קנאביס לטיפול בבעיות שינה (אינסומניה / נדודי שינה)

האם קנאביס יכול לעזור לטיפול בבעיות שינה? האם שימוש במריחואנה יכול להעביר לכם ולסובלים מנדודי שינה (אינסומניה) את הלילה בשלווה ונחת? התשובה היא כפי הנראה – כן!

שינה זה לא צחוק

הקשר בין שינה טובה בלילה לבין יום מוצלח ופרודוקטיבי בבוקר שלמחרת לא נתון בספק. חוסר בשינה גורם לא רק לבריאות קלוקלת, כאבי ראש, חולשה וכו’, אלא מוביל גם לחוסר עירנות שבתורו מוביל לירידה משמעותית ביכולות הקליטה שלנו כמו גם ביכולות הייצור ורהיטות המחשבה.

כחלק מבעיות השינה הנפוצות נוכל לשמוע על חריקת שיניים, תזוזות חוזרות במיטה, חוסר מנוחה ברגליים, חלומות בהקיץ ומחשבות שלא נותנות מנוח. במקרים מסויימים חוסר בשינה יכול אף להוביל למוות – על הכביש, בעבודה ואף מחלות קשות שעלולות להתפרץ בעקבות חולשה של המערכת החיסונית ועייפות מנטלית מתמשכת.

בעיות שינה
זה קרה לכולנו…

יש מגוון רחב של תרופות עבור המתקשים בשינה וחברות התרופות ישמחו למכור לכם כדור עבור כל תופעת לוואי שתבוא יחד עם הכדור שנטלתם כדי לישון טוב בלילה. באתר Ynet, שרגיל לפרסם מאמרים של רופאים וכתבים הממומנים ע”י חברות התרופות (ע”ע איתי גל), פורסמה לפני מספר שנים הכתבה “קשה לכם להירדם בלילה? כל התרופות שיעזרו“, בה ממליץ ד”ר ירון דגן על נטילת תרופות לטיפול בבעיות שינה.

“לאנשים מהקבוצה הראשונה ששנתם נודדת, ממליץ ד”ר דגן על תרופות המעלות את כמות החומר סרוטונין בגוף. הכוונה היא לתרופות נוגדות דיכאון כמו ציפרלקס, רסיטל, נוסטרל, נמרון, סרוקסט, פרוקסט,” נכתב. “אצל כאלו שהפרעת השינה אצלם מתחילה או מתמקדת רק בשעות הערב והלילה מומלצות תרופות הרגעה או תרופות שינה מקבוצת הבנזודיאזפינים בהן ואליום, ואבן, קלונקס, לוריבן ועוד.”

“כדור שינה כל לילה לא מזיק” נכתב בכותרת המשנה של הכתבה, אך האם זה אכן כך?

גם זה בטח יעניין אותך
קנאביס סם מסוכן, הנה קח קצת תרופות
קנאביס סם מסוכן, הנה קח קצת תרופות

כדורי שינה הניתנים במרשם רופא בדרך כלל נושאים בחובם גם מספר תופעות לוואי לא נעימות. בואו נבחן את תופעות הלוואי של התרופה ‘ציפרלקס’ כדוגמה: החמרה של תסמיני החרדה, החמרת מצב הדיכאון, התעצמות מחשבות אובדניות והתנהגות אובדנית, מאניה (מצב רוח סוער שאינו תואם את הנסיבות), פרכוסים (בדומה לאפילפסיה), אי שקט, רעד, תת חום, התכווצויות שרירים פתאומיות (סינדרום סרוטונין), שיבוש רמת הסוכר בדם, שיבוש מאזן הנוזלים וירידה ברמות מלחים, דימומים תת עוריים, חוסר תיאבון, אימפוטנציה, ירידה בדחף ובתפקוד המיני, נדודי שינה, טשטוש, סינוסיטיס (דלקת מוגלתית במערות האף), חום, בחילה (נפוץ מאד), שלשולים/עצירות, הזעה מרובה, עייפות וישנוניות, פיהוקים, הזיות, בלבול, אי שקט, חרדה, אובדן עצמיות, התקפי פאניקה, עצבנות, הפרעות תנועה, הפרעות ראייה, ירידה בלחץ דם בעת שינוי תנוחה, הקאות, יובש בפה, אנורקסיה, שיבוש תפקודי כבד, פריחה, גרד ואדמומיות בעור.

אפילו ל’ואליום’, תרופה זמינה ונפוצה, תופעות לוואי מחרידות: ישנוניות, ליקוים בתנועות הגוף, ליקוים בתיאום, ליקוים באיזון, סחרחורת, דיכאון, אמנזיה (במיוחד במינונים גבוהים), עצבנות, רגזנות, נדודי שינה, התכווצויות שרירים, ובמקרים קיצוניים אף זעם ואלימות.

הבנתם? אחת מתופעות הלוואי של תרופות המומלצות לטיפול בנדודי שינה, היא, למרבה ההפתעה – נדודי שינה! אם זה לא היה עצוב כל כך, זה היה אולי מצחיק.

קנאביס לטיפול בבעיות שינה

האמת היא שלא ממש צריך מחקרים בשביל להבין זאת. כל מי שצרך מריחואנה או חשיש, גם אם רק פעם אחת, יוכל בקלות להבחין שהפוטנציאל לשינה ערבה גדל בהרבה לאחר שימוש בקנאביס. היתרונות הברורים של הצמח, יחד עם העובדה שלא ניתן לרשום פטנט עליו, יכולים להבהיר לנו את אחת הסיבות לכך שהקנאביס מוגדר כחומר בלתי חוקי. תעשיית התרופות האדירה תפסיד מיליארדים של דולרים ביום שיבינו בני האדם שקנאביס הוא תרופה יעילה הרבה יותר ורעילה הרבה פחות מכל כדור הניתן עבור תשלום ע”י סוכני מכירות ורופאים. נמליץ לכם לקרוא את הפוסט הקצר “למה קנאביס לא חוקי” ולצפות בקטעי הוידאו המצורפים (תרגום בעברית).

משחררים את הצמח

במהלך השנים פורסמו מספר מחקרים בנושא קנאביס ובעיות שינה שמוכיחים מעל לכל ספק – קנאביס הוא תרופה יעילה לטיפול בבעיות שינה, אינסומניה (נדודי שינה) וכיוצ”ב. במחקר אחרון שנערך לפני קצת יותר משנה באוניברסיטת אלברטה בקנדה ובו בחנו חוקרים את השפעת ה-THC (החומר הפעיל בקנאביס) על תיאבון, בעיקר אצל חולי סרטן המטופלים בכימותרפיה וסובלים מחוסר תיאבון. במהלך המחקר גילו החוקרים ממצא לו לא ציפו – מלבד התיאבון המוגבר של המטופלים שנטלו THC, הם גם זכו לשינה עמוקה ואיכותית יותר – דבר שהשפיע על מצב הרוח והיכולות בבוקר למחרת.

מנתוני המחקרים נמצא כי קנאביס תורם להירדמות מהירה ויתר, להסדרת הנשימה במהלך השינה, משפר את איכות ועומק השינה ובאופן כללי – עוזר לשינה טובה יותר. במחקר שנערך בשנת 2011 בארה”ב נבדקו שתי קבוצות מטופלים – קבוצה אחת דיווח על בעיות בשינה וקבוצה שנייה דיווחה כי אין לה בעיות בשינה. החוקרים מצאו כי נרשמה ירידה משמעותית בתלונות על בעיות בשינה לאחר שימוש בקנאביס בשת הקבוצות.

בשתי הקבוצות דיווחו המטופלים כי לקח להם זמן קצר יותר להירדם, אך בקרב אלו עם בעיות השינה נרשם שוני גדול יותר בסטטוס לאחר צריכת הקנאביס – 79% אחוז מתוכם דיווחו על שיפור באיכות השינה ובזמן שלקח להם להירדם. מקור.

הדבר הראשון שעלינו לזכור כשאנו מחפשים זן קנאביס שמתאים לטיפול בבעיות שינה הוא שזנים ממשפחת ה’קנאביס סאטיבה’ הם זנים מעוררים יותר. רצוי להתמקד בזנים ממשפחת ה’קנאביס אינדיקה’, הידועים בהשפעתם הייחודית. זני קנאביס אינדיקה הם מעולים עבור הרגעה, הקלה על לחצים ובאופן כללי – שלווה ונינוחות.

ראו עוד:
5 דרכים בהן עוזר הקנאביס לשינה מתוקה
מאפיינים והבדלים בולטים בין אינדיקה לסאטיבה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר