רפורמה בתחום הקנאביס בישראל? כנראה שלא בקרוב

הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס נדחתה בכנסת כבר פעמים רבות וכעת ממתינה בידיו של השר גלעד ארדן. הרפורמה הרפואית של ליצמן ממשיכה להשתרך לאיטה בלי לשים על החולים. שינוי בחקיקת קנאביס בישראל? כנראה שלא בשנת 2016. דעה.

מאת: עו”ד שרית עוז

שנת 2016 הייתה צפויה להיות שנה של שינוי גדול עבור קהל צרכני הקנאביס בישראל, עם חזון לביטול מדיניות ההפללה והרחבת הענף הרפואי לטובת החולים, ובקיצור ניסים ונפלאות לכל הכיוונים.

עו"ד שרית עוז
עו”ד שרית עוז | צילום: תום חוליגנוב

רפורמה בתחום הקנאביס אולי תהיה פה יום אחד, אך 8 חודשים אחרי תחילת השנה, היום כבר אפשר לומר ששינוי מכל סוג שהוא טרם הגיע באמת, ולא בטוח שבכלל יגיע בקרוב.

מיליון ישראלים – עדיין עבריינים

הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס שיזמו חברי הכנסת שרן השכל ודב חנין, השואפת לבטל את העבירה הפלילית הכרוכה כיום בשימוש בקנאביס, הייתה אחת המטרות הגדולות ביותר שקיוו תומכי הקנאביס להשיג השנה.

ההצעה שעמדה עד לאחרונה על שולחן הכנסת, שבעצמה נחשבה להצעה “מרוככת” לעומת ההצעה הקודמת שכללה סעיף של “שתיל לכל אזרח“, קובעת כי צרכני קנאביס מעל גיל 21 לא ייחשבו עוד לעבריינים פליליים וניתן יהיה להטיל עליהם קנס בלבד, בגובה 300 שקל (שימוש בבית) או 1,500 שקל אם השימוש נעשה במקום ציבורי.

למרות שהרגשנו כי השינוי היה קרוב ותמיכת הציבור הייתה בשיאה, בעקבות התנגדותו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן נדחתה גם ההצעה החדשה, ונקבע כי יוקם צוות ממשלתי בראשותו שיקבע את עתיד הנושא בתקופה הקרובה.

גלעד ארדן
השר גלעד ארדן – צעד קדימה ושניים אחורה

בהסתמך על פתלתלותה של הדרך עד כה, לא סביר בכלל להניח שצוותו של ארדן ימסור את מסקנותיו בקרוב אם ובכלל. גם אם כן יימסרו המסקנות בזמן, כבר לא נותרה סיבה להניח שנציגי הממשל יחליטו שהדבר הטוב ביותר לאינטרס הציבורי הוא לאשר את המהלך.

בכל מקרה, בגזרה זו כמעט בטוח שנישאר במסגרת “צעד קדימה ושניים אחורה” גם עד הסילבסטר הבא, ובינתיים אפשר להנות מהקמפיין החדש של הרשות למלחמה בסמים, ששוב שורפת כספי מיסים (200 אלף ש”ח) במרדף אחרי מיליון “עבריינים”.

ליצמן והרפורמה המשתרכת

מלבד מהלך אי ההפללה והקלת החוק כלפי כלל הצרכנים, נושא נוסף שהיה צפוי להתקדם השנה בצורה משמעותית ביותר הוא תחום הקנאביס הרפואי, שממתין עדיין לרפורמה הרחבה שהציע סגר שר הבריאות יעקב ליצמן.

התוכנית החדשה שהציע השר ליצמן הייתה אמורה להכניס את ענף הקנאביס הרפואי בארץ לתלם, תוך סיוע למטופלים ולספקים במטרה להרחיב את השוק ואת הפוטנציאל הכלכלי שלו.

בתחילת הדרך סביר היה לחשוב שהעניינים הרפואיים יתקדמו מהר יותר מאשר בפן הפלילי, מאחר ומדובר כאמור בחוקים הנוגעים לבעלי רישיון קנאביס רפואי בלבד. עם זאת, הוכיחו לנו נציגי הממשלה שגם כשמדובר בחיי אדם, הסחבת היא דרך חיים.

יעקב ליצמן
רפורמת ליצמן – הסחבת היא דרך חיים

בהבטחות חוזרות ונשנות של משרד הבריאות, שהתפרסמו לציבור בין היתר על ידי שדולת הקנאביס הרפואי של ח”כ השכל, הרעיון המקורי היה להניע את כל גלגלי הרפורמה תוך חודשים ספורים, מה שהיה אמור להעמיד אותנו היום במצב של מערכת חצי מוכנה עם מטופלים מאושרים.

לעומת זאת, מלבד “אבן הפינה” של מרכז המחקר שהונחה במכון הוולקני, כלום לא זז על פני השטח, ואף השכל בעצמה מסרה כי הנושא יידחה לפחות עד אחרי הפגרה הבאה של הכנסת “ומשם צפונה” בהתאם לתביעות בג”צ שעדיין עומדות נגד המתווה.

לסיכום, ההבדל בין הבטחות הממשלה לתוצאות בשטח מעולם לא היו בפער גדול יותר, וצרכני הקנאביס ממשיכים לחיות (בפחד) בפער שבין הכיסאות.

אם בכל זאת חשק ליבכם ברפורמה חקיקתית שתשחרר קצת את אחיזת השלטון בקנאביס, שווה להתחיל להחזיק אצבעות לקראת 2017 ולקוות שעד אז יגמרו לנבחרינו התירוצים.

הטור נכתב בשיתוף עם עו”ד שרית עוז מאתר פסקדין

[iphorm id=”13″ name=”עו”ד פלילי”]

ראו עוד:
מה עושים כששוטרים באים לחיפוש בבית?
חכו עם המעדרים: בית המשפט עדיין לא מתיר גידול
תקדים: נתפס עם 21 שתילי מריחואנה – ללא הרשעה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר