טוען...

ריקול למוצרי BOL בבריטניה מחשש לעובש בתפרחות מובי דיק ו-MVA

מטופלים בבריטניה התלוננו על שזיהו סימני עובש בשני סוגי תפרחות קנאביס שיובאו לבריטניה מחברת BOL Pharma הישראלית. החברה המקומית עדכנה את הרשות לבקרה על תרופות שדיווחה על ריקול והודיעה למטופלים שהם רשאים להזדכות על המוצרים שרכשו ומתבקשים שלא לצרוך אותם יותר

כשנה וחצי לאחר שהחלה לייצא לראשונה קנאביס לבריטניה, סופגת חברת הקנאביס הישראלית הותיקה בול פארמה (BOL Pharma) מכה קלה: הרשות לבקרה על תרופות במדינה (MHRA) הודיעה השבוע על ריקול (קריאה להחזרה) שפורסם ביוזמת המפיץ הבריטי, חברת איסטסטון (Eaststone) לתפרחות מתוצרת החברה הישראלית.

בהודעה שפרסמה ה-MHRA נכתב בין השאר כי התקבלו דיווחים על חשש לשאריות עובש שנמצאו בשני סוגי מוצרי קנאביס ששווקו למטופלים במדינה – תפרחות NOIDECS סאטיבה T20/C4 ותפרחות NOIDECS אינדיקה T20/C4. למעשה מדובר בזנים מובי דיק ו-MVA של BOL שנשלחו מישראל החל מלפני כחצי שנה אל חברת לייף (Lyphe) הבריטית.

הריקול הוכרז כ”אמצעי זהירות” בעקבות פניות של מטופלים בריטים אל בית המרקחת גרין (Green) השייך לחברת Lyphe בטענה כי זיהו שאריות של מה שהם מאמינים שהוא עובש על התפרחות, כך בדיווח. בית המרקחת הודיע בתגובה כי בעקבות ממצאים המראים “חוסר עקביות” בשני סוגי מוצרי NOIDECS מתבקשים המטופלים שרכשו אותם להפסיק שימוש בהם.

זני קנאביס במותג NOIDECS של חברת LYPHE מבריטניה מייבוא של מובי דיק ו-MVA של חברת BOL Pharma הישראלית
זני קנאביס במותג NOIDECS של חברת LYPHE מבריטניה מייבוא מחברת BOL Pharma הישראלית

“אנחנו עוקבים אחר הנושא מסביב לשעון יחד עם השותפים שלנו ועם הרשויות כדי לאפשר למטופלים להזדכות על המוצרים שרכשו,” דיווח בית המרקחת גרין וציין כי הסיכון מצריכת קנאביס מהאצוות החשודות כנגועות הוא נמוך. “היצרן והרשויות ממשיכים לחקור את שתי האצוות ואנו מצפים לקבל את תוצאות הבדיקה במהלך שבועות הקרובים”.

בהודעת ה-MHRA נכתב כי “היבואן והמפיץ עדכנו אותנו אודות דיווחים בנוגע לשתי אצוות שייתכן שהן נגועות בעובש. בהתאם, אצוות אלו נקראות לריקול וזאת כאמצעי זהירות. הריקול מיושם על ידי החברה עצמה לאור המספר הקטן של אריזות שהופצו ולאור המעקב המלא שיש לחברה על ההפצה ללקוחות.”

לאור הממצאים מבקשת ה-MHRA מהמפיץ המקומי להכניס להסגר (קרנטינה) את כל הסחורה משתי האצוות הנגועות, וכן מהמטופלים ליצור קשר עם רוקח או רופא בקשר לאצוות שהם צרכו בכדי לוודא שלא נגרם להם כל נזק.

BOL מסרה למגזין קנאביס כי “מיד עם קבלת הדיווח מאנגליה, לפני ימים ספורים, התחלנו בסדרת בדיקות מעבדה של האצוות הרלוונטיות, שמצביעות עד כה כי הינן עומדות בכל דרישות האיכות המחמירות המתחייבות לצורך שיווקן. לפיכך, פנתה חברתנו למפיצי מוצריה באנגליה, במטרה לקבל את ממצאי בדיקת שרשרת האחסון וההפצה של המוצרים מאת עזיבתם את שערי המפעל בישראל, וזאת על מנת להבטיח כי תהליכים אלו בוצעו באופן תקין.בהתאם לסטנדרטים הגבוהים, לבקרת איכות ולתנאי הייצור הקפדניים אליהם אנו מחויבים כאחת מחברות הקנאביס המובילות, כל מוצר שיוחזר או ידווח כחשוד באנגליה– יושמד. אנו ממשיכים בבדיקות נוספות ובחינת הנושא ומעמיקים בו ברצינות המתחייבת. בהתאם למדיניות החברה נעדכן את מטופלינו בשקיפות עם כל ממצא רלוונטי כפי שיידרש.”

על פי הדיווחים בבריטניה, אחד המטופלים סיפר על שריקות קלות בחזה לאחר מספר שבועות של שימוש, מה שהוביל אותו לבצע בדיקה של התפרחת באמצעות מיקרוסקופ וכך זיהה כך מעט עובש.

מטופל אחר דיווח שלא חש כל השפעה שלילית אלא אף להפך. “לא הייתי מודע למה שקרה ובמהלך החודש האחרון הכאבים שלי השתפרו משמעותית.אני סובל ממחלה אוטו-אימיונית אז היית מצפה שהייתי ממש חולה מלשאוף עובש, אבל לא היתה לזה שום השפעה שלילית עליי”.

הזן מובי דיק של בול פארמה המשווק בבריטניה בשם NOIDECS על ידי חברת Lyphe
הזן מובי דיק של בול פארמה המשווק בבריטניה בשם NOIDECS על ידי חברת Lyphe – נחשב לזן פחות מוצלח גם בארץ

מטופל שלישי סיפר כי הוא הופתע לגלות עובש על מה שהניח שהוא מוצר רפואי ולכן נקי תמיד. “כמטופל שמעולם לא השתמש בקנאביס קודם אני מרגיש קצת תמים שחשבתי שאני יכול לסמוך לחלוטין על מוצר ברמת פארמה,” אמר. “יש ריקול על קנאביס גם במדינות אחרות בנסיבות דומות אז כן, זה קורה, ואתה צריך להיות מוכן”.

בפורומים ברשת בבריטניה מפורסמות חוות דעת חיוביות על הזן MVA אך חיוביות פחות על הזן מובי דיק שנחשב מאיכות נמוכה. מטופלים ישראלים שניסו את שני המוצרים הללו בארץ כנראה יסכימו עם הבריטים. זני BOL משווקים בבריטניה במחיר של כ-34 ש”ח לגרם כשבישראל הם מגיעים עד פחות ממחצית מהמחיר.

ההתנהלות של הרגולטור הבריטי שונה לגמרי מזו של הישראלי. מאז הקמת הענף בישראל באופן רשמי בשנת 2009 לא הכריזה היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) על ריקול למוצרי קנאביס בעקבות חשש להימצאות עובש למרות דיווחים חוזרים על סימני עובשים בחלק מהתפרחות לאורך השנים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר