני מוצרים בלבד מכל אחת מהספקיות מתוך עשרות מוצרים שונים שנהגו להציע במסגרת האסדרה הישנה,” פירטו עוד. “בשל סירוביו של משרד הבריאות להשיב את תנאי האסדרה הישנה על כנם מרכז החלוקה הפרונטלי בבי”ח אברבנאל טרם שב לפעילות”.

לגבי חברת “בזלת” טוענות העותרות כי החברה, לפי תשובתה לבג”ץ שפורסמה אתמול, “מתירה לעצמה להמשיך ולמנוע את אספקת הטיפול באמצעותה במסגרת האסדרה הישנה תוך הפרת צו הביניים, כפי שעולה מהקלטות וצילומי מסך, כל זאת באין מפריע ומבלי שמשרד הבריאות נוקף כל אצבע לכוף אותה לעמוד בצו המחייב שיצא תחת כבוד בית המשפט בעתירה זו”.

לקראת סיום התגובה מוזכר גם הדיווח הבוקר אודות סגירת פעילותה הצפויה של חברת “טבע אדיר”, אחת משמונה החוות הותיקות הפעילות מזה כעשור בענף. לטענתן “עצם העובדה שחברה אשר פעלה באין מפריע משך עשור במסגרת האסדרה הישנה מוצאת את עצמה במצב זה ערב האסדרה החדשה לבדו אומר דרשני”.

“משרד הבריאות דואג להותיר את ‘המחסור המלאכותי’ שיצר בעצמו ובמתכוון באספקת הטיפול במסגרת האסדרה הישנה,” סיכמו, “זאת על ידי כך שאינו מורה על השבת מלאי מוצרי האסדרה הישנה שניתב אל בתי המרקחת בחזרה לאפיקי המכירה באסדרה הישנה אליה נועדו מלכתחילה וכפועל יוצא מפנם לבתי המרקחת”.

בסוף התגובה תוקפות העותרות גם את טענת משרד הבריאות על מסוכנות לכאורה של מוצרי הקנאביס מהאסדרה הישנה, אותם כינה בתגובתו לבג”ץ בתור “מוצרים נחותים”. “תמוהות ביותר טענות משה”ב בהינתן כי טיפול זה סופק וניתן לעשרות אלפי מטופלים בכל עת משך זה 15 שנה ובהשגחת משרד הבריאות שפיקח עליו”. לדבריהן “מעולם לא נעשה שום ‘ריקול’ למוצרי קנאביס מהאסדרה הישנה”.

בסיכום, בתמצית, מבקשות העותרת מבג”ץ:

  1. להשיב את כל פעילות החברות לאסדרה הישנה, כולל ייצור, אריזה ושינוע במתכונת הישנה, הזולה יותר, שתאפשר מכירת המוצרים ב-370 ש”ח.
  2. להוסיף 74 ימים לתאריך הסופי הזמני 31.3.20, זאת מכיוון לאחר שמשה”ב טען כזכור שלא הבין את ההנחיה ובכך דחה את הפעלתה.
  3. להורות על פתיחתו מחדש של מוקד החלוקה הפרונטלי בבי”ח אברבנאל.
  4. להחיל את הנחיות בג”ץ גם על מטופלים שרישיון הקנאביס הרפואי שלהם פג לאחר 31.7.19 ולהאריך הרישיונות לכלל המטופלים עד 31.3.20.
  5. להטיל צו ביזיון בית המשפט נגד משרד הבריאות, מנהליה גרוטו ולנדשפט, ונגד חברת “בזלת”.

משרד הבריאות מסר לפני שעה קלה תגובה לפנייה זו של העותרת כמו גם לדרישות החברות לחזור לאסדרה הישנה. בתשובה מציע המשרד מחירון חדש, זמני, למוצרי הקנאביס בבתי המרקחת – כל הפרטים כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר