קנאביס רפואי לאוטיזם – כך תעשו זאת נכון

הטיפול בילדים עם אוטיזם בעזרת קנאביס רפואי מורכב מהיבטים טכניים וטיפוליים חשובים. איך מקבלים רשיון, כמה זה עולה, איזה זן קנאביס לבחור ועוד שאלות נפוצות בתחום. קנאביס רפואי לאוטיזם – כך תעשו זאת נכון.

מאת: אביגיל דר

בשנים האחרונות מתגלה הקנאביס כאחד הטיפולים היעילים ביותר עבור ילדים הנמצאים על הקשת האוטיסטית. מחקרים שנערכים גם כאן בישראל מגלים כי מה שבמשך שנים היה סוד גלוי שעבר מפה לאוזן, מבוסס מספיק גם בבדיקות מפוקחות.

במהלך החודשים האחרונים נחשפים הורים שניסו את הטיפול בקנאביס בילדיהם ומספרים על היתרונות הרבים שמצאו ברכיבי הצמח, שעולים כך נראה בהרבה על תרופות שניתנו להם עד כה.

אז איך מבקשים רשיון קנאביס רפואי לאוטיזם?

היחדים שרשאים להגיש בקשה לרשיון לקנאביס רפואי לאוטיזם הם רופאים מומחים, כאשר הגורם המאשר הוא היק”ר – היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

 • הרופא חייב להיות רופא מומחה – פסיכיאטר או נוירולוג; עבור ילדים (עד גיל 18) חייב רופא מומחה ילדים; עבור בוגרים (18+) חייב רופא מומחה בוגרים.
 • במסגרת הליך הגשת הבקשה למתן היתר, על הנוירולוג/פסיכיאטר למלא טופס מקוון המופיע באתר משרד הבריאות ולצרף לו סיכום רפואי מרופא המשפחה/הילדים וכן טופס ניפוק תרופות מקופת החולים (פירוט תרופות המרשם שנרכשו).
 • נכון להיום אצל כל הרופאים מדובר בהליך הכרוך בביקור פרטי (למעט במחקר בשערי צדק). מומלץ לבדוק עם הרופא האם יש לו הסדר החזרי תשלומים דרך הביטוח המשלים.
 • את הטפסים כולם (הטופס המקוון, הסיכום הרפואי ופירוט התרופות שנופקו למטופל) יש לפקסס ליחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות בפקס במספר: 02-6474810.
 • יש לוודא קבלת הפקס באותו היום (תוך ציון מועד השליחה וכן מספר העמודים שנשלחו). מספר הטלפון של היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) הוא 08-6268000. לאחר מכן, מועברת הבקשה להמשך טיפול.
 • כשמדובר בקטינים, מומלץ לציין בכתב יד, על הבקשה “ילד”. ד”ר מיקי דור, מנהל היק”ר, ידוע ברגישותו הרבה לנושא הילדים.

רופאים מומלצים בתחום קנאביס רפואי לאוטיזם

ילדים:

 • ד”ר אלן פלשמן – באר שבע – 052-5782223
 • ד”ר יובל גולדברוט – כפר סבא – 054-4255727
 • ד”ר אולגה קוטליאר – חיפה – לא ברור אם מקבלת מטופלים חדשים, שווה לבדוק 054-4477453
 • ד”ר עליזה רינג – רמת גן – 0506265673 – גובה, בנוסף על הביקור, תוספת של 500 ש”ח “דמי טיפול ניירת”, ובכל חידוש רישיון, בנוסף לעלות הביקור, עוד תשלום על “דמי טיפול ניירת”.

בוגרים:

 • ד”ר מיכאל סגל – חיפה 054-4743345
 • ד”ר יובל גולדברוט – כפר סבא (מומחה ילדים ובוגרים) – 054-4255727
 • פרופ׳ אבינועם רכס – ירושלים

לתשומת לבכם, בשל העניין הגובר בטיפול בקנאביס לאוטיזם, כל הרופאים הללו עמוסים ביותר. לפחות לגבי ד”ר פלשמן וד”ר גולדברוט מומלץ לשלוח הודעה, ואם לא חוזרים אליכם, לשלוח שוב הודעה.

התנאים/ההתוויה לקבלת רישיון לטיפול באוטיזם

נכון להיום, לטיפול בקנאביס לאוטיזם אין התוויה כתובה, כלומר תסמונת זו אינה מופיעה ברשימת ההתוויות הרשמית. מרבית הילדים והבוגרים שקיבלו רישיון לטיפול באוטיזם הם כאלו ש:

 1. מאובחנים על הרצף האוטיסטי;
 2. סובלים מ”בעיות התנהגות” – אי שקט קיצוני, חרדה, אובססיביות, התפרצויות זעם, בעיות שינה אקוטיות וכיו”ב.
 3. מרביתם קיבלו אישור לאחר ניסיון תרופתי קודם (אבל חלק לא… אז אולי שווה לנסות?)

אישור רשיון הקנאביס לאוטיזם

קיבלנו הודעה מהיק”ר שבקשתנו לרישיון אושרה (יש!!!) – מה קורה עכשיו?

נוסח הודעת הסמס שקיבלתם מהיק”ר אומרת: “פנייתך לספק אושרה. ספק הקנאביס יפנה אליך בתוך 15 ימי עבודה לתיאום אספקת הקנאביס לשימוש רפואי”.

בתוך מקסימום שבועיים יפנה אליך הספק (במרבית המקרים חברת “תיקון עולם” או חברת “בטר”) ויתאם איתך הדרכה ואספקה ראשונית.

קיבלנו הודעה מהיק”ר שבקשתנו לרישיון סורבה (אוף!!!) – מה עושים?

 • מתקשרים ליק”ר ומבקשים לדעת את סיבת הסירוב
 • היק”ר שולח מכתב עם עילת הסירוב לרופא שהגיש את הבקשה
 • הרופא שהגיש את הבקשה מגיש ערר
 • מקווים לטוב

עלויות טיפול בקנאביס רפואי לאוטיזם

 1. עלות הביקור אצל הרופא המומחה (ביקור לצורך הגשת הבקשה, חידוש היתר ו/או לפי דרישת הרופא למעקב); ההיתרים בד”כ ניתנים ל-6 או 12 חודשים. טווח המחירים המוכר לנו מהרופאים נע בין 900 ל-1000 ש”ח לביקור ראשון; סכום נמוך יותר בד”כ לביקור חוזר (חידוש רישיון, שינוי צורת צריכה וכיו”ב); מומלץ לבדוק עם הרופא האם ניתן לקבל החזר דרך הביטוחים המשלימים ו/או הביטוחים הפרטיים
 2. עלות חודשית של הקנאביס (ללא קשר לכמות/גר’, המצוינת ברישיון) – 370 ₪
 3. במידה ומעוניינים בשינוע/שליח עד הבית – 100 ₪
 4. הדרכה – החלטה אישית של כל הורה בהתאם לצורך

השתתפות בעלויות הקנאביס הרפואי

נכון להיום קופת החולים היחידה שמשתתפת בעלות החודשית היא ‘מכבי’, שם הבקשה להחזר מתבצעת דרך קרן הרווחה. קרן הרווחה של מכבי מאשרת בהתאם למצבו הסוציואקונומי של המטופל. במידה ומדובר בקטין, מתייחסים להכנסות האפוטרופוסים (הוריו). במידה ומדובר בבגיר (18+), מתייחסים להכנסותיו של המטופל בלבד.

קנאביס רפואי לאוטיזם – מתי לשקול?

פה אני מביעה את דעתי האישית בלבד, כמי שמודעת ליתרונות מחד, ולחוסר במחקר מאידך… והתשובה שלי – קנאביס הוא תרופה! היא לא מרפאה אוטיזם (נכון, יש עדויות אנקדוטליות על ילדים שהתחילו לדבר תוך שלושה ימים) אבל כן תרופה פחות מסוכנת ויותר מיטיבה – ולכן הייתי רוצה לראות אותה כאופציה תרופתית ככל אופציה. יחד עם זאת, היא לא נטולת סיכונים לחלוטין, והיא חסרה, נכון להיום במחקר מספיק, ולכן – היא טובה ונכונה לילדים ובוגרים שזקוקים לטיפול תרופתי.

אם אינכם מרגישים צורך בטיפול תרופתי, אם הילד שלכם עם אוטיזם אך איכות החיים שלו ושלכם טובה מספיק – המתינו!

איך מוצאים איזה זן, מינון וכו’ מתאימים לילד?

אז עברנו את המשוכה הראשונה, קיבלנו היתר שימוש בקנאביס רפואי לילד, ועכשיו מה?

על ההיתר שקיבלתם מצוין שם הספק ממנו תקבלו את הקנאביס (במרבית המקרים זה יהיה ‘תיקון עולם’ או ‘בטר’ המגדלים שאצלם מטופלים כיום מרבית הילדים והבוגרים עם אוטיזם). על פי הוראת משרד הבריאות המגדלים חייבים להציע הדרכה למטופל. עלות ההדרכה היא 130 ₪ (תשלום חד פעמי).

מרבית מטופלי הקנאביס הרפואי בארץ (בהתוויות השונות – כאב, פוסט-טראומה וכיוצ”ב) – עושים איזושהי בדיקה של כמה זנים ומוצאים מה עוזר להם ולאיזה זן הם מגיבים הכי טוב.

במקרה של הילדים שלנו, זה קצת יותר מורכב. חלק גדול מהם לא מסוגלים לספר לנו מה הזן שנתנו להם גורם להם להרגיש (טוב/רע, מעלה/מפחית חרדה, מרגיע/מעורר, עושה כאב ראש, עוזר להתמקד וכיוצ”ב…) והדרך שלנו למצוא את הזן והמינון המתאים מלווה בתהליך של “ניסוי וטעיה” והרבה הרבה תצפית… יש לנו כבר ידע מצטבר, אבל עדיין, כל אדם מגיב אחרת לזן ו/או מינון, ואין לנו באמת דרך לדעת מראש מה הכי מתאים למי.

בעיקרון, כל הורה יכול לבקש הדרכה – מהמגדל – בעלות של 120 ₪, מהרופא המטפל – במחירים וזמינות משתנים, או מאיתנו בעלות של 500 ₪ עבור 3 חודשי ליווי והדרכה.

בקיצור, אפשר להתחיל עם הדרכה של המגדל, של הרופא, לחפש את הדרך המתאימה ביותר עבורכם. חלקנו זקוקים ליותר ליווי, חלקנו לפחות – כל הורה שיבחר את הדרך המתאימה לו, רק שיזכור שאם זן מסויים, היצע הזנים של מגדל מסויים, מינון כזה או אחר – לא עבד טוב – לא להרים ידיים – להמשיך ולחפש!

ואיך מקלים על הטעם החריף של שמן הקנאביס?

אחת השאלות שחוזרות ועולות שוב ושוב בקרב הורים המטפלים בילדיהם בשמן קנאביס היא “איך לעזאזל אני מצליח לגרום לילד לבלוע עם הטעם הנוראי הזה?” אחלה שאלה.

אז קודם כל הרצוי, אח”כ המצוי ובדרך הזו – הרבה יצירתיות והתאמה לכל ילד.

הרצוי – טפטוף מתחת ללשון, או מתחת לשפה, כשהרעיון המרכזי הוא שתהיה כמה שיותר ספיגה של השמן דרך ריריות הפה לפני שהוא נבלע ומגיע לקיבה. זו כרגע ההמלצה של מרבית המומחים.

אבל בעולמנו, עולם ההורים לילדים עם אוטיזם, לא תמיד הרצוי הוא המצוי…. מצד שני, מנסיון של לא מעט הורים לילדים שלא משתפים פעולה באופן בסיסי, ראינו שברגע שהילד לקח פעם או פעמיים (מתחת ללשון וכו) והרגיש שזה עוזר לו – הוא מפסיק להתנגד ואפילו מבקש. למה? כי הם אוטיסטים, ויש להם המון קשיים, אבל יש להם גם הרבה תבונה וחכמת גוף.

המצוי – לאלה שלא מצליחים בשום אופן – להלן רשימת פיתוחים יצירתיים של הורים – מדורגים לפי עדיפות:

 1. במזרק מתחת ללשון/לשפה התחתונה (לקרוא לזה “טיפת קסם” וכו’…)
 2. טפטוף ומיד אח”כ – מים, מיץ וכו’. לנסות לספור עד 10-20-30 לפני השתיה… כמה שיותר זמן בפה לפני השתיה, ככה יותר טוב.
 3. מהילת השמן בעוגייה, בשוקולד נוטלה, בסילאן, במעדן, מרציפן, מרשמלו, וופל, בכפית עם מי סוכר.
 4. אם לא עובד – מומלץ לרדת על הברכיים ולהתחנן, אולי יעזור…

קנאביס רפואי – על קצה המזלג

אז קודם כל – קבלת היתר לטיפול בקנאביס רפואי, לדעתי, היא קצת כמו קבלת רישיון להיכנס לבית מרקחת. אתה עומד בפתח וצריך למצוא, מבין שלל התרופות, את התרופה שהכי מתאימה לבעיה בה היית רוצה לטפל.

מדוע? כי המילה ‘קנאביס’ היא מילה כללית לצמח (צמח מרפא פוטנטי ביותר), המורכב מרכיבים הקרויים ‘קנאבינואידים‘, ‘טרפנים‘ ו’פלבנואידים‘. בספרות המדעית מוכרים למעלה מ-140 קנבינואידים, אלפי טרפנים ועוד.

זה צמח – אז יש לו זנים. לכל זן פרופיל שונה של 30-40 קנבינואידים (שלא לדבר על טרפנים ופלבינואידים). מאמר שיצא לאחרונה מנה 500 מרכיבים שונים בצמח הקנאביס, לכל זן פרופיל שונה.

העובדה שהשיח היום מתמקד בשני רכיבים מרכזיים – CBD ו-THC, לא אומרת שאין שם עוד שחקנים שמשפיעים, היא רק אומרת שאנחנו לא יודעים מספיק על מרביתם. דהיינו – היתר טיפול בקנאביס הוא רק רשיון להתחיל מסע של ניסוי וטעיה בין הזנים והמינונים השונים.

החדשות הטובות בסיפור הזה – גם אם נתנו זן לא מתאים, או מינון לא מתאים, והילד הגיב בהחמרה של התנהגות, בירידה/עליה בתיאבון, בקושי להירדם או ישנוניות… 6 שעות ואופס… נגמר. מה שלא קורה בתרופות האנטי-פסיכוטיות המוצעות כיום לילדינו, שם ההשפעה היא ארוכת טווח, עם תופעות לוואי מתמשכות, ולכן הגמילה מהן הרבה יותר מורכבת.

עוד Good News – מאחר ויש בארץ למעלה מ-200 ילדים עם אוטיזם המטופלים בקנאביס רפואי, הידע והנסיון שלנו הולך וגדל, כך שיש לנו מושג מאיפה להתחיל, ואיזה זנים ומינונים כבר ניתנו בעבר לילדים עם אוטיזם בהצלחה יחסית, אז יש לנו מאיפה להתחיל.

באופן אישי אני מאמינה גדולה בטיפול בקנאביס רפואי כתחליף לתרופות. מדוע? כי הוא הציל את יובל שלי (בן 24) אחרי שנים של נסיונות תרופתיים. כי הוא הציל אותנו, המשפחה שלו, כי הוא איפשר לנו להמשיך לחיות איתו יחד מבלי ‘לרדת מהפסים’ במובן הרחב יותר. כי אנו מלווים כבר כמה עשרות ילדים ובוגרים בטיפול הזה ועדים לאחוזי הצלחה לא רעים בכלל… לילדים ובוגרים שאיכות חייהם ומשפחתם השתפרה בצורה משמעותית.

פלטפורמות נוספות למידע, תמיכה וסיוע:

קבוצת הפייסבוק שאנו מנהלים, “קנאביס לאוטיזם” (כאן) – מיועדת לכל מי שמתעניין בנושא הטיפול הזה. בבקשת ההצטרפות לקבוצה מוצג לכם שאלון קצר – אנא ענו עליו ונצרף אתכם בשמחה

קבוצת ווטסאפ מיועדת להורים עם רישיון – כיום מונה למעלה מ-250 הורים המתמודדים עם הטיפול בקנאביס לאוטיזם; לאחר קבלת הרישיון – מוזמנים לפנות אליי בווטסאפ (054-4341012) ולבקש להצטרף.

לגדל ילד עם אוטיזם הוא מסע חיים שלם, לטפל בקנאביס הוא גם מסע, אבל מסע מיטיב, בוודאי למי שהאלטרנטיבה עבורו הוא תרופות פסיכיאטריות קשות.

– הכותבת, אביגיל דר, היא אם לבן עם אוטיזם המטופל בקנאביס רפואי, ומנהלת ‘המרכז לטיפול בקנאביס לאוטיזם’

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר