מגלגל...

רווחי המס מלגליזציה בארה”ב נוסקים: מעל 1 מיליארד דולר בשנה

אם כל 50 מדינות ארה"ב יאשרו לגליזציה הן ירוויחו יחד כ-12 מיליארד דולר בשנה ממיסים. עד שזה יקרה רווחי המיסים מקנאביס חוקי ב-6 מדינות ארה"ב שכבר אישרו לגליזציה והתירו פתיחת חנויות קנאביס חוקיות שוברים שיאים חדשים, עם עליה של 57% ב-2018 ובתחרות צמודה עם רווחי המיסים ממכירות אלכוהול.

הכסף גדל על השיחים: נתונים חדשים שמפרסם המכון לחקר מיסוי ומדיניות כלכלית בארה”ב (ITEP) מראים עלייה דרמטית ברווחי המיסים מקנאביס למטרות פנאי ב-6 מדינות בארה”ב שכבר החלו במכירות החוקיות.

הרווחים של מדינות ארה”ב שאישרו לגליזציה מהמיסים שהן גובות על קנאביס עברו לראשונה את ה-1 מיליארד דולר בשנת 2018.

מדובר בעליה של 57% בהשוואה ל-2017, שחלה בין היתר בעקבות תחילת המכירות החוקיות בקליפורניה והגידול המהיר ברווחי המיסים ב-5 מדינות נוספות: אלסקה, קולורדו, נבדה, וושינגטון, ואורגון.

רווחי המיסים מקנאביס חוקי במדינות אלו (1.04 מיליארד דולר בשנת 2018) כבר נמצאים למעשה בתחרות צמודה עם רווחי המיסים ממכירות כל סוגי האלכוהול, שעמדו על 1.16 מיליארד דולר.

רווחים ממס 'בלו' על מכירות קנאביס למטרות פנאי בארה"ב
רווחים ממס ‘בלו’ על מכירות קנאביס למטרות פנאי בארה”ב (מקור: דו”ח ITEP)

רווחי המיסים מקנאביס חוקי בכל 6 המדינות שדיווחו על נתוניהן עד כה כבר עקפו את אלו של שני מוצרי האלכוהול הנפוצים ביותר, יין ובירה, שעמדו ב-2018 על 304 מיליון דולר בלבד.

במדינות קולורדו ונבדה המיסים על קנאביס כבר מכניסים למדינה יותר רווחים ממיסים על אלכוהול ואותו דבר צפוי לקרות גם בקליפורניה עד שנת 2020.

רווחים ממס בלו על מוצרים שונים ב-6 מדינות בארה"ב שעשו לגליזציה
רווחים ממס בלו על מוצרים שונים ב-6 מדינות בארה”ב שעשו לגליזציה

הנתונים הנ”ל מתייחסים רק למס ‘בלו’ (Excise Tax) המוטל על קנאביס ואלכוהול. מס בלו מוטל על מוצרים כמו דלק, אלכוהול, טבק, וכעת גם קנאביס כדי לצמצם את השימוש בהם באוכלוסיה.

בנוסף חלק מהמדינות בארה”ב מטילות גם מס מכירות ספציפי על קנאביס, שהכניס להן מעל 300 מיליון דולר ב-2018.

גובה המיסים שמוטלים על קנאביס למטרות פנאי משתנה ממדינה למדינה, אך עומד בממוצע על כ-15% משווי המכירות.

המדינה שגובה הכי הרבה מס היא וושינגטון, עם מס מכירות של 37%, והמדינה שגובה הכי פחות היא מסצ’וסטס, עם מס בלו של 10.75%.

באלסקה המס על קנאביס לא מחושב באחוזים אלא לפי 50$ לאונקיה (28 גרם) של תפרחת. בקליפורניה יש גם מס לפי משקל של 9.25$ לאונקיה וגם מס מכירות של 15%.

סוג המס שמטילות מדינות ארה"ב על קנאביס למטרות פנאי
סוג המס שמטילות מדינות ארה”ב על קנאביס למטרות פנאי

הדו”ח מכיל גם תחזית לרווחי המיסים הפוטנציאליים בכל מדינה בארה”ב ביום לאחר שהיא תאשר לגליזציה, בהתאם לאחוז צרכני הקנאביס בה.

על פי הנתונים אם כל 50 מדינות ארה”ב יעשו לגליזציה, ויטילו מיסים זהים לאלו שמדינת וושינגטון מטילה על קנאביס, הן תוכלנה להכניס כ-11.9 מיליארד דולר במיסים בכל שנה.

דו”ח מיוחד של המכון לחקר שווקים בירושלים קבע ב-2013 כי אם תהיה לגליזציה בישראל ויוטל מס על קנאביס בשיעור דומה לזה המוטל על סיגריות ואלכוהול, המדינה תרוויח כ-950 מיליון ש”ח בשנה ממיסים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר