טוען...

מלטה הודיעה: נבטל הפללת צרכני קנאביס, נבחן התרת גידול ביתי

נערים שנתפסו בבית מלון במלטה בולנטיינ'ס דיי עם ג'וינט, נעצרו ונחקרו בחשד לשימוש בסמים. ביקורת ציבורית על התנהלות המשטרה הובילה את ראש הממשלה רוברט אבלה להודיע: הכמות המותרת של קנאביס לשימוש עצמי תגדל, הפללת הצרכנים תבוטל, ותיבחן התרת גידול ביתי לשימוש עצמי

צרכני קנאביס במלטה לא יישלחו למעצר ואולי אף יוכלו לגדל קנאביס בבית, לשימוש עצמי בלבד, זאת בכדי להימנע מהפללה וממגעים מיותרים עם המשטרה, זאת במסגרת רפורמה ממשלתית בתחום – כך הודיע בסוף השבוע ראש ממשלת מלטה רוברט אבלה.

ראש ממשלת מלטה רוברט אבלה הודיע על הקלות צפויות בחוק לצרכני קנאביס

על פי הדיווח בעיתונות המלטזית, ראש הממשלה אבלה התחייב לדברים בעצמו במהלך פגישה עם עיתונאים בה מסר כי בכוונתו להציג כבר בקרוב טיוטת הצעת חוק חדשה שתוצג להערות הציבור ותהיה הצעד הסופי בהכנות לקראת המהלך.

“על פי טיוטת הצעת החוק יבוטלו עונשי ההפללה והמעצר בגין שימוש עצמי בקנאביס,” מסרה לשכת רה”מ אבלה לעיתונאים. “היתר לגידול מספר מצומצם של צמחי קנאביס לשימוש עצמי ייבחן גם כן”.

מלטה: תומכי לגליזציה מפגינים למען הקלה בחוקי הקנאביס
מלטה: תומכי לגליזציה מפגינים למען הקלה בחוקי הקנאביס

בנוסף נמסר כי הכוונה היא בכל מקרה להעלות את רף הכמות המותרת של קנאביס להחזקה לשימוש עצמי, העומדת כיום על 3.5 גרם בלבד, “לרמה הגיונית”, כך על פי הדיווח, זאת כדי לחסוך חקירות והליכים פליליים נגד צרכנים.

עם זאת, לפחות בשלב זה לא מדובר כנראה על לגליזציה מלאה במלטה. “לא ייתכן שבני נוער שנתפסים עם ג’וינט ייעצרו, ייחקרו ויעמדו בפני בית משפט או בפני ועדת סמים,” אמר רה”מ אבלה. מנגד הוא הבהיר כי “אנחנו מוכרחים להיות גם אחראים, אני לא מאמין בקיצוניות”.

מפת מלטה, מדינה המורכבת מקבוצת איים במרכז הים התיכון, דרומית לאיטליה
מפת מלטה, מדינה המורכבת מקבוצת איים במרכז הים התיכון, דרומית לאיטליה

על פי הדיווח, לשכת רה”מ אבלה מסרה כי “ממשלת מלטה בוחנת התרת גידול של מספר מצומצם של צמחי קנאביס לצורך שימוש עצמי בלבד”. עם זאת, עישון קנאביס בציבור ימשיך להיות אסור, כך בהודעה.

“הממשלה מחוייבת לקיים דיון פומבי פתוח עם כל הנוגעים לדבר על מנת להגיע לחוק הטוב ביותר שאפשר לגבש,” נמסר עוד.

אבלה, ראש מפלגת העבודה במלטה, נכנס לתפקיד ראש הממשלה בינואר 2020 במקומו של רה”מ חבר המפלגה שהתפטר. עוד קודם, במהלך קמפיין הבחירות, התחייבה מפלגת העבודה במלטה כי תקדם הקלה בחוקי הקנאביס.

עם ההכרזה על התכנית בסוף השבוע חברת מפלגתו של רה”מ אבלה, רוזיאן קוטיאר, האחראית על זכויות אזרח במשרד המשפטים של מלטה, פרסמה בפייסבוק התייחסות לדברים: “בחודשים האחרונים דחפתי לקידום רפורמה בתחום השימוש העצמי בקנאביס,” כתבה. “אני גאה ברה”מ שתומך בכך לראשונה”.

הכרזת ראש ממשלת מלטה על תכניותיו לבטל את הפללת צרכני הקנאביס במדינה באה ימים ספורים לאחר מקרה חריג במדינה במהלכו שני בני נוער נעצרו על ידי שוטרים ונלקחו לחקירה לאחר שנתפסו מעשנים ג’וינט בחדר במלון בערב הולנטיינ’ס דיי. המעצר עורר זעם ציבורי, כולל מצד שרים בממשלה, שקראו לווסת את מאמצי המשטרה לאכיפה של עבירות אחרות.

כזכור, לפני כמה חודשים פורסמה הכרזה דומה גם מצד ראש ממשלת מקדוניה זוראן זאאב. הוא הודיע על תכנית להסדרת שוק קנאביס חוקי במדינה (“לגליזציה”) לקידום התיירות והכלכלה ולפגיעה בפשיעה ואמר: “המטרה שזה יהיה מפוקח, כמו באמסטרדם”. בשנת 2018 נאמרו דברים דומים גם בלוקסמבורג. באירופה גם ספרד, איטליה, הולנד ושווייץ מתכוננות לצעד בכיוון זה, יחד עם מדינות נוספות בעולם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר