בהתערבות הנשיא: אורוגוואי אישרה משלוח 1.7 טון קנאביס לישראל

נשיא אורוגוואי אישר משלוח נוסף של קנאביס לישראל, מהזן הפופולרי 'אמרלד', במשקל שיא של מעל 1.7 טון - הגדול בעולם. 'בזלת', היבואנית, לא תידרש כנראה לנהלים חדשים, מחמירים יותר, שנקבעו לייבוא, מכיוון שההסכם נחתם קודם.

לאחר עיכוב ארוך ולמרות התנגדות הרגולטור במדינה, צפוי להגיע בקרוב שוב לישראל זן הקנאביס שנבחר לפופולרי ביותר בארץ. נשיא אורוגוואי לואיס אלברטו לאקאז'ה פו (Luis Alberto Lacalle Pou) הורה למשרד הבריאות של אורוגוואי (MSP) לנפק אישור לייצוא משלוח נוסף, שני, של קנאביס לישראל – הפעם במשקל שיא של מעל 1.7 טון.

המשלוח השני, גם כן ממתקני חברת 'פוטמר' (Fotmer) האורוגוואית, התעכב בגלל ניסוח לא נכון של פרטי רשיון הייצוא הראשון, כשנרשם כמיועד "למטרות מחקר" ולא "למטרות מסחר". כאשר נתגלה הפער עצר הרגולטור האורוגוואי את המשלוח הבא וסירב לאשרו. בויכוח בין הפקיד לנשיא, ניצח הנשיא, ובקרוב צפוי לצאת המשלוח.

יחד עם זאת, 'בזלת' תצטרך לעדכן את תוקף רשיון היבוא שעומד לפוג, וגם להמתין לראות כיצד יקבל הרגולטור בישראל, מנהל היק"ר יובל לנדשפט, את הבשורה, והאם יאשרה, שכן כזכור, השבוע חשף מגזין קנאביס הודעת מייל מטעם לנדשפט בה הובהר ליבואנים כי תנאי הייבוא יוקשחו ומעתה ידרשו אישורים לתקנים שעד כה לא נדרשו.

מרימים לחיים לאחר אישור הייצוא של קנאביס מאורוגוואי לישראל: שגריר ישראל באורוגוואי, יועד מגן (מימין), עם נשיא אורוגוואי לואיס אלברטו לאקאז'ה פו

חברת 'פוטמר' באורוגוואי לא מחזיקה בתקן EU-GMP עבור מתקן האריזה (פוסט הרווסט) שלה – תנאי מפורש לייבוא על פי אותה הודעת דוא"ל. לפיכך, לכאורה, לא ניתן יהיה לאשר את המשלוח. אך מנגד, גורמים בענף מוסרים למגזין קנאביס כי הכוונה היא כן לאשר משלוחים שכבר נחתמו, וכן כי לנדשפט אף עשוי לחזור בו מההנחיה לגמרי.

המשלוח, בשווי מיליוני דולרים, הוא של זן קנאביס שבישראל זכה לשם 'אמרלד' (Emerald). הוא הגיע במשלוח ראשון עוד במאי 2020 וזכה בתואר זן הקנאביס הפופולרי בישראל. הוא ירד מהבמה המכובדת לאחר שהמשלוח השני שלו נעצר, כאמור בגלל ענייני רגולציה, ומאז, לפחות לפי התגובות, מטופלים רבים ממתינים לחזרתו.

זן אמרלד T20/C4 סאטיבה ביקאן בזלת פוטמר
זן הקנאביס הפופולרי בישראל: 'אמרלד' של 'בזלת', מסדרת 'ביקאן' (Bcann), מתוצרת חברת 'פוטמר' באורוגוואי

לדברי ברונו גאיירו (Bruno Gaiero), עורך הדין של 'פוטמר', משלוח זה לישראל של 1,760 ק"ג ליתר דיוק, הוא משלוח הקנאביס הגדול ביותר בעולם. על פי דיווח של העיתון 'אל-פייס' (El-Pais), אכן הדיווחים במגזין קנאביס היו נכונים ולמרות היתר שנתן הנשיא, הרגולטור באורוגוואי סירב לאפשר את הייצוא, עד עתה.

עיכובים אלה במתן האישורים עוררו אי נוחות בלשכת חברות הקנאביס הרפואי באורוגוואי, כך על פי הדיווח באל-פייס. נשיא הלשכה, מרקו אלגורטה (Marco Algorta), אמר לאל-פייס כי העיכובים הביורוקרטיים הללו "אינם נפוצים בענף זה במדינות אחרות", מה שמייצר אובדן תחרותיות.

עובדים בחממות חברת 'פוטמר' (Fotmer) באורוגוואי - לראשונה קנאביס דרום אמריקאי בישראל
עובדים בחממות חברת 'פוטמר' (Fotmer) באורוגוואי – לראשונה קנאביס דרום אמריקאי בישראל (תמונה באדיבות החברה)

האישור שנתן כעת הנשיא לאקאז'ה פו לשילוח של הקנאביס לישראל, בא בעקבות פגישה שקיים עם יועד מגן, שגריר ישראל באורוגוואי ופרגוואי. "סיימתי פגישת עבודה מצויינת עם הנשיא," כתב מגן בחשבון הטוויטר שלו אמש, בצמוד לסלפי עם הנשיא. "שוחחנו על היחסים הבילטרליים בין המדינות, והרמנו 'לחיים' לכבוד השנה החדשה".

הזן 'אמרלד' זכה כאמור בסקר השנתי כזן הפופולרי ביותר בישראל, ועוד קודם הופיע ברשימות זני הקנאביס הנמכרים ביותר הן בחודש מאי והן בחודש יולי 2020, וכן ברשימת זני הקנאביס החזקים ביותר. הוא מופיע בקטגוריית T20/C4, מאופיין כזן סאטיבה, ומחירו בשוק (לפחות בסיבוב הקודם) עמד על 274 ש"ח לשקית של 10 גרם.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט