מחקר מצא: קנאביס עלול להיות כיף יותר מכסף

צריכת מריחואנה עלולה להיות מהנה כל כך עד שהיא משנה את היחס של אנשים לכסף. “קנאביס משפיע על מערכת התגמול-חיזוק במוח ואת היחס לכסף ורווח כלכלי,” מסבירה מנהלת מחקר חדש שנמשך 4 שנים ופורסם בירחון המחקרים המכובד JAMA.

מחקר חדש שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מישיגן, ארה”ב, ופורסם בירחון המכובד JAMA, בדק כיצד משפיעה צריכת קנאביס על האופן בו מעריכים כסף, חומר ורווח כלכלי.

במחקר נמצא שמוחותיהם של אלו שעישנו קנאביס לא הגיבו לרעיון הזכייה בכסף באופן דומה לאלו שלא עישנו קנאביס כלל – כלומר שצריכת קנאביס גרמה להנאה שמפחיתה את ההנאה מדברים אחרים שאמורים לגרות את מערכת התגמול במוח. החוקרים חוששים שמא שינוי זה גורם לתלות בצריכת קנאביס לצורך הרגשת הנאה.

מה עדיף – קנאביס או כסף?

108 צעירים בשנות ה-20 לחייהם השתתפו במחקר במהלכו נסרקו מוחותיהם ב-MRI שלוש פעמים במהלך 4 שנים. סריקות המוח נערכו בזמן שהמשתתפים שיחקו במשחק במהלכו הם נתבקשו ללחוץ על כפתור בכל פעם שראו מטרה על מסך שהוצב מולם.

לפני כל סיבוב הבטיחו החוקרים למשתתפים שהם יסיימו את המשחקים ב-5 אפשרויות: או שיזכו בפרס של 20 סנט, או של 5 דולר, או שיפסידו את אותם סכומים, או שלא ירוויחו ולא יפסידו כלל.

החוקרים בחנו את החלק במוח שנקרא “גרעין האקומבנס” (Nucleus Accumbens) הקשור לרגשות וקואורדינציה כמו גם לתגובה לפרסים, וביקשו למצוא כיצד הוא מתנהג כאשר הנבדקים יודעים שהם עומדים לקראת זכייה וכמה דופמין (“רכיב האושר”) הוא משחרר. ככל שמשתחרר יותר דופמין, כך מרגיש האדם יותר הנאה.

כיף מדי?

במחקר נמצא שאלו שצרכו קנאביס הראו פחות הרגשות הנאה לקראת זכייה בסכומי הכסף שהובטחו – מה שהוביל את מנהלת המחקר מארי הייציג לקבוע שמדובר בשינוי בעייתי שכן “השינוי עלול לשנות גם את ההתנהגות שלך, ואת האופן בו פועלת תחושת הרווח של מערכת התגמול-חיזוק במוח”.

“משמעות הדבר היא שדברים שהיו נחשבים לרווחיים או מהנים עבור מרבית האנשים, לא מספקים יותר את אלו הצורכים קנאביס,” הסבירה. “המחקר מציע, גם אם לא מוכיח, שמערכת התגמול ‘נחטפת’ על ידי הסם כך שהם צריכים את הסם כדי להרגיש סיפוק.”

מנגד על פי הדיווח אמרה פרנצ’סקה פילבי, עוזרת פרופ’ להתנהגות וחקר מדעי המוח באוניברסיטת טקסס, דאלאס, שהמחקר אינו מוכיח שדווקא קנאביס הוא זה שגורם לשינוי. “אפשרי בהחלט שגורמים גנטיים הם שמשפיעים על אנשים להתחיל להשתמש במריחואנה – ושאותם גורמים הם אלו שאחראים לשינוי בתפקוד המוח.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט