מגלגל...

ראש הרשות האמריקאית למלחמה בסמים: “תומכי הלגליזציה צדקו”

התרת שימוש חוקי בקנאביס לא מובילה לעלייה באחוזי השימוש בקנאביס בקרב בני נוער, כך מודה נורה וולקוב, ראש ה-NIDA, הרשות האמריקאית למלחמה בסמים. תומכי הלגליזציה לדבריה "צדקו בנוגע להשפעת שינוי המדיניות על בני הנוער"

אחת הטענות המרכזיות של מתנגדי הלגליזציה היא שהתרת השימוש בקנאביס לצרכי פנאי יגביר את השימוש בו בקרב בני נוער, ועשוי אף להוות “סם שער” ולדרדר אותם לשימוש בחומרים אחרים, קשים יותר.

טענה זו כבר הופרכה אין ספור פעמים כולל במחקרים על בסיס נתונים ממדינות שכבר אישרו לגליזציה, וכעת עושה זאת גם מי שעומדת בראש הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (NIDA), הפסיכיאטרית נורה וולקוב. 

בראיון שהתפרסם בסוף השבוע הודתה וולקוב בפני המראיין, פעיל הלגליזציה המוכר איתן נדלמן, כי לגליזציה של קנאביס לא הובילה לשימוש מוגבר בקנאביס בקרב בני נוער, למרות חששותיה הקודמים בנושא.

וולקוב, המכהנת בתפקיד מאז שנת 2003,  אמרה לנדלמן כי היא ציפתה “שהשימוש במריחואנה בקרב בני נוער יעלה כאשר יותר ויותר מדינות עברו לגליזציה של קנאביס”, אך הודתה כי “באופן כללי זה לא קרה”. לדבריה, היו אלה דווקא תומכי הלגליזציה, כמו נדלמן עצמו, ש”צדקו בנוגע להשפעת שינוי המדיניות על בני הנוער”.

בנוסף, היא הודתה כי לשינויים בחוקי הקנאביס יש מגוון רחב של השפעות מגוונות ואמרה כי “בכמה מדינות שבהן עדיין אין לגליזציה, ההשפעות השליליות של השימוש במריחואנה גרועות בהרבה מבמדינות מסוימות שבהן יש לגליזציה”.

לסיכום הראיון שאל נדלמן את וולקוב האם היא “יכולה לדמיין ש-NIDA תצטרף לארגונים המקדמים רפורמה במדיניות הסמים, כדי לדחוף למדיניות המבוססת יותר על בריאות הציבור ועל זכויות אדם ופחות על איסור וענישה?”

“אם המדיניות הזו תוכח כיעילה, בוודאי שכן”, ענתה וולקוב, “אני לא אוהבת רק לחשוב רק על בעיות, אני אוהבת לפתור אותן”.

אגב, אין זו הפעם הראשונה שבה הרשות הפדרלית NIDA מגלה שלגליזציה דווקא מפחיתה את השימוש בקנאביס בקרב בני נוער. בסקר השנתי של הרשות שפורסם בשנת 2018 ובחן בין השאר גם את אחוזי השימוש בקנאביס בקרב תלמידי בתי ספר (כיתות ח’, י’, י”ב) בכל רחבי ארה”ב, נמצאו פחות בני נוער שהודו בצריכת קנאביס בחודש האחרון לעומת הנתונים לפני שאושרה לראשונה לגליזציה במדינה בארה”ב (בשנת 2012).

ממצאים אלו מנוגדים כמובן לאזהרות שנשמעות מצד מתנגדי הלגליזציה גם בימים אלה, כולל בישראל, המתעקשים שהסדרת שוק קנאביס חוקי מובילה בהכרח לעלייה במספר הצרכנים הצעירים.

עוד נמצא באותו סקר של ה-NIDA כי חלה ירידה בזמינות הקנאביס עבור בני נוער, שמאז הלגליזציה דווקא מתקשים יותר למצוא קנאביס, זאת במקביל לירידה בתפיסת המסוכנות בנוגע לשימוש בקנאביס.

שנתיים קודם לכן, בדצמבר 2016, היו תוצאות הסקר אפילו חד משמעיות יותר. בדו”ח המחקר הרשמי של הרשות למלחמה בסמים, הנקרא “Monitoring the Future”, נמצאה ירידה באחוזי השימוש בסמים בקרב בני נוער, ואילו אחוזי השימוש באלכוהול ובטבק הגיעו לרמה הנמוכה ביותר מאז שנות ה-90.

גם בפעם הזו הסקר נערך בקרב תלמידי בית ספר בכיתות ח’, י’ וי”ב מכל רחבי ארה”ב, שמילאו שאלון אישי שבו העידו על הרגלי צריכת הסמים שלהם. עוד נמצא כי אחוז תלמידי כיתות ח’ שהעידו כי צרכו קנאביס בחודש האחרון צנח משמעותית מ-6.5% בשנת 2015 ל-5.4% בלבד בשנת 2016.

“אין לי הסבר לירידה בשימוש במריחואנה, אבל זה מה שקרה”, אמרה וולקוב כבר אז, והודתה כי “ההערכות שלנו – בהתבסס על שינויי החקיקה, התרבות האמריקאית והירידה בתפיסת המסוכנות של המריחואנה – היו שאחוזי השימוש יעלו. אבל הם לא עלו”.

היא הוסיפה כי “על פי הנתונים נראה שבסך הכל יותר אמריקאים צורכים קנאביס, מלבד בני נוער. העלייה באחוזי השימוש גבוהה בקרב גילאי 18 עד 24, אז היית מצפה שזה יתורגם גם לעלייה בקרב בני הנוער, אבל זה לא מה שקרה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר