רוצה רשיון לקנאביס רפואי? תן את רשיון הנהיגה!

טופס הבקשה לאישור קנאביס רפואי שהיה בשימוש עד כה, הוחלף בטופס מקוון חדש בו נאלצים המעוניינים ברשיון קנאביס רפואי, לחתום על ויתור מוחלט של סודיות רפואית, התניית רשיון הנהיגה ועוד.

במסגרת הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי, הוטלו גזירות רבות, ביניהן איסור מכירת מצרכי מזון המכילים קנאביס, חובת שימוש בתרופות וכדורים במשך 12 חודשים לפני הגשת בקשה לאישור, צמצום ההתוויות המזכות ברשיון קנאביס ועוד.

יחד עם איסור על חידוש רשיונות גידול לספקים, השתלטותה של חברת התרופות ‘שראל‘ על התחום וקשריו של האחראי החדש, יובל לנדשפט, עם חברת “סופר פארם”, נראה שניתן להבין מדוע הדברים נראים כך.

כאשר מסתכלים על קשת האינטרסים הרחבה שעומדת מאחורי התעשייה הזו, ולא רק בישראל כמובן, אפשר די בקלות להבין שעל אף הצעת החוק של משה פייגלין ודבריה של שרת הבריאות יעל גרמן כי “יש לעזור למי שזקוק”, כמו גם הנסיונות להציג את הקנאביס הרפואי בישראל כ”מוביל ופורץ דרך”, האמת היא שכפי שצפו תסריטאי סדרת הטלוויזיה Weeds (‘העשב של השכן’), גם בתחום הקנאביס, נראה שתאגידי הענק, חברות הטבק וחברות התרופות בדרכם להשתלט על הכסף הגדול והמבטיח של הזהב הירוק.

רוצה קנאביס רפואי? תיזהר על רשיון הנהיגה

במסגרת אותם שינויים, נודע לאחרונה על עדכון מחדש של התנאים להגשת בקשה לרשיון קנאביס רפואי בישראל. מעבר להתניית שימוש בכדורים ותרופות קונבנציונאליות (כאלו שעולות כסף רב) במשך 12 חודשים ברציפות לפני שבכלל יסתכלו במשרד הבריאות על הבקשה, נוספו כעת לטופס הבקשה סעיפים שלמעשה הופכים את מרבית המטופלים לעבריינים דה-פאקטו.

בטופס החדש נוספו שני סעיפים שלא נמצאו בטופס הישן. הסעיף הראשון שעליו יש לחתום אומר: “הוסבר לחולה כי חל איסור חוקי לנהוג כל עוד הוא מטופל בקנאביס”. לאוזן תמימה, ההוראה יכולה אולי להישמע הגיונית. בוודאי לא נרצה שאנשים ינהגו מסטולים בכביש, כשם שלא היינו רוצים שינהגו שיכורים (על אף שבמבחן נהיגה הוכח שקנאביס אינו פוגע בנהיגה. צפו). עם זאת, בניגוד לאלכוהול שמתאדה במהרה יחסית, שרידי הרכיבים הפעילים בקנאביס יכולים להישאר גם עד חודש ויותר בשתן ובוודאי בדם, על אף שבפועל אין להם כל השפעה פסיכואקטיבית כזו או אחרת.

הטופס החדש לבקשת אישור קנאביס רפואי
הטופס החדש לבקשת אישור קנאביס רפואי (תמונה: שלומי סנדק)

בקולורדו, בה עברו לאחרונה חוקי לגליזציה, נאלצו גם כן להתמודד עם השאלה “כמה מסטול זה יותר מדי מסטול כדי לנהוג” ורק לאחרונה קבעו את הגבול על 5 ננוגרם. קביעה זו עוררה זעם רב בקרב צרכני הקנאביס, גם מאחר והוכח שקנאביס אינו פוגע בנהיגה, אך בעיקר מאחר ושרידי החומר נשארים בדם לזמן רב כאמור ועלולים להפליל את אותם צרכנים על אף שלא היו תחת השפעה בעת הנהיגה.

על אף הביקורת על הגבול הנמוך שנקבע בקולורדו, ניתן להעריך את ההגיון שמאחורי קביעת גבול כלשהו. בישראל ישנו גבול מוגדר של 260 מיקרו גרם אלכוהול בדם בעת נהיגה – אם נתפסת עם יותר, אתה אשם. אם נתפסת עם פחות, אתה זכאי. אך מה הגבול המותר לשרידי מריחואנה וחשיש? איש אינו יודע. החוק הישראלי אינו מגדיר גבול קבוע של אחוז מותר ולמעשה שם את כל צרכני הקנאביס בישראל, יחדיו עם 8,000 המטופלים ברשיון משרד הבריאות, תחת הגדרת פושעים פוטנציאליים.

הסעיף השני שהוכנס לטופס בקשת רשיון קנאביס רפואי, מכיל מספר הבטחות והצהרות. ראשית הוא מחייב את המעוניין באישור, לחתום על ויתור מלא על סודיות רפואית. “אני מסכים שכל גורם רפואי יעביר למנהל… כל מידע אודותיי המצוי ברשותם… כמו גם מידע על אשפוזים פסיכיאטריים שעברתי, ככל שהיו,” נכתב. שנית, המעז לבקש רשיון לקנאביס רפואי, יתחייב להגיע בכל ארבעה חודשים לרופא מומחה לביקורת (ברוב המקרים – רופא פרטי שאינו מסובסד ע”י קופ”ח). הוראות אלו מנוגדות לקוד האתי הקובע כי אין להתנות טיפול רפואי בחתימה על הסכם ויתור סודיות.

תנאים אלו אינם מוחלים על צרכני תרופות מרשם קשות הרבה יותר. טרמדקס, קודאין ותרופות רבות בעלות סכנות בריאותיות חמורות ביותר, נמכרות בעבור מרשם רופא ללא כל התניות נהיגה, חתימות על ויתור סודיות או הבטחות כלשהן לעמידה לוח זמנים.

שינויים אלו בתחום הקנאביס הרפואי, אשר מוטמעים למערכת בשקט וללא כל דיווח תקשורתי, פוגעים בחייהם של אלפי ישראלים המטופלים בקנאביס רפואי ובעשרות ומאות אלפים שהקנאביס יכול היה לעזור למכאוביהם ונאלצים לשלם כסף רב בכדי להחזיק עשרות כדורים ותרופות עם תופעות לוואי מסוכנות. החלטות קשות אלו עוררו זעם רב בקרב המטופלים והובילו לפגישה בה הוחלט להתאגד ולנקוט בפעולות לקידום הנושא.

ד”ר ברקת שיף, אחת הרופאות המוכרות בתמיכתן בקנאביס רפואי, פירסמה בדף הפייסבוק שלה הצהרה בנוגע לרפורמה בתחום ולאינטרסים העומדים מאחוריה:

ברקת שיף סטטוס

עושה רושם שהתקווה היחידה של מטופלי הקנאביס הרפואי היא נתונה בידי ח”כ משה פייגלין ונראה כי לא נותר לנו אלא לקוות שכאשר תגיע בקרוב הצעת החוק החדשה שהגיש לוועדת השרים, יהיה רוב שיקדם שינוי אמיתי ויביא בשורה עבור החולים הסובלים כל כך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר