רפורמת הקנאביס הרפואי: בשורה אמיתית או פגיעה בחולים?

אם תאושר רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה יעלה מחיר התרופה לחולים עד 2,000 ש”ח לחודש – כך קובע מומחה לכלכלה המתנגד לתכנית. האם אנחנו בדרך לפסילת זנים, ייבוא מחו”ל ועליית מחיר התרופה – או לבשורה אמיתית שתביא לשוק קנאביס חופשי עם מבחר מוצרים?

פרסום תכנית הקנאביס הרפואי החדשה של שר הבריאות ליצמן עלתה לכותרות כבשורה על הרחבת מספר המגדלים והמטופלים בישראל. עם זאת, בין אלו שקראו את פרטי התכנית יש כאלו החוששים כי משרד הבריאות מפרק למעשה את ענף הקנאביס הרפואי כפי שקיים היום ומותיר לעצמו את האפשרות למסד מונופול על כל שלב בשרשרת הייצור וההפצה.

הממשלה נתנה לציבור את האפשרות להגיב לנושא ולהעלות את הטענות עד ל-5.2, ומחר (ד’) ייערך בכנסת דיון מיוחד משולב של שתי ועדות – הסמים והבריאות – במטרה להעלות את הקשיים והבעיות בהסדרה. רגע לפני כן, הנה עיקר הטענות.

בדרך לעוד מונופול יקר?

בעוד שהכותרות הכריזו על הרחבת מספר המגדלים המורשים, בפועל נכתב במסמך הרשמי כי במידה ולא יהיה צורך כלכלי במגדלים רבים, תיקבענה “מכסות גידול או הגבלות אחרות על מספר העוסקים”.

עוד נכתב במפורש כי המשרד יעדיף ייבוא של קנאביס מחו”ל על פני גידולו בישראל וכי ייצוא יאושר רק לאחר השלמת התכנית כולה ורק לאחר החלטת ממשלה בנושא. בנוסף תהיה עדיפות לחלוקת שמן קנאביס על פני פרחים – קביעה המנוגדת למחקרים שמצאו את חשיבותו של “אפקט הפמליה” שיש לקנאביס ורכיביו בצורתו הטבעית ולא קיים בצורות אחרות.

חשש נוסף שעולה מהרפורמה החדשה הוא פסילתם של כ-90% מזני הקנאביס הנמצאים בשימוש היום – שמשמעותה השמדה של כל הידע והנסיון שנצברו בזנים מיוחדים שפותחו. מנגד טוענים גורמים במשרד הבריאות כי לא יבצעו גריסה וערבוב של הקנאביס וניתן יהיה עדיין לבחור מתוך רשימת הזנים הרפואיים, כמו היום, במידה ויתאימו לתנאים החדשים.

אבל אולי הבעיה הגדולה ביותר על הפרק היא עלות התרופה לחולים, שכיום משלמים 370 ש”ח בחודש בלבד ויאלצו לשלם עד פי 5 ו-6, כך לפחות לדבריו של ד”ר דן דבוסקין, מומחה לכלכלה חקלאית בעל 40 שנות ניסיון בפיתוח חקלאי בארץ ובעולם, המלווה את ענף הקנאביס הרפואי מזה מספר שנים.

דן דבוסקין
ד”ר דן דבוסקין – כלכלן חקלאי: “מחיר הקנאביס הרפואי יעלה עד פי 6”

“הם יחזיקו בכל הידע הגנטי וימכרו את הייחורים לחוות הגידול,” מסביר דבוסקין, “המחיר הסופי לחולה יעלה מן הסתם בהתאם.”

עד 2,000 ש”ח לחודש?

“אם היום קנאביס רפואי עולה למטופל בממוצע 11.5 ש”ח לגרם, ההערכה היא שהמחיר אחרי הרפורמה יגיע גם עד 60 ש”ח לגרם ויותר – פי 5 או 6 יותר,” אומר ד”ר דבוסקין. “העלות הממוצעת לחודש למטופל עלולה להגיע עד 1920 ש”ח במקום 370 כפי שמשלמים כיום.”

ד”ר דבוסקין מסביר כי הסיבה לייקור התרופה לחולים היא פשוטה: בעוד שהיום חברות הגידול יכולות לקחת ענפים מצמח קנאביס ראשי ולגדל מהם עשרות שתילים חדשים, התכנית החדשה מכריחה את המגדל לקנות את הענפים לגידול (ייחורים) ממשתלה, שעשויה להיות גם מונופול בלעדי של חברה שהמשרד יחליט למנות.

“בניגוד להיום, משרד הבריאות בנה 5 חוליות בשרשרת הגידול, הייצור וההפצה,” מסביר דבוסקין. “לכל שלב יש את העלויות שלו וכל שלב צריך להרוויח כסף. זה בסופו של דבר מייקר מאוד את המוצר הסופי למטופל. כבר היום המגדלים הקיימים יכולים לגדל בשטחים הקיימים – בלי להרחיב – ל-60 אלף מטופלים ואף יותר, פי 3 מהיום.”

“במקום לאשר ייצוא פועלים לייבוא”

“שווי שוק היצוא של הקנאביס לחו”ל יכול להגיע לעשרות מיליוני דולרים מיידית,” קובע דבוסקין ואומר כי מכל העולם מגיעים נציגים שמעוניינים לקנות קנאביס רפואי מישראל ולא מקבלים אישור. “היה אפשר לייצא פי 4 או 5 ממה שמוכרים כאן בישראל – ולהוזיל את העלויות של התרופה גם כאן בישראל וגם למטופלים בחו”ל. במקום זה מאשרים ייבוא מחו”ל, שם הרבה יותר יקר לגדל קנאביס, מה ששוב יעלה את המחיר,” הוא אומר.

“עלות הגידול בישראל היא מהזולות בעולם, בזכות מזג האוויר והידע הישראלי רב השנים. היבולים כאן בישראל גדולים יותר מבכל מקום,” הוא מסכם. “בקנדה מגדלי הקנאביס משלמים על חימום, תאורה ואוורור במתחמים סגורים ענקיים. בסופו של דבר המחיר הזה מתגלגל למטופל.”

בשורה או פגיעה?

מנגד גורמים במשרד הבריאות מסבירים כי המחיר לא יעלה למי שמחזיק ברישיון של עד 30 גרם (הממוצע). על פי התכנית החדשה המטופלים ישלמו לפי גרם ולא תשלום קבוע כפי שנהוג כיום, ללא קשר לכמות אותה מקבלים. מספר המגדלים יצמח, הקנאביס יחולק בבתי מרקחת בכל הארץ והשוק החופשי יקבע את המחירים כפי שנקבעים בכל שוק אחר, עם מוצרים מהארץ ומחו”ל.

שלומי סנדק
שלומי סנדק

“במידה ואכן יעלה המחיר בצורה כזו, ולא יכוסה על ידי סל התרופות, מדובר בבעיה אמיתית לחולים,” אומר שלומי סנדק, מוביל המאבק להרחבת ענף הקנאביס הרפואי בישראל. “אני מקווה שההבטחות לשוק קנאביס רפואי חופשי אמיתיות ואם המחיר יישאר כפי שהוא כיום אז אפשר לאחל בהצלחה ולברך על התכנית החדשה.”

“הבעיה האמיתית בתכנית החדשה היא שהיא עוסקת בעניינים של גידול והפצה, ולא במה שחשוב באמת – החולים,” מסרה קרנית ידיד מהעמותה לקנאביס רפואי. “הביורוקרטיה הארוכה והמייגעת לא נפתרה, אין שינוי עמדה והבנה לשיפור מערך ההנפקה לרישיונות ומענה למטופלים, עדיין נשארנו עם מאות אלפי מטופלים הזקוקים למענה מידיי.”

יש לציין עוד שהתכנית החדשה לא פותרת רבות מהבעיות של החולים המטופלים כבר היום בקנאביס רפואי, בין השאר איסור נהיגה כולל, איסור יציאה מהבית עם התרופה, חידושי רישיון תכופים, הורדת מינונים ועוד – לכל אלו אין כל התייחסות במסמך התכנית עצמו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר