טוען...

קנדוק “תחטוף” לבזלת את הזן הפופולרי ‘אמרלד’?

הזן הפופולרי 'אמרלד' עשוי לחזור בחודשים הקרובים לישראל לאחר הפסקה ארוכה. חברת 'קנדוק' חתמה על הסכם ל-7.5 שנים עם חברת הקנאביס המובילה באורוגוואי, 'פוטמר', יצרנית הזן, שתייצר עבורה כ-3 טון בשנה ממנו ומזנים נוספים. עסקה זו משלימה ערוץ מסחר משולש החולש על 4 יבשות.

האם בקרוב יוכלו מטופלי הקנאביס בישראל להנות שוב מהזן ‘אמרלד‘ (Emerald), סאטיבה T20/C4 מתוצרת ‘פוטמר‘ (Fotmer), אורוגוואי, שהיה מהזנים הפופולריים בישראל ואף הספיק לזכות בתואר ‘הזן האהוב ביותר’ בסקר השנתי, עד שאזל מהמלאי ולא חזר מאז?

אתמול (ד’) חתמה פוטמר על הסכם שיתוף פעולה ל-7.5 שנים בשווי מיליונים, עם חברת ‘קנדוק‘ (Canndoc) הישראלית, שתייבא את הזן לישראל. קנדוק “חטפה” למעשה את הזיכיון שהיה קודם ברשות חברת ‘בזלת‘ (Bazelet) שייבאה משלוח אחד עד שאזל.

פוטמר לא קיבלה היתר למשלוח השני לבזלת בגלל “טעות” שבוצעה לכאורה בסיבוב הראשון כשבזלת דיווחה שהמשלוח הוא “למטרות מחקר” בעוד הוא שימש למטרות מסחר. התערבות נשיא אורוגוואי הביאה לבסוף לאישור, אך האמון ההדדי כנראה אבד.

אמרלד, פוטמר
הזן ‘אמרלד’ של חברת ‘פוטמר’ מאורוגוואי – זכה בתואר הזן הפופולרי בישראל, עד שאזל מן המלאי. בסיבוב הקודם עמד מחירו של אמרלד על 274 ש”ח לאריזת 10 גרם

בכפוף לעמידה בדרישות איכות גבוהות, הכוונה של קנדוק, היא לייבא כ-3 טון בשנה לישראל וכן לאיחוד האירופאי, עם אפשרות להגדלת הכמות, שישווקו תחת מותג משותף. על פי ההסכם קנדוק תעביר כחצי מיליון דולר מקדמה על המשלוח הראשון.

פוטמר, חברת הקנאביס המובילה באורוגוואי, שהחל מהשנה היא גם יצואנית הקנאביס מס’ 1 בעולם, החזיקה בידיה זן שידעה שהוא הפופולרי בישראל, וביקשה להמשיך לשווקו דרך שותפה חדשה, קנדוק, שמעתה תהיה היבואנית הבלעדית.

רמז למחיר שקנדוק אולי עתידה לשלם עבור האמרלד, שלא נחשף בדיווח של החברה לבורסה הבוקר, ניתן לקבל מפרסום ב-MJBizDaily אודות משלוח של 1.8 טון ברוטו שיצא מפוטמר לפורטוגל בסוף נובמבר בעבור כ-2.6 מיליון דולר ברוטו (כ-6 ש”ח לג’ נטו).

עובדים בחממות חברת 'פוטמר' (Fotmer) באורוגוואי - לראשונה קנאביס דרום אמריקאי בישראל
עובדים במתקן חברת ‘פוטמר’ (Fotmer) באורוגוואי – קנאביס דרום אמריקאי בישראל

לא ידוע האם משלוח זה של פוטמר מלפני כשלושה שבועות לפורטוגל הוא זה שמכיל את ‘אמרלד’ שעתיד להגיע לישראל. היצוא הקודם שביצעה פוטמר לגרמניה, עבר דרך מתקני ‘טילריי’ (Tilray) בפורטוגל, שגם כן נמצאת בקשר הדוק עם קנדוק הישראלית.

השאלה הרגולטורית המעניינת היא כיצד פוטמר מצליחה לייצא קנאביס לגרמניה ולמדינות אחרות באירופה, וכעת אולי גם לישראל, כשלכאורה אין ברשותה תקן EU-GMP למתקן פוסט הרווסט, תנאי נדרש להכנסת קנאביס לאירופה ולאחרונה גם לארץ.

ייתכן שהשיטה טמונה במתקני חברת טילריי הקנדית בפורטוגל, שהפכו בשנה האחרונה לפורטל כניסה ראשי של משלוחי קנאביס ליבשת אירופה, בעיקר מקנדה ואורוגוואי, ומהשבוע גם מישראל לאחר משלוח קטן ראשון שיצא מקנדוק, גם הוא ללא תקן EU-GMP במקור.

מסלול יצוא קנאביס ממתקן טילריי בפורטוגל
ערוצי יצוא הקנאביס ממתקן טילריי בפורטוגל (מתוך מצגת של החברה מהשבוע, איתר: Matt Lammers)

כזכור גם בישראל, מסוף אוקטובר, יש חובת תקן EU-GMP דומה, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, וזאת בנוסף לבדיקות מעבדה נוקשות יותר. כלומר – לפוטמר וקנדוק יש לכאורה שיטה כלשהי לעבור את המכשול דרך מתקן טילריי בפורטוגל.

לאחר פרסום הידיעה נודע כי בכוונת פוטמר להעביר את הסחורה דרך מתקן פוסט הארווסט EU-GMP חדש, ולשלוח את ה’אמרלד’ מאורוגוואי לישראל ישירות ולא דרך המתקנים של טילריי בפורטוגל, כך לטענת גורמים המעורים בפרטי העסקה.

למעשה, עסקה זו של קנדוק עם פוטמר, לצד הסכם קודם שלה עם טילריי, משלימים מן “משולש” עסקי גלובלי שמשלב בין טילריי, פוטמר וקנדוק, שמחליפות משלוחי קנאביס ובודאי גם ידע, כך שנוצר בין שלוש החברות ערוץ הפצה בינלאומי שמחבר 4 יבשות.

כזכור קנדוק מחזיקה לצד ההסכמים עם טילריי ופוטמר גם בהסכמים עם העניקיות הקנדיות ‘אפריה’ (Aphria) ו’אורגניגרם’ (Organigram) וכן גם עם מותגים חזקים מארה”ב כמו ‘קוקיז’ (Cookies) ו’שרלוטס ווב’ (Charlotte’s Web), שעתידים להגיע לישראל במהלך 2021. ניתן לקבוע שקנדוק הפכה בשנה האחרונה לחזקה בישראל.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר