מגלגל...

קנאביס פרהיסטורי: גם אנשי המערות השתמשו במריחואנה

עדויות ארכיאולוגיות מצביעות על כך שאנשי המערות בתקופת האדם הקדמון נהגו לצרוך מריחואנה, אלכוהול וחומרים משני תודעה, במהלך טקסים דתיים שונים ולא רק לשם הנאה.

השימוש בקנאביס היה נפוץ בשימוש בכל הדתות המוכרות לנו ולמרות העובדה ששימוש בחומרים משני תודעה הינו עתיק לפחות כמו החברה האנושית עצמה, רק לאחרונה החלו חוקרים לבחון את הקשר ההיסטורי והתרבותי של חומרים אלו.

עדויות רבות נשמעו בעבר על כך שבני ישראל נהגו להשתמש במריחואנה והמונח “קנה בושם” בתנ”ך אף מיוחס לצמח הקנאביס. חוקרים טוענים כי גם ישו נהג להשתמש במריחואנה וטיפל בחולים בעזרת משחת קנאביס ייחודית שהמתכון לה נמצא בספר “שמות”.

כעת, מחקר חדש שנערך בויאדוליד, ספרד, ופורסם ב’ירחון למתודיקה ותיאורה ארכיאולוגית‘, טוען כי השימוש במריחואנה היה נפוץ גם בתקופה הפרה-היסטורית בקרב אנשי המערות וכי היא שימשה לתקשור עם העולמות הרוחניים בהם האמין האדם הקדמון.

ציורי מריחואנה על קירות מערות
ציורי מריחואנה על קירות מערות

על פי ממצאי המחקר נהג האדם הקדמון להשתמש בחומרים משני תודעה כגון מריחואנה, אופיום ופטריות קסם, בעיקר בטקסים דתיים ולא רק לשם הנאה. עוד נמצא שהשימוש בחומרים היה תחת פיקוח, נאכף באופן מוסדר והיה חלק בלתי נפרד ממערכת האמונות וטקסי הקבורה של הקהילות העתיקות.

החוקרים הגיעו למסקנה זו בעקבות מאובנים של עלים, זרעים ופירות של צמחים פסיכואקטיביים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות שונות. בספרד נמצא שלד מהתקופה הניאוליטית כשבשיניו זרעי פרג-אופיום, ברומניה נמצאו קערות עם זרעי קנאביס ובהרי האלפים באיטליה נמצאו ציורים אבסטרקטיים המרמזים על שימוש בפטריות הזיה.

אליסה גוארה-דוס, מנהלת המחקר, אמרה על פי הדיווח כי מרבית הסימנים לשימוש בחומרים משני תודעה נמצאו במערות ובאזורים בהם נהגו לערוך טקסים, מה שהוביל אותה להניח כי השימוש בהם היה בעיקר למטרות פולחן ובכדי להגיע לטראנס ולשינוי תודעתי.

“מעבר לשימוש ההדוניסטי למטרות הנאה, צמחי הסמים והמשקאות האלכוהוליים היו חלק בלתי נפרד מהחברות הפרה-היסטוריות,” אומרת גוארה-דוס. “אין זה מפתיע שמרבית העדויות מגיעות מטקסי קבורה ומרכזי פולחן, עובדה המרמזת על כך שהצריכה של חומרים משני תודעה היתה נפוצה שאירופה הפרה-היסטורית.”

ראו עוד: סודות הפסיכאדליה של סנטה-קלאוס
ראו עוד: קנאביס היה מותר הרבה לפני שהיה אסור
ראו עוד: האם הרמב”ם היה תומך בלגליזציה?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר