קנאביס בישראל 2020: תוצאות הסקר השנתי

כמה מצרכני הקנאביס מעשנים רק ג'וינטים, כמה מהם מגדלים אותו בעצמם, האם הם מאמינים להבטחות ללגליזציה, מי חברת הקנאביס האהובה בישראל, איזה זן הוא הכי פופולרי, כמה כסף הישראלים מוציאים על קנאביס, היכן הם קונים אותו ועוד - תוצאות סקר הקנאביס השנתי של ישראל.

מי היא חברת הקנאביס האהודה ביותר, איזה זן הכי פופולרי בישראל, כמה משלמים הישראלים בחודש ממוצע על קנאביס, וכמה ממטופלי הקנאביס הרפואי הפסיקו לקחת את התרופות האחרות שלהם בזכות הקנאביס – זאת ועוד בתוצאות סקר הקנאביס הגדול של ישראל לשנת 2020, שנערך זו השנה השנייה ברציפות.

שימו לב: התוצאות מחולקות ל-3: צריכת קנאביס פנאי, צריכת קנאביס רפואי, וצריכת סמים שאינם קנאביס. והתוצאות? מעניינות מאוד!

תוצאות סקר צרכני פנאי

בסך הכל, ענו על הסקר 2,564 משיבים שאינם מחזיקים ברישיון קנאביס רפואי ממשרד הבריאות – כלומר צרכני פנאי.

גיל תחילת שימוש בקנאביס: כמעט מחצית (47.9%) מן המשיבים התחילו להשתמש בקנאביס לפני גיל 18. כ-70% מהמשיבים התחילו להשתמש בקנאביס לפני גיל 21 ומעל 90% התחילו להשתמש בקנאביס לפני לפני גיל 24.

תדירות השימוש בקנאביס: יותר ממחצית (52%) מצרכני הפנאי שהשיבו על הסקר צורכים קנאביס מדי יום. כשליש (30.3%) צורכים קנאביס 3 עד 6 ימים בשבוע. 9.5% צורכים קנאביס רק ביום אחד או שניים בשבוע, ו-8.2% צורכים קנאביס פחות מפעם בשבוע.

שיטת צריכה עיקרית: רובם המוחלט של צרכני הפנאי (83.2%) צורכים קנאביס בעיקר בעישון ג’וינטים. רק בערך 1 מתוך 8 צרכנים (12.4%) צורך קנאביס בעיקר בבאנגים. כ-3% מצרכני הפנאי צורכים קנאביס באידוי, ועוד 0.8% מעשנים במקטרת. שאר שיטות הצריכה כמו שמן ואכילה נדירות מאוד בקרב צרכני הפנאי.

הבדלי צריכה: יש הבדלים משמעותיים בשיטת הצריכה המועדפת בין צרכנים בגילאים שונים. כפי שניתן לראות בגרף הבא, שיעור הצורכים קנאביס בעיקר באידוי עולה משמעותית עם הגיל, לעומת שיעור מעשני הבאנגים שצונח בהדרגה עם הגיל אך עולה שוב במידה מסויימת בגיל מאוחר יותר.

שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר בשיטות שאינן עישון בג'וינט, לפי קבוצת גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
שיעור צרכני הפנאי שצורכים קנאביס בעיקר בשיטות שאינן עישון בג’וינט, לפי קבוצת גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2020)

ניתן להבחין בהבדלים בשיטות הצריכה גם בהתאם לאזור המגורים בארץ. לדוגמא באזור הדרום ובאזור ירושלים רק 1.4% מהצרכנים צורכים קנאביס באידוי, לעומת 4% באזור המרכז ו-5.1% ביהודה ושומרון. שיעור הצרכנים שצורכים קנאביס בעיקר בבאנג נמוך יותר באזור המרכז לעומת שאר הארץ – 9.2% בהשוואה ל-17.1% באזור הדרום ו-17.4% באזור ירושלים.

ערבוב קנאביס עם טבק: 82% מצרכני הפנאי שמעשנים מערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק, בעוד 12% מעשנים אותו נקי. 6% נוספים מערבבים את הקנאביס שלהם עם תחליפי טבק שהפכו נפוצים יותר בשנים האחרונות. השימוש בתחליף טבק נפוץ פי 1.5 יותר אצל נשים מאשר אצל גברים (8.2% לעומת 5%). רוב הצרכנים (66%) שמערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק או תחליף טבק, שמים בין 50% ל-70% קנאביס בקססה. היחס הנפוץ ביותר בין טבק לקנאביס בקרב צרכני הפנאי הוא יחס של 50-50 (25% מהצרכנים).

איזה יחס של קנאביס לטבק או תחליף טבק את/ה מערבב/ת? - צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
איזה יחס של קנאביס לטבק או תחליף טבק את/ה מערבב/ת? – צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

צריכה יומית: כרבע (26.5%) מצרכני הפנאי צורכים פחות מחצי גרם של קנאביס ביום של שימוש, וכשני שליש (67.4%) צורכים פחות מגרם של קנאביס ביום. שליש (32.6%) מצרכני הפנאי צורכים מעל גרם ביום, ו-8.2% צורכים מעל 2 גרם ביום.

כמה קנאביס את/ה צורכ/ת בממוצע ביום רגיל של שימוש? - צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה קנאביס את/ה צורכ/ת בממוצע ביום רגיל של שימוש? – צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

שימוש חברתי: התשובות לשאלה “האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לרוב לבד או עם אנשים אחרים?” מתחלקות בערך חצי-חצי, עם רוב קטן לאלו שלרוב צורכים קנאביס כשהם לבד. שיעור הצרכנים שמשתמשים בקנאביס בעיקר כשהם לבד מזנק באופן חד עם הגיל, מ-22% בלבד לפני גיל 18 עד 82% בגילאי 35-44.

שיעור צרכני הפנאי שמשתמשים בקנאביס בעיקר כשהם לבד, לפי גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
שיעור צרכני הפנאי שמשתמשים בקנאביס בעיקר כשהם לבד, לפי גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

שימוש רפואי בקרב צרכנים שאין להם רישיון רפואי: למרות שאין להם רישיון קנאביס רפואי, 19.4% מצרכני הפנאי השיבו כי הם משתמשים בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות, ולא למטרות פנאי. כצפוי, שיעור הצרכנים שאין להם רישיון רפואי אך משתמשים בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות עולה עם השנים, מ-7% לפני גיל 18 ועד לכשליש מהצרכנים אחרי גיל 40. באופן מפתיע, התוצאות מראות שלא רק לגיל יש השפעה על שיעור הצרכנים שמשתמשים בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות – אלא גם למגדר. כמעט פי 2 יותר מהנשים השיבו כי הן משתמשות בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות בהשוואה לגברים (31.4% לעומת 17%).

שיעור צרכני הקנאביס שאין להם רישיון רפואי אך משתמשים בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות, לפי גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
שיעור צרכני הקנאביס שאין להם רישיון רפואי אך משתמשים בקנאביס בעיקר למטרות רפואיות, לפי גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

מתוך אלו שאמרו שהם משתמשים בקנאביס בעיקר למטרה רפואית (אך אינם מחזיקים ברישיון רפואי), כ-30% מהם עושים זאת לשיכוך כאבים. התוויות נפוצות נוספות כוללות הפרעה פוסט-טראומתית (PTSD) עם 14.3% מהמשיבים, בעיות שינה (12.9%), דיכאון (12.2%), חרדה (10.4%) ועוד.

עבור איזו בעיה רפואית את/ה משתמש/ת בקנאביס בעיקר? - צרכנים ללא רישיון רפואי שמשתמשים בקנאביס בעיקר למטרה רפואית (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
עבור איזו בעיה רפואית את/ה משתמש/ת בקנאביס בעיקר? – צרכנים ללא רישיון רפואי שמשתמשים בקנאביס בעיקר למטרה רפואית (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

אמון בהבטחת הממשלה ללגליזציה: בשאלה “האם את/ה מאמין/ה שהממשלה תקיים את הבטחתה לקדם לגליזציה של קנאביס?“, התשובות התחלקו כמעט בדיוק חצי-חצי בין צרכנים שמאמינים להבטחת הלגליזציה (50.6%), לאלו שלא (49.4%).

גידול קנאביס: שיעור הצרכנים שמגדלים קנאביס בעצמם עומד על 10.4%, אך גם הם ברובם עדיין רוכשים קנאביס בשוק השחור בנוסף לקנאביס שהם מגדלים. 89.6% מהצרכנים קונים את הקנאביס שלהם מגורם אחר. שיעור הצרכנים שמגדלים בעצמם משתנה מאוד עם הגיל ועולה משמעותית אחרי גיל 40. בגילאי 40-44 שיעור המגדלים הוא כמעט כפול מהשיעור הכללי ועומד על 20.2% מהצרכנים. בגילאי 45-54 הוא מגיע לשיא שלו עם 29.2% מהצרכנים שמגדלים בעצמם.

שיעור הצרכנים שמגדלים קנאביס בעצמם, לפי גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
שיעור הצרכנים שמגדלים קנאביס בעצמם, לפי גיל (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

מקור רכישה: כמחצית מן הצרכנים רוכשים קנאביס מאחת הקבוצות הפעילות באפליקציית טלגרם. כרבע מהצרכנים רוכשים מסוחר שלא דרך האפליקציה, ועוד כרבע לא רוכשים ישירות מסוחר אלא מחבר שרוכש מהסוחר. ישנם הבדלים משמעותיים בין המגדרים במקור רכישת הקנאביס. נשים נוטות פחות לרכוש קנאביס בטלגרם מאשר גברים (37% לעומת 51.8%), ומעדיפות גם לרכוש ממישהו שהן מכירות שרוכש מסוחר, ולא ישירות מהסוחר עצמו (38.4% לעומת 23.3%). ככל הנראה הנתון נובע מחשש או פחד של נשים מהתמודדות עם גבר שהן לא מכירות.

מקור רכישת הקנאביס של צרכני הפנאי, לפי מגדר (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
מקור רכישת הקנאביס של צרכני הפנאי, לפי מגדר (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

איך בוחרים מה לקנות? השיקול החשוב ביותר עבור צרכני הפנאי כאשר הם מחליטים מאיזה סוחר לרכוש הוא המלצות של חברים (52.1% מהמשיבים). השיקול השני בחשיבותו, בפער קטן, הוא המחיר (48%). במקום השלישי נמצאות הביקורות שמשתמשים אחרים כתבו על הסוחר בטלגרם או במקומות אחרים (36.8%). 29.3% מהצרכנים אמרו שהתמונה של המוצר היא שיקול חשוב עבורם גם כן ו-28.9% השיבו כי הם מסתמכים על השם או התיאור של הזן.

בקרב צרכני הפנאי רק 18.4% העידו כי ריכוז ה-THC שהסוחר טוען שהוא מכיל הוא הגורם המשכנע. מדובר בנתון נמוך מאוד. בשוק הרפואי, בו אחוז ה-THC אמין ובדוק, הנתון גבוה בהרבה. הסיבה ברורה: כמעט כל הסוחרים בטלגרם טוענים שהקנאביס שלהם מכיל ריכוז גבוה מאוד של THC משום שהם יודעים שזה מה שרוב הלקוחות רוצים, אך ברוב המקרים הטענות הללו לא תואמות את המציאות וגם הסוחרים עצמם לא יודעים כמה THC מכיל הקנאביס שלהם. גם שמות הזנים שתחתם הסוחרים משווקים את הקנאביס שלהם הם במקרים רבים המצאה מוחלטת.

לפי מה את/ה בוחר/ת מאיזה סוחר לרכוש? - צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
לפי מה את/ה בוחר/ת מאיזה סוחר לרכוש? – צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

שביעות רצון מהרכישות בשוק השחור: רוב הצרכנים (68.7%) מרוצים בסך הכל מהרכישות שלהם בשוק השחור, עם אכזבות מדי פעם. כרבע מהצרכנים השיבו שהיחס בין רכישות מוצלחות למאכזבות עבורם הוא בערך 50-50, ומיעוט יחסית קטן של הצרכנים (5.6%) השיבו שהם לרוב מתאכזבים מרכישות הקנאביס שלהם בשוק השחור.

שיעור הצרכנים שמרוצים מרוב הרכישות שלהם בשוק השחור משתנה משמעותית בהתאם לסוג המוצר בו הם משתמשים. המוצר ה’מאכזב’ ביותר הוא חשיש (רק 41% מהצרכנים מרוצים מרוב הרכישות). המוצר השני המאכזב ביותר הוא מחסניות אידוי (רק 50% מהצרכנים מרוצים מרוב הרכישות) – נתון לא מפתיע שכן זיופים של מחסניות אידוי הם דבר נפוץ מאוד שלעתים גם עשוי להיות מסוכן מאוד.

מעניין לראות כי הצרכנים שרוכשים אריזות קנאביס רפואי סגורות דווקא פחות מרוצים מהרכישות שלהם (61%) לעומת אלה שרוכשים תפרחות בשוק השחור, אפילו כשמדובר בתפרחות גידול חוץ (65%). אין ספק שאחת הסיבות המרכזיות לכך אם לא המרכזית ביותר היא אריזות הקנאביס הרפואי המזויפות הרבות שנמכרות בשוק השחור. המוצרים ששביעות הרצון מהם היא הגבוהה ביותר הם מונרוק (86%) ואייסולייטור (80%), ולאחר מכן תפרחת גידול ביתי (76%) ומיצויים (75%).

נקודה מעניינת נוספת היא ששביעות הרצון מ’תפזורת באצים’ כמעט זהה לזאת של תפרחות חממה, למרות שהמחיר שלה נמוך משמעותית. באופן מפתיע או לא, כמעט ולא נמצא קשר בין המחיר שהצרכן משלם לגרם קנאביס, לשביעות הרצון שלו מהרכישה, זאת ככל הנראה מכיוון שלמי שמשלם מחיר גבוה יותר יש בהתאם גם ציפיות גבוהות יותר מאיכות המוצר שהוא מקבל.

שיעור הצרכנים שלרוב מרוצים מרכישות הקנאביס שלהם בשוק השחור, לפי סוג המוצר בו הם משתמשים בעיקר (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
שיעור הצרכנים שלרוב מרוצים מרכישות הקנאביס שלהם בשוק השחור, לפי סוג המוצר בו הם משתמשים בעיקר (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

איזה מוצרי קנאביס קונים? המוצר הנפוץ ביותר הוא תפרחת גידול ביתי (44.5% מהצרכנים), ולאחר מכן תפרחת חממה (36.5%). יש לציין שלצרכן אין דרך ודאית להבחין כמובן בין גידול ביתי לגידול חוץ, בטח שלא לפני הרכישה, והוא לרוב מסתמך על הצהרת הסוחר. כיום חלק גדול מהסוחרים מציעים תפרחות משני הסוגים בטווח שונה של מחירים, כך שההבחנה בפועל נעשית לפי מחיר – תפרחת חממה עולה לרוב 350-600 ש”ח, ותפרחת גידול ביתי עולה לרוב 650-900 ש”ח.

המוצר השלישי הנפוץ ביותר הוא אריזות קנאביס רפואי סגורות (10% מהצרכנים) ולאחר מכן תפזורת בצים (4%), תפזורת רגילה (2.6%) וחשיש (1.1%). בכל שאר המוצרים יחדיו: מיצויים, מונרוק, אייסולייטור, ומחסניות אידוי, משתמשים יחד רק 1.5% מהצרכנים בתור המוצר העיקרי שלהם. שיעור השימוש בתפזורת גדל יותר מפי 2 מאז הסקר בשנה שעברה (6.6% לעומת 3%).

באיזה מוצר קנאביס את/ה משתמש/ת בעיקר? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
באיזה מוצר קנאביס את/ה משתמש/ת בעיקר? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

אינדיקה או סאטיבה? שליש (33.3%) מצרכני הפנאי מעדיפים סאטיבה, 19.7% מעדיפים אינדיקה. 25% ענו שהם משתמשים בשניהם בשעות שונות ביום, ועוד 17.1% ענו שכלל לא אכפת להם אם מדובר באינדיקה או סאטיבה.

העדפות של צרכני הפנאי לאינדיקה או סאטיבה (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
העדפות של צרכני הפנאי לאינדיקה או סאטיבה (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

מחירים: רוב הצרכנים (63.6%) שרוכשים תפרחת חממה משלמים עבורה בין 30 ל-50 ש”ח לגרם. רוב הצרכנים (56%) שרוכשים תפרחת גידול פנים משלמים עבורה בין 50 ל-70 ש”ח לגרם. רוב הצרכנים (60.8%) שרוכשים קנאביס רפואי (אריזות סגורות) משלמים עליו בין 60 ל-80 ש”ח לגרם. רוב הצרכנים (65%) שרוכשים תפזורת משלמים עבורה בין 10 ל-30 ש”ח לגרם. לפניכם התפלגות המחירים של מוצרי הקנאביס השונים – כל נקודה בגרף מראה מחיר מסוים בשקלים, ואת אחוז הצרכנים שמשלם את המחיר הזה עבור גרם של קנאביס:

התפלגות המחירים שצרכנים משלמים עבור גרם של קנאביס בשוק השחור (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
התפלגות המחירים שצרכנים משלמים עבור גרם של קנאביס בשוק השחור (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

כאשר מחשבים את הממוצע הכללי ללא הפרדה לסוגי המוצרים השונים, המחיר הנפוץ ביותר הוא בין 50 ל-70 ש”ח לגרם, אותו משלמים כחצי מהצרכנים (48.3%). כחמישית מהצרכנים (21.7%) משלמים פחות מ-40 ש”ח לגרם. רק 17.3% מהצרכנים עדיין משלמים 80 ש”ח או יותר לגרם.

מחירי קנאביס ממוצעים בישראל 2020
ישראלים משלמים לרוב בין 50 ל-70 ש”ח בממוצע על גרם קנאביס

הוצאה חודשית על קנאביס: כרבע (26.8%) מהצרכנים מוציאים פחות מ-500 ש”ח בחודש על קנאביס. כשליש (30.9%) מהצרכנים מוציאים בין 500 ל-1,000 ש”ח בחודש על קנאביס. עוד שליש (33%) מהצרכנים מוציאים בין 1,000 ל-2,000 ש”ח בחודש, וכעשירית (9.3%) מהצרכנים מוציאים מעל 2,000 ש”ח בחודש על קנאביס.

הוצאה חודשית על קנאביס - צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
הוצאה חודשית על קנאביס – צרכני פנאי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

אם בוחנים רק את צרכני הקנאביס היומיומיים, כלומר רק אלו שמשתמשים בקנאביס בכל יום, ההוצאה החודשית כמובן עולה משמעותית. רק 5.3% מהצרכנים היומיים מוציאים פחות מ-500 ש”ח בחודש על קנאביס, לעומת 26.8% מכלל הצרכנים. כמחצית (48.2%) מהצרכנים היומיים מוציאים בין 1,000 ל-2,000 ש”ח בחודש על קנאביס, וכשליש מוציאים מעל 1,500 ש”ח בחודש על קנאביס.

הוצאה חודשית על קנאביס של צרכני פנאי שמשתמשים בקנאביס באופן יומי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
הוצאה חודשית על קנאביס של צרכני פנאי שמשתמשים בקנאביס באופן יומי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

כ-75% מהצרכנים מודאגים במידה מסויימת מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, וכחמישית (20.9%) מודאגים מאוד. רק רבע (25%) מהצרכנים לא מודאגים בכלל מההוצאה החודשית שלהם על קנאביס.

מידת הדאגה של צרכני הפנאי לגבי ההוצאה החודשית שלהם על קנאביס (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
מידת הדאגה של צרכני הפנאי לגבי ההוצאה החודשית שלהם על קנאביס (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

תוצאות סקר מטופלי קנאביס רפואי

בסך הכל, ענו על הסקר 519 מטופלים שמחזיקים ברישיון קנאביס רפואי ממשרד הבריאות.

ותק ודפוסי שימוש בקנאביס רפואי: רוב (73%) מטופלי הקנאביס הרפואי שענו על הסקר השתמשו בקנאביס עוד לפני שקיבלו את רישיון הקנאביס הרפואי שלהם. רוב (72%) מטופלי הקנאביס הרפואי זכאים לבין 30 עד 50 גרם קנאביס בחודש במרשם שלהם. 14.5% זכאים ל-20 גרם בלבד, ועוד כעשירית (11.2%) מהמטופלים זכאים ל-60 גרם ומעלה.

לכמה גרם קנאביס את/ה זכאי/ת ברישיון בחודש? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
לכמה גרם קנאביס את/ה זכאי/ת ברישיון בחודש? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

ניצול המרשם: רוב (85.2%) מטופלי הקנאביס הרפואי רוכשים 100% מכמות הקנאביס החודשית שהם זכאים לה במרשם שלהם. 9.1% מהמטופלים רוכשים בין 50% ל-90% מהכמות המגיעה להם ו-5.8% קונים פחות מ-50% ממה שמגיע להם, אם בגלל מחירים גבוהים מדי, מלאי נמוך מדי או חוסר צורך בכמויות במלואן.

צורת צריכה: רוב מטופלי הקנאביס הרפואי (64.2%) צורכים קנאביס בג’וינטים. 14.5% מהמטופלים צורכים קנאביס באידוי, בהשוואה ל-3.2% בלבד מצרכני הפנאי. 13.9% מהמטופלים מעשנים קנאביס בבאנג, ועוד 5.2% משתמשים בשמן.

מהי שיטת הצריכה העיקרית שלך? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
מהי שיטת הצריכה העיקרית שלך? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

כמות צריכה: כמעט מחצית (44%) ממטופלי הקנאביס הרפואי צורכים בין גרם ל-2 גרם של קנאביס ביום. כשליש (32%) צורכים מעל 2 גרם קנאביס ביום. כרבע (24%) צורכים פחות מגרם של קנאביס ביום.

כמה קנאביס את/ה צורכ/ת בממוצע ביום רגיל של שימוש? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה קנאביס את/ה צורכ/ת בממוצע ביום רגיל של שימוש? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

שימוש בתרופות: מעל מחצית (51.3%) ממטופלי הקנאביס הרפואי שענו על הסקר הפסיקו לחלוטין לקחת את כל התרופות שנטלו קודם לטיפול בקנאביס רפואי! עוד 39.9% הפחיתו במידת מה במינונים של התרופות הקודמות ו/או הפסיקו לקחת חלק מהן לאחר תחילת הטיפול בקנאביס רפואי. רק 8.9% מהמטופלים לא הפסיקו או הפחיתו את השימוש שלהם בתרופות אחרות בעקבות תחילת הטיפול בקנאביס רפואי!

כיצד השפיע הטיפול בקנאביס רפואי על השימוש שלך בתרופות אחרות שנטלת קודם? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כיצד השפיע הטיפול בקנאביס רפואי על השימוש שלך בתרופות אחרות שנטלת קודם? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

איפה קונים קנאביס רפואי: מעל מחצית (55.1%) מהמטופלים רוכשים את הקנאביס שלהם בבית מרקחת אחר בכל פעם. כרבע (24.1%) רוכשים אותו בבית מרקחת קבוע. 18.1% מהמטופלים מזמינים קנאביס הביתה במשלוח, ורק 2.7% מהמטופלים שענו על הסקר עדיין רוכשים קנאביס רפואי ישירות מהמגדל באסדרה הישנה.

דרך איפה את/ה קונה קנאביס רפואי? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
דרך איפה את/ה קונה קנאביס רפואי? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

איך בוחרים איזה קנאביס לקנות: השיקולים החשובים ביותר עבור המטופלים בבחירת מוצר קנאביס רפואי לרכישה הם המלצות של מטופלים אחרים (51.8% הסכימו כי מדובר בשיקול עבורם), אחוז ה-THC של האצווה הנוכחית של המוצר (51.6%), והמלצות מהאינטרנט (49.4%). נתון מפתיע הוא שרק חמישית (20.3%) מהמטופלים השיבו כי מחיר הוא שיקול חשוב עבורם, כלומר הרוב מוכנים כנראה לשלם את המחירים אם יקבלו איכות. 17.3% השיבו כי הם מסתמכים על המלצת הרוקח לגבי איזה מוצר קנאביס לרכוש. רק 9.8% מהמטופלים מתייעצים עם רופא או אחות לגבי איזה מוצר קנאביס לרכוש!

לפי מה את/ה בוחר/ת איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
לפי מה את/ה בוחר/ת איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

שביעות רצון מאיכות ומגוון הקנאביס הרפואי: רוב המטופלים מדרגים את איכות הקנאביס בבתי מרקחת בציון של 5 עד 7 (מתוך 10). רק 7.5% מהמטופלים דירגו את איכות הקנאביס בבתי המרקחת בין 9 ל-10.

איך את/ה מדרג/ת את איכות הקנאביס בבתי המרקחת? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
איך את/ה מדרג/ת את איכות הקנאביס בבתי המרקחת? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

הדירוג שנתנו המטופלים למגוון המלאים בבתי המרקחת היה נמוך במיוחד – רובם (61.6%) נתנו לו דירוג של 1 עד 4 בלבד. רק 17.5% מהמטופלים דירגו את המגוון של מלאי הקנאביס בבתי המרקחת מעל 5.

איך את/ה מדרג/ת את מגוון המלאי של הקנאביס בבתי המרקחת? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
איך את/ה מדרג/ת את מגוון המלאי של הקנאביס בבתי המרקחת? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

כמה משלמים על קנאביס רפואי? רוב המטופלים (71.7%) משלמים בממוצע בין 250 ל-300 ש”ח עבור אריזה של קנאביס רפואי. 22% משלמים בממוצע בין 200 ל-250 ש”ח, ואחוזים בודדים משלמים פחות מ-200 ש”ח או יותר מ-300 ש”ח.

כמה עולה לך בממוצע אריזה אחת של קנאביס רפואי? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה עולה לך בממוצע אריזה אחת של קנאביס רפואי? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

מעל מחצית (52.6%) מהמטופלים משלמים בממוצע בין 600 ל-1,200 ש”ח בחודש עבור קנאביס רפואי. כשליש (32.2%) משלמים מעל 1,200 ש”ח בחודש עבור קנאביס רפואי. כזכור, עד כניסת האסדרה החדשה בענף שילמו כל המטופלים בין 370 ל-470 ש”ח בחודש.

כמה עולה לך בממוצע קנייה חודשית של קנאביס רפואי? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה עולה לך בממוצע קנייה חודשית של קנאביס רפואי? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

על פי תוצאות הסקר כמעט כל המטופלים (95%) מודאגים מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס רפואי, ורובם (63.8%) מודאגים מאוד.

האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס רפואי? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס רפואי? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

הקטגוריה הפופולרית ביותר: זו כמובן לא הפתעה שקטגוריית המינון החזקה ביותר, T20/C4, היא הפופולרית ביותר בקרב המטופלים, ובפער עצום – 84.8% מהם משתמשים בה. עוד 28.9% משתמשים בקטגוריה הבאה הכי חזקה, T15/C3. רק 9.4% מהמטופלים משתמשים בקטגוריה המאוזנת T10/C10, ועוד 5.4% משתמשים בזני CBD מקטגוריה T1/C20. שיעור השימוש במוצרים משאר הקטגוריות נמוך במיוחד (חשוב: למטופלים הייתה אפשרות לבחור מספר קטגוריות).

באיזו קטגוריית מינון של קנאביס רפואי את/ה משתמש/ת לרוב? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
באיזו קטגוריית מינון של קנאביס רפואי את/ה משתמש/ת לרוב? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

חומר מקומי או תוצרת חו”ל? רובם המוחלט (75.3%) של המטופלים סבורים כי הקנאביס הרפואי שמיובא לארץ מחו”ל איכותי יותר מהקנאביס הרפואי הישראלי.

החברה האהובה ביותר: חברת הקנאביס הרפואי שהמטופלים הכי אוהבים היא פארמוקן (17.5% מהמטופלים), ואחריה קנדוק (15.2%), בזלת (14.5%), ו-איי.אמ.סי (9.1%). ניתן להבחין שתיקון עולם ספגה מכה קשה לאחר התפרקותה ורכישתה על ידי גורם אחר. מבין החברות הותיקות חברת שיח היא הכי פחות אהודה. 3 החברות החדשות יוניבו, קנאשור וקרונוס עם נתונים נמוכים כנראה פשוט מכיוון שלא מכירים אותן עדיין.

איזו חברה לדעתך מקפידה לשווק את הקנאביס הטוב ביותר (כולל מחו"ל)? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
איזו חברה לדעתך מקפידה לשווק את הקנאביס הטוב ביותר (כולל מחו”ל)? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

אינדיקה או סאטיבה: 41.6% מהמטופלים משתמשים גם באינדיקה וגם בסאטיבה, בזמנים שונים ביום (לדוגמא סאטיבה ביום ואינדיקה בלילה). כרבע (23.9%) מהמטופלים מעדיפים אינדיקה, ורק 15.6% מעדיפים סאטיבה. עוד 11.9% משתמשים בשניהם עבור סימפטומים שונים. מעניין לציין שבעוד שהמטופלים מעדיפים זני אינדיקה, צרכני הפנאי כזכור דווקא מעדיפים סאטיבה.

האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

ערבוב עם טבק: רוב (60.8%) המטופלים שמעשנים כן מערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק, אך מדובר בשיעור נמוך בהרבה מזה שקיים אצל צרכני הפנאי (82%). כשליש (32.8%) מהמטופלים שמעשנים לא מוסיפים טבק אלא מעשנים את הקנאביס נקי.

האם את/ה מערבב/ת את הקנאביס עם טבק או תחליף טבק? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
האם את/ה מערבב/ת את הקנאביס עם טבק או תחליף טבק? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

מתוך המטופלים שכן מערבבים טבק עם הקנאביס שלהם, רוב המטופלים (65.3%) שמים בקססה בעיקר קנאביס, כלומר לפחות 60%. עוד כחמישית (19.5%, הרוב) שמים יחס שווה של 50-50 בין הקנאביס לטבק, ורק 15.1% שמים יותר טבק מקנאביס בקססה.

איזה יחס של קנאביס לטבק או תחליף טבק את/ה מערבב/ת? - מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
איזה יחס של קנאביס לטבק או תחליף טבק את/ה מערבב/ת? – מטופלי קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

זן הקנאביס הפופולרי ביותר: הזן שקיבל הכי הרבה הצבעות מהמטופלים הוא אמרלד של חברת בזלת (17.3% כללו אותו ברשימת הזנים האהובים עליהם). הזנים האהובים ביותר אחריו הם Support P.K של חברת בטר (13.5% מהמטופלים), רומא של חברת איי.אמ.סי (12.3%), צונאמי של חברת HEXO הקנדית שמיובא לארץ על ידי BOL (שאיפה לחיים), וג’ין גאי, שמיוצר על ידי חברת 7ACRES הקנדית ומיובא גם הוא לארץ ע”י חברת שאיפה לחיים. יש לציין ששאלה זו היתה פתוחה, כלומר המשיבים רשמו את שם הזן האהוב עליהם בעצמם ולא מתוך רשימה נתונה.

איזה זן קנאביס רפואי את/ה הכי אוהב/ת? - צרכני קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
איזה זן קנאביס רפואי את/ה הכי אוהב/ת? – צרכני קנאביס רפואי (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

זליגה? רובם המוחלט (94.4%) של המטופלים השיבו כי מעולם לא מכרו קנאביס רפואי לאדם שאין לו רישיון. 2.5% השיבו כי עשו זאת, ו-3.1% השיבו כי הם מעדיפים לא לומר.

מטופלים בעד לגליזציה? רוב המטופלים (85.2%) השיבו כי הם בעד לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי. 11% מתנגדים ללגליזציה ותומכים רק באי-הפללה, ועוד 3.9% מתנגדים אפילו לאי-הפללה של קנאביס.


תוצאות סקר סמים שאינם קנאביס

האם צרכני קנאביס משתמשים גם בסמים אחרים? רק 10% מצרכני הפנאי (ללא רישיון רפואי) שענו על הסקר השיבו כי הם משתמשים גם בסמים אחרים שאינם קנאביס, ו-90% השיבו בשלילה. מתוך צרכני הקנאביס למטרת פנאי שמשתמשים גם בסמים אחרים, כ-75% עושים זאת פחות מפעם בחודש, 18.4% עושים זאת בערך פעם בחודש, ו-6.7% יותר מפעם בחודש. רק 1.2% מצרכני הקנאביס שמשתמשים בסמים אחרים השיבו שהם עושים זאת על בסיס יומי.

תדירות השימוש בסמים בקרב צרכני הקנאביס שמשתמשים גם בסמים אחרים (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
תדירות השימוש בסמים בקרב צרכני הקנאביס שמשתמשים גם בסמים אחרים (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

הסם הנפוץ ביותר בקרב אלו שמשתמשים בסמים אחרים הוא L.S.D. מעל חצי מהצרכנים שצורכים סמים אחרים (53.7%) ו-4.7% מכלל צרכני הקנאביס שהשיבו על הסקר משתמשים ב-L.S.D. הסמים הנפוצים ביותר בהם משתמשים צרכני קנאביס פנאי אחריו הם MDMA / אקסטזי (23.5% מתוך הצרכנים שמשתמשים בסמים אחרים, 2.1% מתוך כלל צרכני הקנאביס), וקוקאין (14.1% מתוך הצרכנים שמשתמשים בסמים אחרים, 1.3% מתוך כלל צרכני הקנאביס).

סוגי הסמים בהם משתמשים צרכני הקנאביס שמשתמשים גם בסמים אחרים (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
סוגי הסמים בהם משתמשים צרכני הקנאביס שמשתמשים גם בסמים אחרים (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

אל.אס.די: רוב (56.6%) צרכני ה-L.S.D משתמשים במנה אחת (קרטון, טיפה, סוכריה, וכו’) בכל שימוש. כרבע (25.5%) מצרכני ה-LSD משתמשים בפחות ממנה אחת, ועוד 16.6% משתמשים ביותר ממנה אחת.

בכמה מנות (קרטונים, טיפות, סוכריות וכו') של L.S.D את/ה משתמש ביום טיפוסי של שימוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
בכמה מנות (קרטונים, טיפות, סוכריות וכו’) של L.S.D את/ה משתמש ביום טיפוסי של שימוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

כחצי (49.7%) מצרכני ה-L.S.D משלמים בין 50 ל-80 ש”ח עבור מנה (קרטון, טיפה, סוכריה וכו’). כשליש (35.9%) משלמים מעל 80 ש”ח למנה.

כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור מנה אחת (קרטון, טיפה, סוכריה וכו') של L.S.D? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור מנה אחת (קרטון, טיפה, סוכריה וכו’) של L.S.D? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

MDMA: הרוב המוחלט (80.3%) של צרכני ה-MDMA משתמשים בו בצורת גביש או אבקה, ורק כחמישית (19.7%) מהם משתמשים בטבליות אקסטזי. טבליות האקסטזי איבדו מהפופולריות שלהן בעשור האחרון בשל העובדה שריכוז ה-MDMA בהן הוא לעתים קרובות נמוך מאוד או אפילו אפסי, והן עשויות להכיל כימיקלים מחקריים וסמים אחרים במקום MDMA. במקביל לירידה בפופולריות של טבליות האקסטזי, חלה עלייה בזו של ה-MDMA ה’טהור’, שמגיע לרוב בצורת גביש. למרות שהוא נחשב טוב יותר מטבליות האקסטזי, גם MDMA בצורת גביש עלול להכיל סמים אחרים לדילול וישנם כימיקלים מחקריים רבים שמגיעים גם הם בצורת גביש ועשויים להימכר בתור MDMA. כמחצית (51%) מצרכני ה-MDMA משתמשים ב-200 מ”ג או פחות בכל שימוש, בערך הכמות שאמורה להיות בטבליית אקסטזי אחת. כרבע (24.5%) משתמשים ב250-300 מ”ג של MDMA בכל שימוש, ועוד כרבע (24.5%) משתמשים ב-350 מ”ג ומעלה בשימוש.

בכמה MDMA את/ה משתמש/ת ביום טיפוסי של שימוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
בכמה MDMA את/ה משתמש/ת ביום טיפוסי של שימוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

רוב הצרכנים (67.9%) משלמים בין 300 ל-450 ש”ח עבור גרם של MDMA. המחיר הנפוץ ביותר הוא 300-350 ש”ח (45.3% מהצרכנים).

כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור גרם של MDMA? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור גרם של MDMA? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

אקסטזי: כמחצית (46.2%) מצרכני האקסטזי משתמשים בטבליה אחת בכל שימוש. כשליש (38.5%) משתמשים בפחות מטבליה שלמה, ועוד 15.4% משתמשים ביותר מטבליה אחת.

רוב צרכני האקסטזי משלמים בין 80 ל-110 ש”ח עבור כדור / טבליה. כשליש (30.8%) משלמים 100 ש”ח ומעלה לכדור / טבליה.

כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור טבליה / כדור של אקסטזי? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור טבליה / כדור של אקסטזי? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

קוקאין: כמעט מחצית (43.6%) מצרכני הקוקאין שענו על הסקר משתמשים במינון של 100 מ”ג או פחות בכל אירוע צריכה, כלומר כמה שורות בודדות. עוד 40.4% משתמשים במינון של 200-500 מ”ג, ועוד 12.9% משתמשים במינון של 600 מ”ג ומעלה.

בכמה קוקאין את/ה משתמש/ת ביום טיפוסי של שימוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
בכמה קוקאין את/ה משתמש/ת ביום טיפוסי של שימוש? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

באופן מפתיע, כמעט חצי מהצרכנים (43.6%) השיבו כי הם משלמים פחות מ-500 ש”ח עבור גרם של קוקאין, מחיר שנחשב יחסית נמוך. ייתכן כי חלק מהם רוכשים יותר מגרם אחד בקנייה ומקבלים הנחת כמות, אך ניכר מכך כי הזמינות של הסם בארץ נשארה יחסית גבוהה, למרות החשש הכבד מפני מחסור בעקבות הקורונה וסגירת הגבולות. עוד 17% השיבו כי הם משלמים מחיר די נמוך של 500-550 ש”ח לגרם, ועוד 29.8% השיבו כי הם משלמים 600-750 ש”ח לגרם, מחיר שנחשב טיפוסי לקוקאין בישראל כאשר הוא נרכש בכמות של גרם בודד. 9.6% מהצרכנים משלמים מעל 800 ש”ח עבור גרם של קוקאין.

כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור גרם של קוקאין? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
כמה את/ה משלמ/ת בממוצע עבור גרם של קוקאין? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)

המשך קריאה
Back to top button